موسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پور

ویزای تحصیل در آلمان

ویزای تحصیل در آلمان

ویزای تحصیل در آلمان

 (Visas to study in Germany)

ویزای تحصیل در آلمان

ویزاهای تحصیلی

تحصیل در آلمان: ویزا و مجوز دانشجویی در آلمان

آلمان جایی است که می تواند کیفیت آموزش عالی ، زیرساختهای تحقیقاتی ، روش تدریس ، مطالعات کم هزینه و آینده شغلی را به وجود آورد. به همین دلیل است که بسیاری از  افراد در سراسر دنیا اعتقاد دارند که آلمان بهترین مکان برای ادامه تحصیلات عالی است.

از طرف دیگر ، هر فرد خارجی قادر نیست چنین رویائی را بی درنگ دنبال کند. این امر به این دلیل است که بسیاری از افراد ااز ملیت های متفاوت، مجاز به ورود و ماندن در خاک آلمان بدون داشتن ویزا آلمانی نمیباشند .

در زمینه موردنظر ما ، ویزای مورد نیاز ، سند مجاز رسمی لازم برای اجازه دادن به یک اتباع غیر آلمانی برای ورود و اقامت در خاک آلمان به منظور تحصیل ، در یک دوره زمانی خاص است.

بنابراین ، یک خارجی کسی است که:

فقط نامه پذیرش را از یک دانشگاه آلمانی دریافت کرده است ،

به زودی انتظار می رود در مورد درخواست دانشگاه خود در دانشگاهی در آلمان پاسخی را بدست آورید ،

قبل از درخواست از دانشگاه آلمان باید در یک دوره پایه ثبت نام کند ،

برای آمادگی در آزمون “Feststellungsprüfung” – باید یک دوره پایه (Studienkolleg) بگذرانید – آزمون ارزیابی صلاحیت

نیاز به تکمیل مدرک دکترا دارد

می خواهد در آلمان در یک پروژه تحقیقاتی شرکت کند .

… شما باید جهت ورود و اقامت برای دوره مورد نظر، در صورتی که اهل یکی از کشورهای زیر هستید*، برای ویزای تحصیلی مناسب آلمان در سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خود درخواست دهید .

در صورت نیاز به اقامت در کشور آلمان بیش از 90 روز یا 3 ماه را دارید، از شما خواسته می شود که پس از ورود به آلمان ، اجازه اقامت را فورا بگیرید.

در صحبت از زمان مناسب ، هیچ دوره مشخصی وجود ندارد که شما باید درخواست ویزا دهید ، اما پیشنهاد می شود این کار را زودتر از سفر برنامه ریزی شده خود به آلمان انجام دهید.

به طور معمول ، 3 ماه قبل از شروع مطالعات برنامه ریزی شده ، برای بسیاری از افرادی که قبلاً تجربه مشابهی را پشت سر گذاشته اند ، مناسب کار کرده باشد.

نکته مهم: برای افزایش چشمگیر شانس دریافت ویزای دانشجویی خود باید از یک حساب مسدود شده به عنوان اثبات منابع مالی استفاده کنید.

حساب مسدود شده نوع خاصی از حساب بانکی برای دانشجویان بین المللی در آلمان است ، تا ثابت کند شما در طول تحصیل یک سال بودجه کافی برای زندگی در آلمان دارید.

از سال 2020 ، تخمین زده می شود که یک دانشجوی خارجی در آلمان به طور متوسط حداقل 853 یورو در ماه هزینه کند. بنابراین ، قبل از درخواست ویزای دانشجویی آلمان ، باید 10.236 یورو در حساب بانکی خود داشته باشید.

اما ، بگذارید با هم ببینیم که درباره دریافت ویزای آلمان برای اهداف تحصیلی باید چه چیزهای دیگری بدانید.

انواع ویزا آلمانی برای اهداف تحصیلی کدامند؟

همانطور که قبلاً توضیح دادیم ، اگر می خواهید برای اهداف تحصیلی به آلمان سفر کنید ، باید ویزای آلمانی مناسب ، مربوط به هدف سفر خود را درخواست کنید و در آنجا بمانید و تحصیل کنید.

سه نوع ویزا برای افرادی که قصد دارند فعالیت های آموزشی را در آلمان انجام دهند وجود دارد:

ویزا دوره زبان (ویزا برای یادگیری زبان) – برای فعالیت های آموزشی از 3 ماه تا 1 سال به منظور شرکت در دوره های کوتاه مدت زبان آلمانی.

ویزای دانشجویی متقاضی (Visum Zur Studienbewerbung) – اگر می خواهید در آلمان تحصیل کنید ، اما هنوز سعی در یافتن برنامه مناسب دارید یا هنوز نامه تأییدیه را از دانشگاه خود دریافت نکرده اید

ویزا دانشجویی (Visum Zu Studienzwecken) – اگر در حال حاضر در دانشگاه آلمان پذیرفته شده اید.

برای ویزا تحصیل در آلمان کجا و چگونه درخواست دهیم ؟

همانطور که قبلاً بیان کردیم ، مکانی که باید ویزای خود را درخواست کنید سفارت آلمان یا کنسولگری آلمان در کشور شماست.

ابتدا باید یک قرار ملاقات را برای مصاحبه ویزا تعیین کنید. در روز مصاحبه ، باید مدارک درخواست ویزا خود را ارائه دهید.

علاوه بر این ، شما نیاز دارید که به سؤالات مصاحبه ای که افسر کنسولی تهیه می کند پاسخ دهید تا شما را از نزدیک به عنوان یک متقاضی ویزا بررسی کند.

