موسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پور

اطلاعات ویزای کانادا

برنامه ی ویزای کانادا

ویزای کانادا

کانادا کشوری بسیار توسعه یافته در قاره آمریکای شمالی است که درست در بالای ایالات متحده واقع شده است. تقاضای مردم برای سفر به کانادا طی چند سال گذشته به طور پیوسته در حال افزایش است، اما بیشتر مردم نمی دانند چگونه می توانند به کانادا برسند.

ویزای کانادا چیست؟

ویزای کانادا یک تمبر در گذرنامه شماست که به شما اجازه می دهد وارد کشور کانادا شوید. این اجازه برای سفر به کاناداست و از نظر قانونی قادر خواهید بود به طور موقت یا دائمی در این کشور بمانید.

گرفتن ویزا به کانادا بدین معنی است که کنسولگری کانادا یا سفارت کانادا در کشور شما تصمیم گرفته است که شما دارای صلاحیت و واجد شرایط برای ورود هستید. با این حال، هنگامی که در مرز کانادا هستید، وظیفه مامورین این کشور است تا ارزیابی کنند که شما مناسب برای ورود به آن هستید.

اگر به سؤالات مأمور خدمات مرزی کانادا (BSO) صادقانه و صحیح پاسخ دهید، آنها به شما اجازه ورود می دهند. در غیر این صورت، اگر آنها گمان كنند كه واجد شرایط ورود نیستید، می توانند شما را رد كنند و حتی اگر ویزای کانادا را دارید، از شما بخواهند تا به وطن خود برگردید.

چه کسی به ویزای کانادا احتیاج دارد؟

افرادی از کشورهایی که دارای معافیت ویزا یا موافقت نامه سفر الکترونیکی (ETA) با کانادا نیستند، برای ورود به این کشور به ویزا نیاز دارند. به طور خاص، مردم از حدود 148 کشور برای بازدید، کار یا مهاجرت به کانادا به ویزا نیاز دارند.

اگر شما یکی از این متقاضیان هستید و به ویزای کانادا نیاز دارید، باید برای یکی از انواع آن درخواست کنید. بسته به نوع ویزای مورد نظر خود، روش استفاده از آن را خواهید داشت، اما چند گام کلی وجود دارد که باید انجام دهید.

انواع ویزای کانادا چیست؟

قبل از درخواست ویزای کانادا، ابتدا باید بدانید کدام ویزا را می خواهید درخواست کنید. در اینجا انواع ویزاهای کانادا ذکر شده است:

ویزای بازدید کننده

ویزای دانشجویی

ویزای کار

ویزای اقامت دائم

ویزاهای مهاجرت تجاری

ویزاهای برنامه ورود اکسپرس

شما باید ویزایی را انتخاب کنید که متناسب با انگیزه شما از ورود به کاناداست.

ویزای موقت کانادا

ویزاهای موقت کانادا به شخص اجازه می دهد برای مدت زمانی خاص که توسط کنسولگری کانادا یا مأمورین خدمات مرزی (BSO) تعیین می شود، در کانادا بماند. این زمان معمولاً حداکثر 6 ماه است. با این حال، ویزای موقتی می تواند ویزای یک بار ورود یا ویزای ورود مولتیپل (چندگانه) باشد.

ویزای یک بار ورود به شخص اجازه می دهد تنها یک بار وارد کانادا شود، 6 ماه بماند و سپس به کشور خود بازگردد. ویزای ورود چندگانه به شخص اجازه می دهد تا زمان انقضا ویزای خود چندین بار وارد کانادا شود و به طور موقت بماند.

در اینجا انواع ویزاهای موقت کانادا آورده شده است:

ویزای توریستی Tourist Visa

ویزای ویزیتور کانادا یا ویزای توریستی به دارنده آن اجازه می دهد تا برای اهداف گردشگری به این کشور وارد شود.

سوپر ویزا Super Visa

سوپر ویزا کانادایی به والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ های شهروندان کانادایی یا ساکنان دائم کانادا اجازه می دهد طی یک اقامت طولانی از فرزندان یا نوه های خود دیدن کنند.

