موسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پور

همه چیز درباره آزمون زبان PTE

همه چیز درباره آزمون زبان PTE

“PTE language test”

پذیرش در یک دانشگاه معتبر نیاز به مجموعه مهارت های منحصر به فردی دارد. این عرصه انقدر رقابتی است که عملکرد تحصیلی شما تنها معیاری نیست که پذیرش شما را تأیید می کند. همچنین باید مهارت های زبانی لازم را داشته باشید، به خصوص اگر قصد تحصیل در کشوری را دارید که زبان اصلی آن انگلیسی است. در ادامه اطلاعات کاملی از چگونگی برگزاری آزمون زبان PTE را شرح خواهیم داد.

آزمون زبان PTE

همه چیز درباره آزمون زبان PTE

یکی از آزمون های زبان که اکثر دانشگاه های خارجی بر آن اصرار دارند، آزمون زبان PTE است. آزمون زبان پیرسون (PTE) Pearson Test of English Academic مهارت کلی زبان انگلیسی شما را ارزیابی می کند. اولین آزمون زبان انگلیسی در نوع خود مبتنی بر رایانه، مهارت های صحبت کردن، خواندن، نوشتن و گوش دادن به زبان انگلیسی شما را اندازه گیری می کند تا اطمینان حاصل شود که می توانید در یک محیط بین المللی مطالعه کنید.

تست PTE با فناوری هوش مصنوعی طراحی شده است و برای ارائه راه حل های آزمایشی سریع و راحت و در عین حال از بین بردن تعصبات انسانی طراحی شده است. آزمون زبان آکادمیک PTE برای اولین بار در سال 2009 توسط شرکت Pearson راه اندازی شد.

آزمون زبان PTE کاملا کامپیوتری است و نتایج آن ظرف 5 روز پس از انجام آزمون در دسترس است. همچنین شما میتوانید نمرات خود را مستقیماً از طریق وب سایت پیرسون برای دانشگاه ها ارسال کنید. مدت اعتبار این آزمون 2 سال است.

واجد شرایط بودن آزمون PTE

معیارهای واجد شرایط بودن برای شرکت در آزمون آکادمیک PTE به شرح زیر است:

 • ملیت داوطلب: آزمون PTE آکادمیک برای متقاضیان از همه ملیت‌ها آزاد است که باید از مجموعه قوانین حاکم بر آزمون پیروی کنند. با این حال، آزمون تنها توسط داوطلبانی که دارای مدرک اثبات هویت معتبر، جاری و خوانا (معمولاً پاسپورت) هستند، می توانند همانطور که در وب سایت رسمی PTE ذکر شده است، شرکت کنند.

 

 • سن داوطلب: متقاضیان بالای 16 سال می توانند در آزمون PTE Academic شرکت کنند. وب سایت رسمی PTE هیچ محدودیت سنی خاصی را ذکر نکرده است. داوطلبان رده سنی 16 تا 18 سال باید فرم رضایت والدین را از قبل پر کرده و ارسال کنند. می توانید فرم رضایت والدین را از وب سایت رسمی آزمون PTE دانلود کنید.

 

 • مدارک تحصیلی داوطلب: هیئت علمی PTE هیچ معیار واجد شرایط بودن برای مدارک تحصیلی را مشخص نکرده است. تنها ملاک این است که فرد برای حضور در آزمون باید به زبان انگلیسی مسلط باشد.

مراحل ثبت نام در آزمون زبان PTE

حساب پیرسون خود را ایجاد کنید و وارد شوید. نزدیکترین مرکز آزمون خود را پیدا کنید و صندلی خود را رزرو کنید. هزینه ثبت نام را پرداخت کنید.

ساختارآزمون زبان PTE

ساختارآزمون زبان PTE

آزمون زبان PTE  به سه بخش تقسیم می شود:

بخش خواندن آزمون زبان PTE  

این بخش داوطلبان را بر اساس توانایی آنها در درک دستورالعمل های نوشتاری به زبان انگلیسی آزمایش می کند. بخش خواندن به 5 بخش 150 تا 300 کلمه ای تقسیم شده است. زمان در نظر گرفته شده برای خواندن هر قسمت به طول متن بستگی دارد.

شما باید به سوالات چند گزینه ای پاسخ دهید، جاهای خالی را پر کنید و پاراگراف ها را دوباره ترتیب دهید. 32 تا 41 دقیقه به شما فرصت داده می شود تا به سوالات این بخش از آزمون PTE پاسخ دهید.

بخش شنیداری آزمون زبان PTE 

شما باید به فایل های صوتی از پیش ضبط شده گوش دهید، اطلاعات پخش شده در صدا را حفظ کنید و بر اساس آن به سوالات پاسخ دهید.

