موسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پور

ویزای کارآموزی و کارورزی در آلمان

ویزای کارآموزی و کارورزی در آلمان

“Training / Internship”

گذشته از اینکه کشوری است که امکان انتخاب در بین طیف گسترده ای از دانشگاه های آینده دار را فراهم می کند، آلمان همچنین انتخاب اصلی بسیاری از دانشجویان خارجی و فارغ التحصیلان تازه کار در سراسر جهان برای کارآموزی یا آموزش های حرفه ای در حوزه مورد علاقه خود، در موسسات مختلف و شرکتهامی باشد. در ادامه با ویزای کارآموزی و کارورزی در آلمان آشنا خواهیم شد.

ویزای کارآموزی و کارورزی در آلمان

ویزای کارآموزی و کارورزی در آلمان

اگر قصد دارید یک کارآموزی یا آموزش در آلمان را انجام دهید، پس از سفر به کشور، مواردی وجود دارد که باید از خودتان بپرسید، مثلاً اگر واجد شرایط کارآموزی یا آموزش هستید و آیا به ویزا احتیاج دارید یا خیر. .

چه کسی می تواند کارآموزی یا آموزش در آلمان را انجام دهد؟

هر کس که علاقه مند باشد، فارغ از سن، جنسیت، دیدگاه های مذهبی و غیره، می تواند برای انجام کارآموزی یا آموزش در آلمان در رشته مورد علاقه خود اقدام کند. شرایط لازم برای انجام کارآموزی به شرکت یا موسسه ای که آن را ارائه می دهد بستگی دارد. برخی از آنها ممکن است مسلط بودن به زبان آلمانی را از شما درخواست کنند، در حالی که برخی دیگر اگر بتوانید زبان آلمانی را مدیریت کنید، راضی بشوند و دیگر نیازی به این کار نداشته باشید .

با این حال، شرط بسیار مهم برای شما این است که قبل از سفر به آلمان، کارآموزی یا آموزش را پیدا کنید. به خصوص اگر شما صاحب گذرنامه یکی از کشورهایی باشید که شهروندان آن برای گرفتن اجازه ورود و ماندن در آلمان مجبور به گرفتن ویزا هستند.

شما می توانید برای آموزش و فرصت های کارآموزی در آلمان بصورت آنلاین جستجو کنید. باید بدانید که همه شرکت ها و موسسات کارورزی در آلمان حقوق و دستمزد پرداخت نمیکنند، بنابراین با دقت بررسی کنید که آیا سازمان محلی که می خواهید به عنوان کارآموز یا کارورز در آن شرکت کنید، به شما مبلغی پرداخت می کند یا خیر. زندگی در آلمان هزینه های  خاص خود را دارد، بنابراین باید در نظر داشته باشید که حتی اگر به شما حقوق ویا کارمزدپرداخت می شد، تأمین هزینه های خود با پرداخت کارورزی برای شما دشوار خواهد بود.

چه کسی به ویزای آموزش و کارآموزی در آلمان نیاز دارد؟

اگر قبلاً در آلمان یک کارآموزی یا یک برنامه آموزشی پیدا کرده اید که مایل به شرکت در آن هستید و مهارت های حرفه ای را کسب می کنید، قدم بعدی این است که از خود بپرسید: آیا به ویزا احتیاج دارم یا نه؟ خواه به ویزا نیاز داشته باشید یا نه، همه اینها به ملیت یا تابعیت شما بستگی دارد.

خارجی هایی که نیازی به ویزا ندارند

اگر شما یکی از دارندگان گذرنامه از هر یک از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا یا منطقه تجارت آزاد اروپا هستید، این بدان معنی است که برای اینکه بتوانید کارآموزی یا شرکت در آن را انجام دهید نیازی به اخذ ویزا ندارید. شما همچنین می توانید به عنوان نقطه شروع به آلمان بروید، و اگر وسیله ای برای این کار دارید به دنبال کارآموزی یا آموزش باشید.

در همین زمان اتباع استرالیا، کانادا، اسرائیل، ژاپن، جمهوری کره، نیوزلند و ایالات متحده آمریکا نیز موظف به اخذ ویزا نیستند تا بتوانند وارد آلمان شوند و کارآموزی را انجام دهند. . با این وجود آنها به محض ورود به آلمان، مستقیماً در اداره مهاجرت، باید برای اجازه اقامت درخواست کنند تا بتوانند کارآموزی یا آموزش خود را بطور قانونی انجام دهند. شما نیز می توانید دوره کارآموزی خود را در حالی در کشور خود یا پس از اقامت در آلمان پیدا کنید.

خارجی هایی که نیاز به ویزا دارند

از طرف دیگر، بقیه کشورهای جهان ابتدا باید در آلمان یک دوره کارآموزی یا آموزش پیدا کنند و سپس با رعایت کلیه شرایط مورد نظر خود را طی کرده و در مصاحبه شرکت کنند تا بتوانند ویزا را بدست آورند.

