موسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پور

ویزای تحصیلی آلمان

student visa for German 

وقتی صحبت از کیفیت آموزش عالی، زیرساخت های تحقیقاتی، روش تدریس، مطالعات کم هزینه و چشم انداز شغلی به میان می آید، آلمان مکانی است که بسیاری از دانشجویان بین المللی، همچنان بر این باورند که آلمان بهترین مکان برای ادامه تحصیلات عالی آنهاست. در ادامه بیشتر با ویزای تحصیلی آلمان آشنا میشویم.

ویزای تحصیلی آلمان

ویزای تحصیلی آلمان

اگر یک خارجی هستید و نامه پذیرش کامل برای تحصیل در یک دانشگاه آلمانی، مؤسسه معتبر، دانشگاه علوم کاربردی، کالج هنر و موسیقی یا سایر مؤسسات آموزش عالی را دریافت کرده اید، ممکن است ویزای دانشجویی آلمان را دریافت کنید. مطالعاتی که می توانید با ویزای دانشجویی آلمان انجام دهید، تحصیلات دانشگاهی تمام وقت یا اقدامات مقدماتی قبل از چنین مطالعاتی است(یعنی دوره پایه).

از سوی دیگر، هر فرد خارجی قادر به دنبال چنین رویایی نیست، به همین خاطر میتوانید روی کارشناسان مجرب موسسه حقوقی دکتر براتعلی‌پور حساب کنید تا از ابتدا مراحل اخذ ویزای تحصیلی آلمان را به درستی بگذرانید.

ویزا چیست؟

ویزا چیست؟

در ابتدا با معنای ویزا آشنا شوید. ویزا، مدرک رسمی مجاز است که به یک تبعه غیر آلمانی اجازه میدهد برای ورود و اقامت در خاک آلمان به منظور تحصیل، در یک دوره زمانی خاص در آلمان اقامت داشته باشد. 

انواع مقاطع تحصیلی که می توانید با ویزای دانشجویی آلمان ادامه تحصیل دهید 

اگر علاقه دارید در آلمان تحصیل کنید شما میتوانید در مقاطع زیر شرکت کنید:

 1. تحصیلات آکادمیک تمام وقت
 2. دوره های زبان آلمانی برای تحصیل
 3. کالج آمادگی دولتی “Studienkolleg”. دوره ای که باید به عنوان یک خارجی که گواهی پایان تحصیلش در آلمان به رسمیت شناخته نشده است، بگذرانید. پس از اتمام دوره، در آزمون “Feststellungsprüfung” شرکت خواهید کرد. اگر موفق به قبولی در آزمون شوید، گواهینامه ای دریافت خواهید کرد که به عنوان مدرک ورود به دانشگاه شناخته می شود. با در دست داشتن آن، می توانید برای پذیرش دانشگاه در آلمان اقدام کنید. 
 4. دوره پروپادوتیک (Propaedeutic course ) 
 5. کارآموزی مقدماتی اجباری. 

شرایط لازم برای درخواست ویزای دانشجویی آلمان 

برای ویزای دانشجویی آلمان از سفارت یا کنسولگری آلمان یا سایر آژانس های درخواست واسطه در کشور خود درخواست دهید. تصمیم در مورد درخواست شما بر اساس اطلاعات و مدارک پشتیبان ارائه شده است. بنابراین، این مدارک باید به صورت اصل به همراه دو فتوکپی از هر کدام ارسال شوند.

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای دانشجویی آلمان

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای دانشجویی آلمان

در اینجا لیستی از مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای دانشجویی آلمان برای شما آورده ایم: 

