موسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پور

ویزای ترانزیت آلمان

German transit visa

برای استفاده از فرودگاه های آلمان به منظور تغییر هواپیما، شهروندان برخی از کشورها نیاز به ارائه ویزا دارند تا مجاز به انجام این کار باشند.  ویزای ترانزیت آلمان (فرودگاهی) که به ویزای “A” نیز گفته می شود که شما فقط در فرودگاه قرار دارید و نمیتوانید از فرودگاه خارج شوید. ویزای ترانزیت “B” ویزای شما به مدت 72 ساعت فرصت دارد و میتوانید فرودگاه را هم ترک کنید.

ویزای فرودگاهی یا ویزای ترانزیت آلمان

ویزای ترانزیت آلمان

این مجوز(ویزای ترانزیت A)، معمولاً به صورت تمبر یا برچسب درج شده به گذرنامه مسافر، که به دارنده آن اجازه می دهد تا از هواپیمای خود در یکی از فرودگاه های آلمان خارج شود، حداکثر 12 ساعت در آنجا می ماند و منتظر پرواز دیگر میماند تا پرواز دیگر آنها را به کشور مقصد خود می برد.

اتباع کشورهایی که به ویزای ترانزیت نیاز دارند

آلمان واقع در قلب اروپا، یک کشور ترانزیتی بسیار مکرر است. اکثر مسافران هنگام عبور از طریق فرودگاه های آلمان به ویزای آلمان احتیاج ندارند. با این حال، اتباع برخی کشورها برای عبور و مرور از طریق فرودگاه های آلمان به ویزای ترانزیت فرودگاهی برای آلمان احتیاج دارند. این کشورها به شرح زیر است:

 1. افغانستان – بنگلادش – اریتره – اتیوپی – غنا – هند
 2. ایران – عراق – اردن – لبنان – مالی – نیجریه – پاکستان
 3. سومالی – سودان جنوبی – سری لانکا – سودان – سوریه – ترکیه

با این حال، برخی از افراد وجود دارد، که ممکن است اتباع کشورهای فوق باشند، اما اگر متعلق به یکی از موارد زیر باشند، نیازی به اخذ ویزا از این نوع ندارند:

 1. دارنده ویزای معتبر ایالات متحده.
 2. دارنده ویزای معتبر یا منقضی کشور غیر شنگن که توسط ایالات متحده صادر شده است.
 3. دارندگان ویزای معتبر برای کشور عضو شنگن، بلغارستان، کانادا، کرواسی، قبرس، ایرلند، ژاپن، رومانی یا انگلیس.
 4. دارندگان خدمات ترکیه و گذرنامه های رسمی نیازی به ویزای ترانزیت فرودگاهی آلمان ندارند.
 5. اتباع اردنی که ویزای استرالیا، اسرائیل یا نیوزلند را دارند.
 6. شرکای (متاهل، قانون عادی یا همان جنس) یا فرزند یک عضو EU / EEA / EFTA و داشتن “کارت اقامت یک عضو خانواده یک عضو EEA ملی” در انگلیس.
 7. دارندگان گذرنامه های دیپلماتیک.

فرودگاه های ترانزیت آلمان

فرودگاه های ترانزیت آلمان

کشور فدرال آلمان حدود 300 فرودگاه فعال دارد که در سرتاسر قلمرو خود پراکنده است. با این حال، همه آنها نمی توانند برای انتقال استفاده شوند. در فرودگاه های زیر در آلمان، می توانید بدون ویزا در منطقه ترانزیت بین المللی بمانید:

 1. فرودگاه فرانکفورت / فرودگاه اصلی (24 ساعته باز)
 2. فرودگاه مونیخ (24 ساعته باز)
 3. فرودگاه هامبورگ (ساعت 4:30 بامداد – فقط 11:30 بعد از ظهر)
 4. فرودگاه دوسلدورف (فقط 6:00 بامداد – 9:00 بعد از ظهر) و در صورتی که شرکت هواپیمایی از قبل ترانزیت را با مقامات مسئول امنیت مرزی انجام دهد. (پلیس فدرال)
 5. فرودگاه کلن / بن (ساعت 4:30 بامداد – فقط 11:00 بعد از ظهر)
 6. فرودگاه برلین (فقط ساعت 06:00 صبح – 11:00 بعد از ظهر) در برلین-تگل، فقط برای مسافران ایر برلین.

خواه به ویزای ترانزیت به فرانکفورت، مونیخ، هامبورگ یا سایر موارد نیاز داشته باشید، هواپیمایی که با آن سفر می کنید، هنوز هم باید ترانزیت را از قبل با مقامات مسئول امنیت مرزی (پلیس فدرال) ترتیب دهد. مدت زمان اتصال باید حداقل 75 دقیقه باشد.