اگر شما تبعه یکی از کشورهایی هستید که شهروندان آن موظف به اخذ ویزای کارآموزی یا آموزش هستند، دستورالعمل مندرج در این مقاله راجع به شرایط ویزای آلمان، روند درخواست، هزینه ها و سایر موارد مورد نیاز خود را دنبال کنید. قبل از درخواست ویزا خود را بدانید.

الزامات ویزای آموزش و کارآموزی در آلمان

هنگامی که متقاضی ویزای کارآموزی یا آموزش می شوید، باید مدارک لازم را در سفارت آلمان یا کنسولگری در کشور خود ارائه دهید تا هویت، پیشینه و هدف سفر به آلمان را اثبات کنید، همچنین در صورت تمایل در طول اقامت در آلمان می توانید هزینه های خود را تأمین کنید.

مدارک مورد نیاز ویزای آلمان

فرم درخواست: کاملاً با اطلاعات صحیح که مطابق با اطلاعات موجود در سایر اسنادی است که شما باید ارسال کنید، تکمیل شده است. فرم درخواست را چاپ کنید و فراموش نکنید که در پایان امضا کنید دو عکس گذرنامه معتبر  – حداکثر ده سال با حداقل یک صفحه خالی برای اینکه بتوانید برچسب ویزا را درج کنید. گذرنامه باید سایر الزامات گذرنامه را مطابق آنچه در این صفحه توضیح داده شده است مطابقت دهد.

یک نسخه از کپی گذرنامه شما (کپی اندازه A4)

گذرنامه قدیمی (در صورت وجود): در صورت داشتن هرگونه گذرنامه قدیمی که منقضی شده باشد یا صفحات آن پر از برچسب ویزا و تمبر باشد، باید آن گذرنامه را نیز ارسال کنید. در صورت داشتن بیش از یک گذرنامه قدیمی، که دارای تمبر ویزا و برچسب است، باید تمام آنها را ارسال کنید. گذرنامه ها را با یک نوار لاستیکی گره بزنید وبا مدارک دیگر تحویل سفارت میدهید.

بیمه درمانی: شما باید یک تأییدیه را از طرف شرکت بیمه ای که در آن بیمه سلامت مسافرتی خریداری کرده اید، ارسال کنید. در این سند باید تأیید شود که این بیمه شامل کلیه اقدامات درمانی فوری و بستری شدن در بیمارستان و همچنین بازگشت در صورت مرگ، با حداقل پوشش 30 هزار یورو، در کل قلمرو شنگن است.

اثبات بودجه مالی: شما باید مدارکی را ارائه دهید که ثابت کند شما قادر به اقامت خود در آلمان هستید. این می تواند یک تمکن ویا پرینت  بانکی باشد که نشان می دهد پول کافی برای تأمین مالی خود برای کل دوره ای که در آلمان خواهید ماند، قرارداد است با این شرکت که در آن کارآموزی یا آموزش می کنید و نشان می دهد که چقدر می خواهید پرداخت کنید.، در صورت دریافت هرگونه پرداختی همچنین می تواند نامه ای باشد که توسط یک حامی مالی تأیید می شود که تأیید می کنند که برای حمایت از نامه خود، مرتباً به شما پول ارسال می کنند، همراه با تمکن مالی  بانکی، قرارداد کار و پرداخت هزینه ها. همچنین می تواند ترکیبی از همه آنها باشد.

به عنوان بخشی از وجوه مالی ممکن است شما مجبور شوید مدارک زیر را با توجه به وضعیت کاری خود ارائه دهید:

در صورت اشتغال: پرداخت حق الزحمه سه ماه گذشته / قرارداد کار را پرداخت کنید

در صورت خود اشتغالی: گواهی سند مالکیت یا اثبات مالکیت دیگر (اثبات عنوان زمین، اثبات درآمد حاصل از کشاورزی (فرم فروش) و غیره)

اثبات وضعیت مدنی: شناسنامه ازدواج، شناسنامه فرزندان، شناسنامه فوت همسر و غیره

برنامه سفر پرواز: که می تواند رزرو پرواز باشد، بلیط های راه آهن و دیگران. می توانید از خدمات مشاوره ویزا مانند این استفاده کنید و یا یک آنلاین پیدا کنید.

اثبات اسکان برای کل اقامت شما در آلمان: که می تواند توافق نامه اجاره، رزرو هتل یا دعوت نامه باشد در صورت اقامت در دوستان یا اعضای خانواده.

شرایط ویژه ویزای کارآموزی یا آموزش در آلمان

شرایط ویژه ویزای کارآموزی یا آموزش در آلمان

Bundesagentur für Arbeit – که مجوزی برای کار در آلمان است و کارورزان موظفند آن را در اختیار داشته باشند تا ارتباط آنها در هر سازمان قانونی باشد. این موسسه یا شرکتی است که شما به عنوان کارآموز یا کارآموز در آن شرکت خواهید کرد تا آن را برای شما به دست آورد. برخی از کارآموزی تحت برنامه های بودجه اتحادیه اروپا (لئوناردو، سقراط، اراسموس و …) نیازی به این سند ندارند.

نامه استرداد / عدم اعتراض از کارفرمای محلی یا دانشگاهی که در آن تحصیل می کنید تأیید می کند که متقاضی کارمند یا دانشجو در سازمان خود است.