ویزای دیپلماتیک و رسمی Diplomatic and Official Visa

ویزای دیپلماتیک و رسمی به مقامات و دیپلمات های کشورهای خارجی اجازه ورود به کانادا را برای انجام وظایف و مقاصد رسمی می دهد.

ویزای حسن نیت Courtesy Visa

ویزای حسن نیت به کلیه افرادی ارایه می شود که واجد شرایط ویزای دیپلماتیک و رسمی نیستند، اما به دلیل رتبه و مناصبشان از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. این به عنوان مثال شامل اعضای هیئت های تجاری یا دیپلمات هایی با هدف گردشگری است.

ویزای تجاری Business Visa

ویزای تجاری کانادا به افرادی داده می شود که با اهداف تجاری به عنوان افراد یا به عنوان گروهی از افراد تجاری به کانادا سفر می کنند.

ویزا برای زایمان در کانادا Visa to Give Birth in Canada

این ویزا به افرادی داده می شود که تمام معیارها را برای ماندن موقت در کانادا و باردار بودن دارند و می خواهند زایمان کنند. تولد در کانادا باعث می شود کودک به طور خودکار شهروند کانادایی شود.

ویزای اهدا کنندگان عضو Intending Organ Donors Visa

ویزا اهدا کنندگان عضو به شخصی داده می شود که با هدف اهدای عضو به یک شهروند کانادایی یا مقیم دائم به کانادا سفر می کند.

ویزای تسهیل گری Facilitation Visa

ویزای تسهیل گری به شهروندان کانادایی با تابعیت دوگانه داده می شود که دارای گذرنامه کانادایی نیستند، اما دارای گذرنامه با تابعیت دیگری هستند. به دلیل مشکلات شدید فرد در دریافت گذرنامه کانادایی، ویزای تسهیل گری در ویزای تابعیت دیگر شخص مهر می شود.

ویزای دانشجویی Student Visa

ویزای دانشجویی کانادا به کسانی که پذیرش دانشگاه کانادا را دارند، برای تکمیل تحصیلات داده می شود. اگر برای کمتر از 6 ماه برای تحصیل به کانادا می روید، فقط می توانید ویزای TRV را دریافت کنید، اما برای بیش از 6 ماه تحصیل، به ویزای دانشجویی احتیاج دارید.

ویزای کار موقت Temporary Work Visa

ویزاهای کار موقت کانادا به آن دسته از افرادی داده می شود که دارای پیشنهاد شغلی در کانادا هستند و تا 6 ماه کار خواهند کرد. برای دریافت این ویزا، شخص باید نامه پیشنهادی برای شغل معتبر را از یک کارفرما ارائه دهد و واجد شرایط ویزای موقتی باشد.

اجازه اقامت موقت Temporary Residence Permit

این مجوز برای افرادی است که نیاز دارند برای اهداف مختلف به کانادا بروند، اما شرایط دریافت ویزای اقامت موقت (TRV) را ندارند. این مجوز فقط برای مدت زمانی صادر می شود که شخص باید در کانادا باشد، به عنوان مثال 2 هفته برای کارگاه.

ویزای تعطیلات کاری Working Holiday Visa

ویزای تعطیلات کاری کانادا به جوانان 30 کشور داده می شود تا بتوانند در کانادا کار کنند و مسافرت کنند. این یک ویزای انتخاب تصادفی است به این معنی که متقاضیان تقاضاهای خود را ارسال کرده و منتظر می شوند تا بطور تصادفی انتخاب شوند تا برای پروانه کار درخواست دهند.

ویزای دائم کانادا

ویزای دائم کانادا ویزایی است که به دارنده آن اجازه می دهد تا بطور دائم در این کشور مستقر شود. این موارد به عنوان ویزای مهاجرتی شناخته می شوند و به شرح زیر می توانند از انواع مختلفی برخوردار باشند.

 1. برنامه سرمایه گذاران مهاجر (سرمایه گذار مهاجر یا مهاجرت سرمایه گذاری) Immigrant Investor Program

این ویزا برای افرادی است که در اقتصاد کانادا سرمایه گذاری می کنند و ارزش خالص آن حداقل 800000 دلار کانادا است. آنها باید حداقل 400000 دلار کانادا سرمایه گذاری کنند و دولت این سرمایه گذاری را در مدت 5 سال بدون هیچ گونه بهره به آنها باز می گرداند.

