موسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پور

ویزای تحصیلی فرانسه

ویزای تحصیلی فرانسه

student visa for france

در ابتدا باید بدانیم که ویزای تحصیلی یعنی چه سپس با شرایط دریافت این ویزا برای کشور فرانسه آشنا شویم.  ما در این مقاله شما را با ویزای تحصیلی فرانسه آشنا کرده و به شما در تصمیم گیری اخذ ویزا کمک خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

ویزای تحصیلی

ویزای تحصیلی فرانسه

ویزای تحصیلی یا دانشجویی یکی از پرطرفدارترین انواع ویزا است برای علاقه مندان به تحصیل در مدارس و دانشگاه های خارجی. ویزای دانشجویی فقط یک نوع ویزا است نه مهاجرت و نه اقامت دائم.

فقط میتوان برای مدت معینی در کشور مقصد اقامت داشته و در یکی از دانشگاه ها یا موسسات آموزشی آن کشور مشغول به تحصیل بود. دانشجویان برای ادامه تحصیل در هر کشور خارجی باید ویزای دانشجویی داشته باشند. دریافت ویزای تحصیلی دارای شرایطی است که در ادامه به آن میپردازیم.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی و یا دانشجویی 

شرایط دریافت ویزای تحصیلی

 1. درخواست پذیرش تحصیلی: در ابتدا باید درخواستی به دانشگاه یا موسسه کشور مقصد بدهیم و از پذیرش ما توسط آنها مطمئن شویم.
 2. تمکن مالی: برای زندگی و تحصیل در هر کشوری باید تمکن مالی متناسب با هزینه های آن کشور داشته باشیم و باید به سفارت ثابت کنیم که هزینه زندگی در آن کشور را داریم. 
 3. مدرک زبان: برای تحصیل در دانشگاه یا موسسه کشور خارجی باید به زبان انگلیسی و حتی در مواردی به زبان آن کشورتسلط داشته باشیم و ممکن هست نیاز به ارائه مدرک زبان هم باشد.
 4. شرایط سنی ادامه تحصیل: برای تحصیل در هر مقطع دانشگاهی شرط سنی وجود دارد که باید به آن توجه شود. برای مثال با هر سنی نمیتوان برای مقطع لیسانس درخواست ادامه تحصیل داد.

چگونه ویزای تحصیلی فرانسه را دریافت کنیم؟ 

آیا میخواهی در یکی از دانشگاه های فرانسه پذیرفته شوی و تصمیم گرفتی هر روز بگویی «!Bonjour»؟ شما درچند قدمی سفر فوق العاده برای تحصیل در یکی از بهترین کشورهای اروپایی هستی اما قبل از اینکه فرهنگ لغت نامه فرانسوی خود را بردارید و آن را در چمدان خود قراردید، باید توجه کنید که آیا به ویزای تحصیلی فرانسه نیاز دارید یا نه.

شما باید شروع به تهیه تمام مدارک مورد نیاز کنید و همه چیزهایی را که باید در مورد تحصیل در فرانسه بدانید پیدا کنید. ما در این مقاله به همه چیز درباره تحصیل در فرانسه میپردازیم.

اگر هنوز مطمئن نیستید که در کجای فرانسه می خواهید تحصیل کنید، باید قبل از شروع فرآیند درخواست ویزای دانشجویی خود تصمیم بگیرید. پس از پذیرش در یک دانشگاه فرانسه، نامه پذیرش مورد نیاز برای درخواست ویزا دریافت خواهید کرد.  

برخی از دانشگاه های بزرگ فرانسه که ما توصیه می کنیم: 

 1. اInstitut Polytechnique de Paris 
 2. KEDGE Business School 
 3. Emlyon Business School 
 4. HEC Paris 
 5. ESCP Business School 
 6. ESIEE Paris 
 • نوع ویزا را برای تحصیل در فرانسه بیابید 

سه نوع ویزا تحصیلی برای فرانسه وجود دارد که به شرح زیر است:

 1. ویزای دانشجویی کوتاه مدت «شنگن» که برای تحصیلات کمتر از 3 ماه است. این نوع ویزا عمدتاً برای برنامه های تحصیلی کوتاه مدت یا دوره های زبان است. این نوع ویزا رایگان است و شما نیازی به اجازه اقامت نخواهید داشت و پس از انقضا می توانید برای یک مجوز جدید درخواست دهید.
 2. ویزای موقت اقامت طولانی مدت که برای مطالعاتی است که تکمیل آن 3 تا 6 ماه طول می کشد.
 3. ویزای طولانی سفر (ویزای اقامت طولانی مدت) که برای مطالعاتی که بیش از 6 ماه طول می کشد است. همچنین برای تمدید مدت اقامت خود پس از انقضای این ویزای طولانی مدت (یک سال) باید برای اجازه اقامت اقدام کنید. 

برای اطلاع از اینکه آیا به ویزای دانشجویی نیاز دارید و یا علاقه مند به دریافت اطلاعات بیشتری هستید میتوانید با مشاوران مجرب موسسه حقوقی مهاجرتی دکتر مهدی براتعلی‌پور در ارتباط باشید.