نامه تأیید شرکت یا مؤسسه آلمانی تأیید کننده شرایط اقامت متقاضی در آلمان، از جمله پرداخت حقوق

ا مدرک تحصیلی (دیپلم، گواهی مدرک دانشگاهی یا برگه مارک).

فرآیند درخواست ویزای آموزش یا کارآموزی در آلمان

درخواست ویزای آلمان ساده و واضح است. شما فقط باید دستورالعمل درخواست ویزا را که بصورت گام به گام در این صفحه آورده شده است، دنبال کنید، بدون اینکه چیزی را از دست بدهید. شما باید در سفارت آلمان یا کنسولگری در کشور خود متقاضی شوید

ما اکیداً توصیه می کنیم حداقل سه هفته قبل از سفر برنامه ریزی شده خود به آلمان اقدام کنید تا از هرگونه تاخیر جلوگیری کنید.

هزینه ویزای آموزش یا کارآموزی در آلمان

هزینه ویزای آموزش یا کارآموزی در آلمان

هنگامی که در مصاحبه خود شرکت می کنید، باید یک رسید را تأیید کنید که تأیید پرداخت هزینه ویزای آلمان را انجام داده است، که باید برای رسیدگی به درخواست شما باشد. هزینه ویزای آلمان برای اقامت بیش از 90 روز 75 یورو است. هزینه را می توان با توجه به نرخ ارز مصوب سفارت به پول محلی پرداخت کرد.

لطفاً توجه داشته باشید در صورت رد شدن ویزا، هزینه ویزا بازپرداخت نخواهد شد و قیمت آن در هر زمان تغییر می کند.

زمان بررسی اخذ ویزا آلمان

با وجود این واقعیت که بررسی درخواست ویزا آلمان حدود 15 روزبه بالا طول می کشد، زمان بررسی از یک پرونده به پرونده دیگر متفاوت است. در حالی که برخی متقاضیان پاسخ خود را طی یک هفته دریافت می کنند، برخی دیگر ممکن است هفته ها طول بکشند تا بخاطر وضعیتشان پاسخی در مورد درخواست خود دریافت کنند.

بعضی اوقات به دلیل تعداد زیاد برنامه هایی که سفارت در آن زمان دریافت می کند، مدت زمان بررسی مدارک می تواند برای چند روز تمدید شود.

اعتبار ویزای آموزش یا کارآموزی در آلمان

حداکثر مدت زمان صدور ویزای کارآموزی یا آموزش 12 ماه است. اعتبار ویزای شما بستگی به مدت کارآموزی شما دارد. اگر مدت کارآموزی شما چهار ماه طول بکشد، سفارتخانه چهار ماه و همچنین چند روز یا چند هفته قبل از تاریخ شروع دوره کارآموزی / آموزش و چند روز دیگر بعد از پایان آن را به شما می دهد.

به دلیل اعتبار آن و مدت مجاز اقامت، حتماً برچسب ویزا خود را بررسی کنید.

آیا می توانم ویزا آموزش و کارآموزی در آلمان را تمدید کنم؟

در صورتی که تصمیم به درخواست تمدید ویزا آلمان گرفتید، باید دلیل بسیار محکمی را ارائه دهید که بر اساس آن درخواست خود را براساس آن تقاضا نمایید.

یا اینکه موردی دیگر باش که  ممکن است در صورتی باشد که شرکت یا موسسه ای که در آن مشغول به کار می باشید و یا در حال آموزش هستید از شما بخواهد که دوره کارآموزی یا آموزش خود را برای مدت طولانی تر از آنچه در ابتدا منصوب شده بود، ادامه دهید.

در پایان دوره کارآموزی خود، اگر شرکت یا موسسه ای که شما در آن مشغول کار بوده اید می خواهد شما را استخدام کند، به کشور خودبازگشت خواهید داشت و از آنجا درخواست ویزای کار می کنید تا اجازه کار به عنوان کارمند عادی را داشته باشید. 

آیا خانواده من می توانند به من بپیوندند؟

اگر در آلمان با ویزای کارآموزی آلمان هستید و می خواهید خانواده تان به شما ملحق شوند، می توانند برای بازدید شما از ویزای Tourist / Visitor استفاده کنند. با این حال، آنها واجد شرایط درخواست ویزای الحاق به خانواده نیستندو فقط می توانند ویزای توریستی دریافت کنند.

مهاجرت آسان به آلمان 

مهاجرت یک فرایند زمان بر و چالش برانگیز است. داشتن وکیل یا مشاور مهاجرت می تواند این روند را تسریع کرده و میزان موفقیت پرونده مهاجرت شما را افزایش دهد.

موسسه حقوقی مهاجرتی دکتر براتعلی پور

احتمالاً می دانید که موارد زیادی وجود دارد که می تواند باعث شود درخواست ویزای شما رد شود یا حتی چندین سال از مهاجرت به آلمان منع شوید. یک وکیل مهاجرت، شما را با این قوانین و آخرین قوانین راهنمایی می کند. 

پیام بگذارید