 1. برنامه ویزای استارت آپ Startup Visa Program

ویزای استارت آپ کانادا برای اشخاصی است که به طور فردی در مشارکت در اقتصاد شرکت خواهند کرد. آنها باید به طور خالص حداقل 300000 دلار کانادا داشته باشند و باید متعهد باشند که حداقل یک سوم یک بیزینس کانادایی را در اختیار داشته و مدیریت کنند، همچنین در مدت 3 سال از زمان حضور در این کشور اشتغال خود را حفظ کنند.

 1. ویزای خوداشتغالی افراد Self-employed Persons Visa

ویزای خوداشتغالی برای افرادی است که در کار، ورزش، فرهنگ و یا کشاورزی مهارت دارند و می توانند بیزینس خود را شروع کنند. این افراد باید نشان دهند که چگونه آنها تجارت و همچنین مهارت های خود را در آن مناطق خاص تأمین مالی می کنند.

 1. برنامه کارگر ماهر منتخب کبک Quebec-Selected Skilled Worker Program (QSWP)

اگر یکی از مشاغل مورد نیاز استان استان کبک کانادا را داشته باشید و به زبان فرانسه مسلط باشید، می توانید در برنامه کارگر ماهر کبک درخواست کنید. این برنامه به شما امکان می دهد به طور دائم در آنجا جابجا شده و کار کنید.

 1. برنامه حمایت از خانواده Family-Sponsorship Program

ویزا حمایت مالی خانواده به همسران و فرزندان وابسته شهروندان کانادایی یا مقیم های دائم اجازه می دهد تا برای همیشه به کانادا مهاجرت کنند.

 1. برنامه مراقبتی ویژه Live-in Caregiver Program (LCP)

این ویزا به مراقبان واجد شرایط برای مراقبت از سالمندان، معلولان یا کودکان داده می شود و در یک خانه خصوصی در کانادا زندگی می کنند.

ویزاهای ورودی  سریع (یا اکسپرس انتری) Express Entry Visas

برنامه اکسپرس انتری کانادا یک برنامه مهاجرت الکترونیکی است که توسط دولت کانادا طراحی شده است. این برنامه اجازه می دهد تا مردم از سراسر جهان بر اساس مهارت های خاص خود برای مهاجرت به کانادا اقدام کنند. موارد زیر بخشی از این برنامه است:

 1. برنامه مهارت های تجاری فدرال (FSTP)

Federal Skilled Trades Program

ویزای برنامه مهارت های تجاری فدرال به افرادی اختصاص می یابد که در مشاغلی مانند آنچه در زیر آمده، واجد شرایط هستند:

نجاران Carpenters

مکانیک هواپیما Aircraft Mechanics

عملگرهای جرثقیل Crane Operators

مکانیک تجهیزات سنگین Heavy-duty Equipment Mechanics

برق Electricians

ماشین کار (چرخکار، ماشین ساز) Machinists

ذوب آهن Ironworkers

جوشکار Welders

لوله کش ها Plumbers و غیره

 1. برنامه کارگر ماهر فدرال (FSWP)

Federal Skilled Worker Program

ویزای برنامه کارگر ماهر فدرال (FSWP) به افرادی که دارای حرفه های لازم در کانادا هستند، داده می شود. شما باید در نقطه‌ای که قصد دارید تقاضا دهید و امتیازهای لازم را کسب کنید، بررسی کنید که کانادا به چه نوع مشاغلی نیاز دارد.

 1. برنامه های نامزدی استانی (PNP)

Provincial Nomination Programs

این ویزا تحت برنامه استان های نامزد به کارگران نیمه ماهر یا کم مهارت داده می شود که می توانند از طریق کار خود در اقتصاد کانادا نقش داشته باشند. کارگران در آن دسته از استانهای مختلف کانادا قرار می گیرند که تقاضا برای کار آنها بیشتر است.