 • زمان و مکان درخواست ویزای دانشجویی خود را تعیین کنید 

شما می توانید ویزای دانشجویی را یا در کنسولگری فرانسه در کشور خود یا از طریق موسسه ای که آموزش عالی در فرانسه را ترویج می کند که دفتر آن تقریباً در تمام کشورهای جهان است، دریافت کنید. برخی از کشورها برای دریافت ویزای دانشجویی از شما می خواهند ابتدا در پردیس فرانسه ثبت نام کنید. این مراحل به شرح زیر است: 

 1. از طریق وب سایت رسمی کنسولگری فرانسه در منطقه خود، یک مصاحبه یا قرار ملاقات حضوری تعیین کنید.
 2. تقویم آنلاین را بررسی کنید که تاریخ ها و ساعت های موجود را نشان می دهد.
 3. سعی کنید تاریخ ملاقات را حداقل 90 روز قبل از سفر به فرانسه تعیین کنید.
 4. پرداخت هزینه پردازش ویزا: 50 تا 100 یورو بسته به ملیت شما دارد.
 5. برای دریافت این ویزا باید صبر کنید. زمان پردازش ممکن است کمی طول بکشد. زمان پردازش بستگی به ملیت شما، تعداد دانشجویانی که در حال حاضر برای ویزا درخواست می کنند و غیره دارد. هرچه زودتر برنامه را شروع کنید بهتر است. 
 • به الزامات زبان برای تحصیل در فرانسه توجه کنید 

هنگامی که برای یک دانشگاه در فرانسه درخواست می دهید، باید مدارک زیر را ارائه دهید:  

 • تسلط به زبان فرانسه : اگر برای مدارک تحصیلی فرانسوی درخواست می دهید باید درآزمون های DELF/DALF یا TCF پذیرفته شده باشید.
 • تسلط به زبان انگلیسی : اگر برای مدارک تحصیلی انگلیسی درخواست می دهید باید درآزمون های IELTS، TOEFL، PTE Academic یا C1 Advanced پذیرفته شده باشید.

به این نکته توجه کنید. اگر نامه پذیرش از یک دانشگاه فرانسه دارید، کنسولگری فرانسه برای ویزای تحصیلی شما نیازی به زبان اضافی نخواهد داشت. 

مدارک مورد نیاز برای ویزای دانشجویی فرانسه 

مدارک مورد نیاز برای ویزای دانشجویی فرانسه 

 1. فرم درخواست ویزا 
 2. دو قطعه عکس پاسپورتی 
 3. پاسپورت معتبر و کپی ویزای قبلی شما 
 4. نامه رسمی ثبت نام یا پذیرش از دانشگاه 
 5. اثبات تمکن مالی (حدود 615 یورو در ماه) برای پوشش تمام هزینه های شما در طول دوره تحصیل 
 6. بلیط هواپیما/رزرو که تاریخ حرکت را نشان می دهد 
 7. بیمه درمانی که ممکن است بین 300 تا 715 یورو در سال هزینه داشته باشد 
 8. مدارکی دال بر ترتیب اقامت در دوران تحصیل شما 
 9. گواهی مهارت زبان فرانسه (اگر در دوره های آموزشی فرانسوی ثبت نام کرده باشید) 
 10. گواهی پرداخت هزینه ویزا (50 تا 100 یورو) 
 11. گواهی وضعیت مدنی (در صورت وجود) 

اجازه اقامت در فرانسه 

اقامت در فرانسه

در طول سال اول تحصیل، تنها به ویزای دانشجویی طولانی مدت به عنوان مدرکی برای اثبات وضعیت اقامت خود نیاز دارید. در عرض یک ماه پس از ورود خود به فرانسه، باید در اداره محلی مهاجرت و ادغام فرانسه ثبت نام کنید و برای تأیید اعتبار ویزای خود یک معاینه پزشکی انجام دهید.  

اگر قصد دارید بیش از یک سال بمانید، از سال دوم تحصیل، باید برای یک مجوز اقامت رسمی در فرانسه درخواست دهید.

کار در فرانسه به عنوان دانشجوی بین المللی 

تمامی دانشجویان بین المللی در طول تحصیل تحت شرایطی مجاز به استخدام شغل هستند. 

از نظر قانونی، شما فقط مجاز به کار پاره وقت (حدود 60 درصد از اشتغال تمام وقت برای یک سال) و تنها در صورت داشتن مجوز اقامت معتبر هستید. هنگامی که برای شغلی درخواست می کنید، مطمئن شوید که به کارفرمای خود اطلاع دهید که دانشجوی خارجی هستید تا آنها فقط درخواست شما را برای یک موقعیت نیمه وقت بررسی کنند. 

همچنین ممکن است در دانشگاه خود فرصت های کاری پیدا کنید، و اگر واقعاً نمی خواهید کار بر تحصیل شما تأثیر بگذارد، می توانید این پیشنهادات را فقط در طول تعطیلات بین ترم ها دریافت کنید. 

راه آسان برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه 

مهاجرت یک فرایند زمان بر و چالش برانگیز است. داشتن وکیل یا مشاور مهاجرت می تواند این روند را تسریع کرده و میزان موفقیت پرونده مهاجرت شما را افزایش دهد.

موسسه حقوقی مهاجرتی دکتر براتعلی پور

احتمالاً می دانید که موارد زیادی وجود دارد که می تواند باعث شود درخواست ویزای شما رد شود یا حتی چندین سال از مهاجرت به فرانسه منع شوید. یک وکیل مهاجرت، شما را با این قوانین و آخرین قوانین راهنمایی می کند.

 

پیام بگذارید