در ذهن بسپارید که امتیاز ترانزیت فرودگاه در موارد زیر اعمال نمی شود و در صورت نیاز به ویزای توریستی  نیاز دارید:

 1. شما در حال گذر از دو یا چند فرودگاه واقع در کشورهای عضو شنگن هستید.
 2. بلیط باز دارید.
 3. مدت اقامت شما در منطقه ترانزیت بین المللی بیش از 12 ساعت است.

مدارک لازم برای درخواست ویزای ترانزیت فرودگاهی در آلمان

برای دریافت ویزا ترانزیت فرودگاهی به برخی از اسناد خاص نیاز دارید. در مقایسه با انواع دیگر ویزا، تعداد کمی از مدارک لازم برای این یکی وجود دارد. برای درخواست ویزای ترانزیت آلمان به مدارک زیر نیاز دارید:

 1. فرم درخواست کامل ( فقط به انگلیسی یا آلمانی ) و اعلامیه هایی که به طور صحیح امضا شده اند.
 2. 2 عکس گذرنامه ( الزامات سختگیرانه ای وجود دارد، برای اطلاعات بیشتر با شماره های ما در انتهای صفحه تماس حاصل فرمایید. )
 3. گذرنامه معتبر حداقل برای سه ماه بیشتر از تاریخ انتقال خود از طریق آلمان و ده سال بیشتر از آن نیست. برای اینکه بتوانید برچسب ویزا را درج کنید، باید حداقل یک صفحه خالی داشته باشد. همچنین باید آسیب نبیند.
 4. کپی گذرنامه از صفحه اطلاعات شخصی متقاضی
 5. بلیط هواپیمایی را تا مقصد نهایی و یک نسخه تأیید کرد.

اعلامیه صحت اطلاعات

در صورت درخواست، ویزای معتبر / اقامت معتبر را برای مقصد نهایی خود کپی کنید.

مجوز رانندگی و / یا قبض به نام شما به عنوان اثبات سکونت در کنسولگری که در آن قصد دارید درخواست کنید.

در صورت اشتغال: نامه توسط کارفرمای خود که تأیید اشتغال شما، شروع کار، حقوق ماهانه شما، شروع تعطیلات و از سرگیری کار است. نامه اصلی با جوهر آبی امضا شده است.

اگر دانشجو هستید: نامه دانشگاه. نامه اصلی با جوهر آبی امضا شده است.

اگر همسر وابسته و بدون درآمد شخصی خود دارید: نامه کارفرمای همسرتان در تأیید شغل، شروع اشتغال، حقوق ماهیانه و گواهی ازدواج

اگر فرزند خردسال دارید: شناسنامه، نامه مدرسه و گواهی ازدواج والدین (اصل با یک نسخه).

هر دو والدین باید فرم درخواست را شخصاً در سفارت امضا کنند.

شما همچنین نیاز به ارسال فتوکپی از همه این سند و پرداخت هزینه ویزا دارید. به یاد داشته باشید که سفارت خانه در آنجا درخواست می کنید حق دارد که از شما مدارک دیگری بخواهد. مراقب باشید که همه آنها را به موقع ارسال کنید تا بتوانید ویزا را بدست آورید.

کجا درخواست کنیم؟

شما باید در مرکز درخواست ویزا آلمان، سفارت یا کنسولگری در کشور محل اقامت خود اقدام کنید. معمولاً پروسه ویزای ترانزیت حداکثر در حدود پنج روز کاری طول می کشد. درخواست خود را زودتر از شش ماه قبل از تاریخ برنامه ریزی شده خود برای انتقال از طریق آلمان ارسال نکنید.

فراموش نکنید که هزینه ویزای خود را پرداخت کرده و رسید خود را برای ارائه در کنار سایر اسناد ذخیره کنید، زیرا بدون اثبات مبلغ پرداخت شده، درخواست شما بررسی نمی شود.

برای دریافت ویزای ترانزیت آلمان، میتوانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید تا در این خصوص شما را راهنمایی و همراهی کنیم.

هزینه ویزای ترانزیت فرودگاه آلمان

هزینه ویزای ترانزیت فرودگاه آلمان

دقیقاً مانند هر نوع ویزا دیگر، هنگام درخواست ویزای فرودگاهی یا ترانزیت، متقاضی برای رسیدگی به درخواست خود باید هزینه ای بپردازد. از سال 2020، هزینه ویزای ترانزیت فرودگاه 80 یورو است. البته این رقم در سال 2022 تغییر کرده و برای اطلاع از هزینه ویزای ترانزیت آلمان میتوانید با شماره های زیر تماس بفرمایید.

پیام بگذارید