 • دو فرم درخواست ویزای ملی به طور مناسب تکمیل شده باشد. 
 • پاسپورت ملی معتبر 
 • دو عکس پرتره بیومتریک که به تازگی گرفته شده است. 
 • مدرک پذیرش در یک موسسه آموزشی آلمان. (هر یک از موارد زیر را ارسال کنید):
 1. نامه پذیرش دانشگاه “Zulassungsbescheinigung”
 2. نامه پذیرش در دوره پایه. صادر شده توسط Studienkolleg.
 3. نامه پذیرش در دوره آموزشی.
 4. نامه پذیرش در دوره مقدماتی زبان آلمانی.
 • مدرک مهارت زبان آلمانی. (برای برنامه های تحصیلی فقط آلمانی و مختلط).
 1. آزمون ورودی دانشگاه زبان آلمانی برای متقاضیان بین المللی (DSH).
 2. آزمون زبان آلمانی به عنوان یک زبان خارجی (TestDaF).
 3. مدرک زبان آلمانی موسسه گوته (GDS). 
 4. دیپلم زبان آلمانی کنفرانس دائمی وزرای آموزش و پرورش و امور فرهنگی، سطح دوم (DSD). 
 • اثبات تسلط به زبان انگلیسی. (برای برنامه های تحصیلی انگلیسی و مختلط زبان). 
 • آزمون زبان انگلیسی به عنوان زبان خارجی (TOEFL). نتایج پذیرفته شده PbT (آزمون مبتنی بر کاغذ) 550 امتیاز، CbT (آزمون مبتنی بر کامپیوتر) 213 امتیاز و IbT (آزمون مبتنی بر اینترنت) 79-80 امتیاز است. 
 • سیستم بین المللی آزمون زبان انگلیسی (IELTS). نمره قبولی دانشگاه های آلمان 5 تا 6.5 می باشد. 
 • گواهی های معتبر تحصیلات قبلی 
 • مدرک ورودی دانشگاه آلمان “Abitur”. اگر در یک ارائه دهنده آموزش آلمانی در خارج از کشور تحصیل کرده اید. (در صورت عدم ارسال مدارک زیر).
 • مدرک تحصیلی خارجی به رسمیت شناخته شده. این باید نشان دهد که شما مدرکی دارید که به همان اندازه Abitur آلمانی شناخته می شود.
 • سوابق تحصیلی یا ریز نمرات.
 • رزومه. در صورت وجود، باید با شواهدی از کارآموزی و تجربیات کاری قبلی و فعلی همراه باشد.
 • وسایل امرار معاش “Finanzieruungsnachweis”. مدارکی که ارائه می کنید باید نشان دهد که پول کافی برای پوشش هزینه های زندگی، اقامت و تحصیل دارید. (هر یک از موارد زیر را ارسال کنید).
 • حساب بانکی مسدود شده یکی از ساده‌ترین و سریع‌ترین راه‌ها برای باز کردن حساب مسدود شده آلمانی، از طریق Fintiba/Sutor Bank است. حساب مسدود شده ارائه شده توسط Fintiba توسط سفارتخانه ها / کنسولگری های آلمان در سراسر جهان پذیرفته می شود. با نحوه باز کردن حساب مسدود شده Fintiba آشنا شوید.
 • تعهدنامه توسط یک ساکن “Verpflichtungserklärung”. فردی که در آلمان زندگی می کند، نشان می دهد که تا زمانی که شما اینجا هستید، محل اقامت ویا سایر هزینه های زندگی شما را پوشش می دهد.
 • نامه ای از یک والدین. باید تعهد آنها را برای حمایت مالی از شما در طول اقامت شما در اینجا نشان دهد. باید با صورت‌حساب‌های بانکی آنها در 6 ماه اخیر تکمیل شود.
 • گواهی اعطای بورسیه. باید به شما به عنوان دریافت کننده و میزان پوشش مالی که توسط این بورسیه به شما اعطا می شود را نشان دهد.
 • بیمه سلامت دانشجویی باید حداقل 30000 یورو پوشش داشته باشد و حداقل 3 ماه اعتبار داشته باشد. تعرفه EDUCARE24 توسط DR-WALTER تمام الزامات را برآورده می کند و توسط کلیه کنسولگری های آلمان در سراسر جهان پذیرفته می شود.
 • نامه انگیزشی شما باید دلیل انتخاب دانشگاه خاص، برنامه تحصیلی را بیان کنید. همچنین به مطالعه و برنامه های خود اشاره کنید و اینکه چگونه این مطالعات باعث بهبود شغل و زندگی شما می شود.
 • گواهی ازدواج. (اگر متاهل هستید این را بفرستید). آن را با شناسنامه هر کودکی (در صورت مرتبط بودن) پشتیبانی کنید.
 • مدرکی مبنی بر پرداخت هزینه درخواست ویزای دانشجویی آلمان