 1. کلاس تجربه کانادا

Canadian Experience Class

ویزای دائمی کلاس تجربه کانادا به كسانی اختصاص می یابد كه ویزای دانشجویی موقت یا ویزای موقت كارگران دریافت می کنند و می خواهند به وضعیت اقامت دائم تغییر یابند. آنها تحصیلات یا تجربه کار در کانادا دارند و در جامعه کانادا مستقر شده اند.

برنامه ویزای کانادا

روند درخواست ویزای کانادا بیشتر به نوع ویزای مورد نیاز خود بستگی دارد.

برای درخواست ویزای کانادا، باید این مراحل ساده را طی کنید:

 1. دریابید که واجد شرایط ویزای کانادا هستید یا خیر.
 2. حساب آنلاین خود را ایجاد کنید.
 3. فایل سندهای خود را کامپایل (تولید فایل اجرایی) کنید.
 4. هزینه را پرداخت کنید
 5. منتظر دریافت ویزای کانادا باشید.
 6. گذرنامه و هزینه های پردازش خود را ارسال کنید.

آیا واجد شرایط ویزای کانادا هستید؟

برای پیدا کردن نحوه دریافت ویزای کانادا، دولت کانادا این کار را بسیار آسان کرده است. آنها آزمونهای متفاوتی ایجاد کرده اند که صلاحیت متقاضیان را با درخواست آنها برای پر کردن پرسشنامه آنلاین، ارزیابی می کنند. بسته به نوع ویزای مورد نظر، از شما خواسته می شود به چندین سؤال پاسخ دهید، و سپس سیستم به شما اطلاع می دهد که آیا می توانید درخواست کنید یا نه. علاوه بر این، این دستورالعمل ها و مراحلی را که شما برای تامین کلیه الزامات باید انجام دهید، برای شما ارسال می کند.

چگونه از طریق وب سایت دولت کانادا اقدام کنیم؟

برای اینکه بتوانید به این پرسشنامه ها دسترسی پیدا کنید و دریابید که واجد شرایط ویزای کانادا هستید، باید به وب سایت آنها از اینجا مراجعه کنید. وب سایت اطلاعات و زبانه های مختلفی را برای شما نشان می دهد که می توانید انتخاب کنید؛ اما باید به برگه مهاجرت بروید.

هنگامی که روی برگه مهاجرت شناور یا کلیک می کنید، یک لیست کشویی از گزینه ها به شما نشان می دهد. برنامه اول برنامه من خواهد بود، و سپس برگه هایی برای بازدید، مهاجرت، کار، مطالعه و سایر موارد وجود خواهد داشت. شما باید یکی از ویزاهای مورد نظر خود را انتخاب کنید. به عنوان نمونه، اگر می خواهید ویزای توریستی بدست آورید، باید روی برگه بازدید کلیک کنید.

پس از کلیک بر روی زبانه ای که به دلایل مراجعه به کانادا و ویزایی که می خواهید درخواست کنید، مطابقت دارد، اطلاعات بیشتری را در آنجا مشاهده خواهید کرد. هر کدام از برگه های خود را کلیک کرده اید، یکی از پیوندها می گوید: “آیا می توانید درخواست کنید” یا “آیا واجد شرایط هستید یا خیر.” شما باید روی این لینک کلیک کنید.

این لینک شما را به پرسشنامه منتقل می کند که در آن باید به چندین سؤال پاسخ دهید. این اطلاعات از اطلاعات شخصی شما تا دلایل بازدید از کانادا و سابقه سفر قبلی متغیر است. در پایان پرسشنامه، سیستم نتایج را به شما نشان می دهد.

دریافت نتایج

شما می توانید سه نوع نتیجه متفاوت را مشاهده کنید که یکی از موارد زیر را می گوید:

 1. شما واجد شرایط ویزای انتخاب شده خود هستید.
 2. شما واجد شرایط دریافت ویزای دیگری هستید که سیستم با شما مطابقت خواهد داشت.
 3. شما واجد شرایط ویزا نیستید.

اگر واجد شرایط ویزای انتخاب شده یا نوع دیگری از ویزا باشید، سیستم از شما می خواهد تا اطلاعات تماس (معمولاً ایمیل) خود را وارد کنید، و آنها مجموعه ای از اسناد را برای شما ارسال می کنند.