در اولین فرصت قرار ملاقات را تعیین کنید .

قبل از انجام هر کار دیگری ، به منظور درخواست ویزای دانشجویی شینگن ، باید یک قرار ملاقات ویزا در سفارت آلمان یا کنسولگری کشور خود تعیین کنید!

تاریخ های موجود را بررسی کنید و قرار ملاقات را در سیستم آنلاین در وب سایت سفارت آلمان یا کنسولگری در کشور خود تنظیم کنید، به زودی پس از آن قادر خواهید بود زمان عزیمت خود را برنامه ریزی کنید.

مصاحبه ویزا

مصاحبه ویزا لحظه ای است که شما مستقیماً به عنوان متقاضی ویزا با افسر کنسولی ملاقات می کنید. در همان زمان لازم است که تمام مدارک مورد نیاز ویزا را ارائه دهید ، زیرا افسر کنسولی شما آنها را درخواست می کند. در حین ملاقات ویزا ، افسر همچنین در مورد برنامه ، و همچنین موارد شخصی که باید با دقت و صادقانه به آنها پاسخ دهید ، از شما سؤال می کند.

ثبت نام در اداره ثبت احوال

خارجیانی که می خواهند بیش از 2 ماه در آلمان بمانند ، باید تأییدیه ثبت نام “Meldebestätigung” را دریافت کنند. برای دریافت چنین تأییدیه ای ، یک فرد خارجی باید در اداره ثبت محلی اقامتگاه یا “Einwohnermeldeamt” درخواست کند.

اتباع خارجی که می خواهند بیش از 90 روز یا 3 ماه در آلمان بمانند ، می توانند عنوان اقامتگاه مناسب را داشته باشند. در رابطه با مورد ما ، مجوز اقامت “Aufenthaltsgenehmigung” عنوانی مناسب است که برای اهداف مطالعاتی در نظر گرفته شده است. اجازه اقامت فقط با درخواست صاحب ویزا در دفتر ثبت بیگانه “Ausländerbehörde” در شهری که دانشگاه شما در آن قرار دارد صادر می شود.

موارد مهمی که باید به عنوان متقاضی ویزا آلمانی یا دارنده آن بدانید :

پس از مصاحبه ویزا ، مدارك اضافی ممکن است از سوی افسر ویزا لازم باشد

در مصاحبه ویزا به صورت حضوری ظاهر شوید

در مورد اعتبار پاسپورت خود محتاط باشید – لازم است که برای کل مدت اقامت خود از جمله مدت زمان طولانی پیش بینی شده معتبر باشد

به خاطر داشته باشید که درخواست ناقص ویزا را می تواند رد شود

عکس های خود را در فرم درخواست ویزا نچسبانید

کسی را با خود در طول مصاحبه ویزا به سفارت یا کنسولگری نبرید

هر متقاضی مجاز است نسبت به تصمیم سفارت یا کنسولگری درباره درخواست ویزا اقدام کند

دریافت ویزا برای اهداف تحصیل بسیار مهم است ، به جای ویزای توریستی – از آنجا که به شما این امکان را می دهد یک بار اجازه اقامت در آلمان را دریافت کنید به یاد داشته باشید که ویزای توریستی در صورت نیاز به ماندن بیشتر در آلمان نمی تواند در مدت زمان طولانی بیشتر شود !

اگر متقاضی خطری برای امنیت و نظم عمومی منطقه شنگن باشد ، ویزا رد خواهد شد

در صورت رد ویزا ، متقاضی از دلیل اصلی رد آن مطلع می شود

اطمینان حاصل کنید که سفر شما به آلمان به قدر کافی زود برنامه ریزی شده باشد تا بتوانید زمان لازم را برای ثبت نام در دانشگاه داشته باشید

مدارک اصلی ممکن است پس از ورود به فرودگاه مورد نیاز باشد

ویزای تحصیل در آلمان به طور خودکار داده نمی شود – بنابراین شما باید تا 4 ماه صبر کنید تا از سفارت یا کنسولگری پاسخی دریافت کنید و هیچ تضمینی برای ویزای شما وجود ندارد

فرم درخواست را می توان رایگان در وب سایت سفارت یا کنسولگری در کشور خود بارگیری کرد

گذرنامه در کل مراحل ثبت ویزا در سفارت / کنسولگری باقی می ماند

قرار ملاقات ویزا فقط از طریق سیستم آنلاین (نه از طریق تلفن ، ایمیل ، فکس یا حضوری) انجام می شود

در صورت رد شدن ویزا هزینه ویزا  بازپرداخت نمی شود

هزینه ویزا دانشجویی آلمان

هزینه درخواست ویزای دانشجویی آلمان 75 ، – یورو است.

متقاضیان دانشجویی مجبور به پرداخت هزینه های ویزا از طریق نقل و انتقال بانکی هستند. چک یا کارت اعتباری پذیرفته نمی شود. پول موردنظر باید به نام سفارت / کنسولگری در کشور شما باشد و بیشتر از دو ماه از آن نگذشته باشد.

لطفاً توجه داشته باشید در صورت رد درخواست ویزای دانشجویی ، هزینه ویزا به شما بازپرداخت نمی شود.

روند ویزای دانشجویی آلمانی چه مدت طول می کشد ؟

زمان فرآیند ویزای تحصیل طولانی مدت در آلمان ممکن است از 6 تا12 هفته از روز درخواست طول بکشد. در حالی که ویزاهای تحصیل کوتاه مدت در آلمان معمولاً طی 15-30 روز توسط ماموران آلمانی در خارج از کشور تصمیم گرفته می‌شود.

منبع

پیام بگذارید