کارهایی که میتوانید و یا نمیتوانید با ویزای دانشجویی آلمان اانجام دهید 

 • به عنوان دارنده ویزای دانشجویی آلمان، می توانید:

 1. وقتی برای تمدید مجوز اقامت دانشجویی اقدام می کنید، این امکان وجود دارد که شما هنوز مطالعات برنامه ریزی شده خود را در دوره ویزا تکمیل نکرده باشید و میتوانید آنها را در زمان معقولی تکمیل کنید. 
 2. یک کار پاره وقت پیدا کنید. شما ممکن است تا 120 روز کاری در سال کار کنید، حتی اگر در حال حاضر در یک موسسه دانشگاهی که در آن تحصیل می کنید به صورت پاره وقت کار می کنید. با این حال، کار شما نباید مانع پیشرفت تحصیلی شما شود. 
 3. پس از فارغ التحصیلی برای کاریابی برای اجازه اقامت در آلمان اقدام کنید. تنها در صورتی که تحصیلات خود را در آلمان به پایان رسانده باشید، واجد شرایط درخواست برای اجازه اقامت از این نوع خواهید بود. با چنین اجازه اقامت، تا 6 ماه پس از فارغ التحصیلی، می توانید به دنبال شغل یا خوداشتغالی باشید. ممکن است در حین جستجوی شغل دائمی که مستقیماً با مدارک تحصیلی دریافتی شما مطابقت دارد، یک شغل موقت دریافت کنید. 
 • به عنوان دارنده ویزای دانشجویی آلمان، نمی توانید:

 1. یک کار تمام وقت پیدا کنید. شما نمی توانید شغلی پیدا کنید که شما را ملزم به 240 روز کاری در سال کند. با وجود این، شما واجد شرایط درخواست مجوز کار در حین دانشجو نیستید. 
 2. درس های مطالعه را رها کنید. عدم شرکت در کلاس های آموزشی ممکن است منجر به لغو شرایط شما برای ماندن در آلمان شود. 

با ویزای دانشجویی آلمان چه مدت می توانید در آلمان بمانید؟ 

با ویزای دانشجویی آلمان، شما می توانید برای 3 ماه اولیه در آلمان بمانید. در این مدت، شما باید برای اجازه اقامت برای تحصیل درخواست دهید. حداکثر مدت زمانی که شما از طریق چنین اجازه اقامت دریافت خواهید کرد 2 سال است. همچنین بسته به مدت تحصیل، مجاز به تمدید مجوز اقامت خواهید بود. 

چند مرحله وجود دارد که باید قبل از شروع تحصیل در آلمان طی کنید. 

 1. محل اقامت دائمی در آلمان پیدا کنید.
 2. خود را تحت پوشش بیمه درمانی آلمان “Krankenversicherung” قرار دهید. 
 3. برای دریافت گواهی ثبت نام در رشته تحصیلی ثبت نام کنید. 
 4. یک حساب بانکی جاری از یک بانک معتبر آلمانی باز کنید. 
 5. آدرس زندگی خود را در آلمان در «Einwohnermeldeamt» ثبت کنید. تاییدیه ثبت نام “Meldebestätigung” را دریافت کنید. 
 6. درخواست اجازه اقامت برای تحصیل در ‘Ausländerbehörde’. 

برای اطلاع بیشتر از این مراحل پس از ورود به آلمان، میتوانید با کارشناسان مجرب ما در تماس و ارتباط باشد.

راه حلی آسان برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان  

مهاجرت یک فرایند زمان بر و چالش برانگیز است. داشتن وکیل یا مشاور مهاجرت می تواند این روند را تسریع کرده و میزان موفقیت پرونده مهاجرت شما را افزایش دهد.

موسسه حقوقی مهاجرتی دکتر براتعلی پور

احتمالاً می دانید که موارد زیادی وجود دارد که می تواند باعث شود درخواست ویزای شما رد شود یا حتی چندین سال از مهاجرت به آلمان منع شوید. یک وکیل مهاجرت، شما را با این قوانین و آخرین قوانین راهنمایی می کند. 

پیام بگذارید