این اسناد شامل توضیحات ویزا و همچنین دستورالعمل ها و جزئیات مربوط به نحوه اعمال آن می باشد. علاوه بر این، آنها یک کد مرجع (reference code) برای شما ارسال می کنند.

کد مرجع یکی از مهمترین اطلاعات مربوط به آن مجموعه از اسناد است، زیرا برای شروع برنامه خود باید از آن استفاده کنید. بدون داشتن کد مرجع، شما قادر به اپلای نخواهید بود. کد مرجع اطلاعاتی را که شما در زمان تکمیل پرسشنامه خود به سیستم داده اید، به آن می گوید و نوع ویزایی که در صدد اپلای آن هستید، خواهد داشت.

به همین دلیل، شما باید ایمیل و آن اسناد را ذخیره کنید. می توانید کد مرجع را به روش های مختلفی بنویسید، مانند ارسال آن به خودتان، ارسال آن روی رایانه خود یا بر روی یک کاغذ، اما نباید آن را از دست دهید. اگر آن را از دست دادید، شما باید مجدداً فرایند پرسشنامه را شروع کنید.

حساب آنلاین خود را ایجاد کنید

در دستورالعمل هایی که از طریق ایمیل برای شما ارسال شده است، به شما نشان داده می شود که آیا باید برای ویزای کانادا بصورت آنلاین یا حضوری اقدام کنید. از آنجا که دولت کانادا در حال دیجیتالی کردن سوابق خود است، بیشتر افراد مجبورند به صورت آنلاین اقدام کنند. برای انجام این کار، شما باید یک حساب کاربری ایجاد کنید.

دو روش برای ایجاد یک حساب کاربری برای برنامه وجود دارد:

با استفاده از ورود به سیستم بانکی آنلاین خود از زمان همکاری دولت کانادا با بسیاری از بانکها؛

ایجاد ورود به سیستم دولت کانادا (GCKey)؛

می توانید از هرکدام از آنها بهتر استفاده کنید، زیرا در هر صورت مجبور خواهید بود از جزئیات بانکی خود برای پرداخت هزینه ویزا استفاده کنید.

فایل سند را کامپایل کنید

پس از ورود به حساب خود، می توانید درخواست ویزای کانادا را شروع کنید. برای شروع درخواست ویزای مورد نظر خود، از كد مرجع خود استفاده كنید. پس از وارد کردن کد مرجع، سیستم لیستی از اسناد را برای درخواست ویزای کانادا به شما نشان می دهد.

برای لیست کامل اسناد مورد نیاز برای درخواست ویزای کانادا، می توانید به این مقاله مراجعه کنید.

شما باید تمام این فرم ها را بصورت آنلاین در سیستم ارسال کرده و سپس اقدام به ارسال برنامه نمایید.

هزینه را پرداخت کنید

هنگامی که سیستم تأیید کرد که تمام مدارک لازم را ارائه داده اید، شما را به صفحه پرداخت می برد. بسته به نوع ویزای درخواستی باید ویزای کانادا را بپردازید. پس از اتمام آن، درخواست شما ارسال می شود.

حدود 5 روز کاری طول خواهد کشید تا بتوانید درخواست را در حساب خود مشاهده کنید و اگر به صورت حضوری درخواست کنید، فقط باید این مدارک را به سفارت کانادا در کشور خود تحویل دهید.

منتظر پردازش ویزا کانادای خود باشید

سپس سفارت کانادا بسته به نوع ویزا، درخواست ویزای کانادا را برای دو یا چند هفته دیگر پردازش می کند. علاوه بر این، آنها ممکن است مدارک بیشتری بخواهند، یا درخواست کنند بیومتریک خود را ارسال کرده و مصاحبه کنید.

اگر آنها بیومتریک و مصاحبه شما را بخواهند، این بدان معنی است که شما حتی اگر درخواست آنلاین کرده اید، مجبور خواهید بود شخصاً به سفارت مراجعه کنید. باید یک قرار ملاقات بگذارید، یا سفارت یک وقت ملاقات برای شما مشخص می کند. هنگام قرار ملاقات، شما باید اثر انگشت و عکس خود را ارسال کنید، همچنین به سوالات یک مقام سفارت کانادا پاسخ دهید.

این مقام تعیین می کند که آیا شما برای دریافت ویزای کانادا مناسب هستید یا خیر. آنها می توانند تصمیم خود را بلافاصله پس از قرار ملاقات به شما اطلاع دهند یا بعداً یک اعلان برای شما ارسال کنند.

همه اعلان های سفارت مربوط به ویزا شما در حساب شما ارسال می شود، بنابراین باید مرتباً آن را بررسی کنید، حتی اگر نیازی به ارائه بیومتریک یا مصاحبه نداشته باشید.

گذرنامه و هزینه های پردازش خود را تحویل دهید

اگر یک اعلان دریافت کنید که درخواست ویزای شما در کانادا موفقیت آمیز بوده است، مرحله بعدی ارسال گذرنامه خود به سفارت کانادا است. این کار با ارسال آن به آدرس سفارت کشور شما، همراه با هزینه پردازش، قابل انجام است. هزینه پردازش بستگی به نوع ویزای مورد نظر شما دارد و از 20 دلار تا 50 دلار متغیر است، که باید آن را با چک یا سفارش پول پرداخت کنید. همچنین باید هزینه پاکت برگشتی را برای گذرنامه خود بپردازید.

مقامات سفارت گذرنامه و هزینه های شما را دریافت می کنند، ویزا را در گذرنامه شما تمبر می کنند و آن را برای شما ارسال می کنند. اگر بلافاصله پس از مصاحبه ویزا از تصمیم آنها مطلع شوید، باید هزینه پردازش را در آنجا پرداخت کرده و سریعاً گذرنامه را دریافت کنید.

پس از یک برنامه ویزای موفق کانادا

پس از ویزای خود می توانید به کانادا سفر کنید. در نقطه ورود از شما خواسته می شود که گذرنامه و مدارک خود را نشان دهید. مقامات آنها را بررسی می كنند و چند سؤال در مورد دلیل رفتن به كانادا می پرسند.

بعد از جواب دادن، آنها تصمیم می گیرند که آیا شما را به داخل کشور اجازه دهند یا نه. اگر معتقد باشند شما مرتکب جرمی می شوید یا به محدودیت های ویزا خود احترام نمی گذارید، مقامات در محل ورود اجازه این کار را برای شما در داخل کانادا نمی دهند. داشتن ویزای کانادا رفتن شما به کانادا را تضمین نمی کند، فقط مقامات مرزی مجاز به انجام این کار هستند.

برای گرفتن ویزا به کانادا چقدر طول می کشد؟

زمان پردازش ویزا کانادا برای هر مورد خاص متفاوت است. بین دو تا چهار هفته یا حتی بیشتر طول می کشد.

مقامات کانادا فقط پس از دریافت درخواست کامل شما شروع به پردازش ویزای کانادای شما می کنند.

در صورت نیاز آنها به تهیه اسناد اضافی، زمان پردازش به تعویق می افتد.

آیا می توانم به شخصی کمک کنم که ویزای کانادا را دریافت کند؟

اگر یکی از اعضای خانواده یا دوستی دارید که در خارج از کشور زندگی می کند و می خواهید آنها را برای بازدید از کانادا بیاورید، می توانید نامه دعوت نامه را برای آنها بنویسید.

نامه دعوت نامه باید شامل اطلاعات زیر باشد:

درباره شخصی که دعوت می کنید:

نام کامل و تاریخ تولد

دلیل آمدن آنها به کانادا

مدت زمان اقامت در کانادا و زمانی که آنها کانادا را ترک می کنند

اطلاعات تماس آنها

رابطه ای که شما با او دارید

آنها کجا اقامت خواهند کرد

چگونه آنها هزینه سفر خود را تامین می کنند

درباره شما:

نام کامل و تاریخ تولد شما

شغل شما

وضعیت اقامت شما در کانادا (شهروند کانادا یا مقیم دائم)

جزییات خانوادگی شما – نام و تاریخ تولد اعضای بلاواسطه خانواده شما (زوج و بستگان)

چند نفر از خانواده شما در کشور شما زندگی می کنند

با این حال، دعوت نامه تضمین نمی کند که آنها ویزای کانادا را دریافت خواهند کرد. ویزا بر اساس ویژگی های خود پردازش می شود، اما این نامه کمک می کند.

اگر می خواهید از یکی از اعضای خانواده حمایت مالی کنید تا به طور دائم یا بلند مدت در کانادا به شما بپیوندند، می توانید از طریق برنامه حمایت مالی خانواده کانادا این کار را انجام دهید.

چگونه می توان اقامت خود را در کانادا گسترش داد؟

اگر ویزای بازدید کننده شما در کانادا به پایان رسیده است و می خواهید مدت بیشتری بمانید، باید درخواست تمدید ویزا کنید. به این رکورد بازدید کننده کانادا Canada Visitor Record گفته می شود.

شما باید حداقل 30 روز قبل از انقضای ویزای بازدید کننده خود، برای ویزای (رکورد بازدید کننده) کانادا اقدام کنید.

به غیر از تمدید ویزای توریستی، می توانید مجوز تحصیل یا کار خود را به رکورد بازدید کنندگان نیز تغییر دهید.

با این وجود، در حالی که شما در داخل کانادا هستید، رکورد بازدید کننده فقط در دسترس است. اگر می خواهید کانادا را ترک کرده و مجدداً وارد شوید، شما اجازه ورود با رکورد بازدید کننده را نخواهید داشت.

چه اتفاقی می افتد اگر من بیش از مدت زمان مجاز در ویزای خود در کانادا اقامت کنم؟

اگر بیش از تاریخ پایان ویزای خود در کانادا اقامت داشته باشید، مرحله بعدی بستگی به مدتی دارد که بیشتر اقامت کرده اید.

اگر شما کمتر از 90 روز اقامت اضافه داشته باشید، می توانید با اپلای برای رکورد ویزیتور و انتخاب گزینه

Restore my status as a visitor وضعیت ویزیتوری خود را بازیابی کنید.

اگر شما بیش از 90 روز اقامت اضافی داشته باشید، نمی توانید برای بازیابی وضعیت خود اپلای کنید و مجبور به ترک کانادا هستید. ممکن است شما نتوانید ویزای دیگری از کانادا را دریافت کنید.

با این حال، باید سعی کنید از مدت زمان ویزای کانادا بیشتر نمانید. اگر فکر می کنید ممکن است بیشتر از مدت زمان ویزای خود بمانید، قبل از انقضا درخواست ویزا بدهید.

هزینه ویزا کانادا چقدر است؟

هزینه ویزای کانادا بستگی به نوع ویزای درخواستی شما دارد. انواع مختلفی از هزینه هایی که باید بپردازید نیز وجود دارد، مانند هزینه پردازش و هزینه بیومتریک.

با این حال هزینه ویزای بازدید کننده عادی 100 دلار کانادا است.

هزینه ویزای کانادا را اینجا ببینید.

اگر ویزای کانادا من رد شود، چه می شود؟

اگر درخواست ویزای کانادا ریجکت شد، می توانید در هر زمان مجدداً تقاضا کنید، مشروط بر اینکه نامه ریجکت شما از درخواست مجدد جلوگیری نکند.

با این وجود، فقط درصورتی که وضعیت شما تغییر کرده است یا اطلاعات اضافی دارید که می تواند به شما در گرفتن مجوز ویزای کانادا کمک کند، می توانید دوباره درخواست کنید.

در مورد تجدید نظر، هیچ فرایند رسمی برای تجدیدنظر در تصمیم ویزای توریستی کانادا وجود ندارد. این درخواست ها فقط برای پناهندگان و درخواست های اقامت دائم در دسترس است. آنها توسط بخش استیناف مهاجرت (IAD) پردازش می شوند.

آیا در صورت ریجکت شدن درخواست ویزای کانادا، آیا هزینه ها بازپرداخت می شوند؟

هزینه ویزای کانادا قابل بازگشت نیست، حتی اگر درخواست شما ریجکت شود. زیرا شما هزینه درخواست ویزا را پرداخت می کنید، نه هزینه خود ویزا را.

با این حال، در برخی موارد، اگر قبل از شروع پردازش، درخواست خود را پس بگیرید، بازپرداخت خواهد شد. اما پس از شروع پردازش، بازپرداخت نخواهد شد.

علاوه بر این، در صورت درخواست شما، ممکن است هزینه های موارد زیر را دریافت کنید:

هزینه حق اقامت دائم

هزینه حق شهروندی

هزینه مجوز کار آزاد

هزینه تجربه بین المللی کانادا (IEC)

هزینه سازگاری کارفرما

با این حال، شما هنوز هم می توانید از طریق وب سایت مهاجرت و شهروندی دولت کانادا بازپرداخت هر یک از هزینه های خود را درخواست کنید.

آیا می توانم از کشور دیگری برای ویزای کانادا درخواست کنم؟

در بعضی موارد، سفارت کانادا یا مرکز درخواست ویزا در کشور محل اقامت شما وجود ندارد. در این حالت، ممکن است مجبور شوید برای درخواست ویزای کانادا به کشور دیگری سفر کنید.

با این وجود، شما فقط باید در سفارت کانادا یا VAC که مسئول حوزه شماست، برای ویزا (ی کشوری که شما اقامت قانونی داشته اید) اپلای کنید.

علاوه بر این، اگر اهل کشور A هستید و اجازه اقامت کشور B را دارید، می توانید از کشور B برای ویزای کانادا اقدام کنید.

با این حال، اگر شما صرفا از کشور B بازدید می کنید و اقامت قانونی در آنجا ندارید، باید در سفارت کانادا یا مرکز درخواست ویزای مسئول حوزه خود، در کشور خود یا در غیر آن اقدام کنید.

آیا برای ارائه درخواست ویزا در کانادا باید بیومتریک ارسال کنم؟

بله، بیشتر متقاضیان ویزا باید صرف نظر از نوع ویزای مورد نظر خود، هنگام درخواست ویزای کانادا، بیومتریک خود را (اثر انگشت و تصویر) ارائه دهند.

شما می توانید بیومتریک خود را در یک مرکز درخواست ویزا کانادا ارائه دهید. سفارت کانادا نامه ای را برای شما ارسال می کند که به شما اطلاع می دهد چه زمانی باید بیومتریک خود را ارایه دهید. برای دریافت این نامه، هنگام ارسال درخواست ویزای کانادا شما باید هزینه بیومتریک را پرداخت کنید.

در سراسر جهان مراکز درخواست ویزا وجود دارد که می توانید در آنجا بیومتریک خود را ارایه کنید. برای اطلاع از هزینه ها و خدماتی که این مراکز ارائه می دهند، به وب سایت یکی از این مراکز که به شما نزدیک تر است، مراجعه کنید.

ویزای کانادایی چگونه به نظر می رسد؟

ویزای کانادا تمبر در گذرنامه است و ظاهری متمایز دارد. آن معمولاً شامل تصویر نمی شود، اما اطلاعات زیر را دربردارد:

محل صدور ویزا؛

تاریخ صدور و انقضا؛

تعداد ورودهای مجاز؛

شماره سند؛

دسته ویزا؛

نوع ویزا؛

نام و نام خانوادگی دارنده ویزا؛

شماره پاسپورت.

مثالهای زیر سه نوع نحوه جستجوی ویزای کانادا برای بازدید کنندگان، کارگران و مهاجران را نشان می دهد.

چگونه می توانم به عنوان دارنده ویزای کانادا به ایالات متحده سفر کنم؟

برای سفر از ایالات متحده از کانادا، ممکن است لازم باشد شما درخواست ویزای آمریکا در کانادا apply for a US visa in Canada را بدهید. با این حال، اگر شما شهروند یک کشور در برنامه لغو ویزا country in the Visa Waiver Program هستید، نیازی به درخواست ویزای ایالات متحده از کانادا ندارید، بلکه در عوض مجبورید برای ESTA اقدام کنید.

منبع

پیام بگذارید