بخش شنیداری آزمون تقریباً 45 تا 57 دقیقه طول می کشد. به 8 بخش با مدت زمان مشخص تقسیم شده است.

بخش ها شامل سوالات چند گزینه ای با پاسخ های تک و چندگانه، پر کردن جاهای خالی، انتخاب و حذف کلمات گم شده، برجسته کردن کلمات نادرست، نوشتن از دیکته، برجسته کردن خلاصه صحیح پخش شده روی فایل های صوتی و خلاصه کردن متن گفتاری است.

بخش صحبت کردن و نوشتن آزمون زبان PTE 

بخش‌های گفتاری و نوشتاری ترکیب شده‌اند و شامل شش بخش فرعی کوچک با مدت زمان مشخص می‌شوند. از شما آزمایش می شود که چگونه می توانید به زبان انگلیسی روان صحبت کنید و بنویسید.

زمان ارائه شده برای پاسخ به سوالات در این بخش های ترکیبی 77 تا 93 دقیقه است. بخش های فرعی این بخش از آزمون PTE شامل مقدمه شخصی، خواندن با صدای بلند، تکرار جملات، توصیف تصاویر، بازگویی یک سخنرانی، پاسخ به سؤالات کوتاه، خلاصه کردن متن نوشته شده و نوشتن یک مقاله است.

محاسبه نمره آزمون زبان PTE 

سیستم امتیازدهی دانشگاهی PTE به دو نوع تقسیم می شود:

 • درست یا نادرست (C/I): برای هر پاسخ صحیح 1 امتیاز و برای هر پاسخ نادرست 0 امتیاز می گیرید. هیچ علامت منفی وجود ندارد.

 

 • اعتبار جزئی (PC) : بخشی از سوالات آزمون PTE به صورت صحیح، تا حدی صحیح یا نادرست نمره گذاری می شود. اگر پاسخ شما به این سوالات کاملا صحیح باشد، حداکثر امتیاز آن بخش به شما تعلق می گیرد.

با این حال، اگر پاسخ‌های شما فقط تا حدی درست باشد و نه به طور کامل، امتیازی از حداکثر امتیاز ممکن به شما تعلق می‌گیرد، اما امتیازات کامل در آن بخش به شما تعلق نمی‌گیرد. مثل همیشه، اگر پاسخ های شما نادرست باشد، هیچ امتیازی دریافت نمی کنید.

محاسبه نمره بخش صحبت کردن و نوشتن

محاسبه نمره بخش صحبت کردن و نوشتن

محاسبه نمره بخش خواندن 

محاسبه نمره بخش خواندن 

محاسبه نمره بخش شنیداری 

محاسبه نمره بخش شنیداری 

کارت امتیازی آزمون زبان PTE آکادمیک شامل نمره کلی شما و همچنین نمرات مهارت های ارتباطی و توانمندسازی شما است.

نمره کلی مهارت های عمومی زبان انگلیسی شما را نشان می دهد و از 10 تا 90 امتیاز متغیر است. نمرات مهارت های ارتباطی، از جمله خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن، در همان محدوده، یعنی 10-90 امتیاز به دست می آید. نمرات مهارت‌های توانمندی که تسلط، تلفظ، املا، واژگان و گفتار نوشتاری را اندازه‌گیری می‌کنند نیز در محدوده 10 تا 90 امتیاز محاسبه می‌شوند.

چند نکته برای آمادگی برای آزمون  زبان PTE آکادمیک

 • مهارت فعلی زبان انگلیسی خود را درک کرده و ارزیابی کنید، در آزمون های تمرینی نمره گذاری شده موجود در وب سایت رسمی آزمون PTE شرکت کنید و آن را با هدفی که قصد دارید به آن دست یابید مقایسه کنید.

 

 • از تست های آزمایشی برای درک نحوه مدیریت زمان خود هنگام حضور در آزمون PTE استفاده کنید. با فرمت امتحان آشنا شوید و ساختار آن را درک کنید. شما باید بخش ها و زیربخش ها، نوع و تعداد سوالات پرسیده شده و زمان اختصاص داده شده به هر بخش را بدانید.

 

 • در مورد طرح سؤالات، به عنوان مثال، نحوه ارائه آنها در صفحه اطلاعات کسب کنید. درک کنید که پاسخ های شما چگونه نمره گذاری می شوند. در حالی که برخی از پاسخ ها صرفاً بر اساس صحت امتیاز می گیرند، برخی دیگر بر اساس کیفیت پاسخ و جنبه های رسمی امتیاز می گیرند.

 

 • به آزمون های آماده سازی با کیفیت خوب که به صورت آنلاین موجوداند مراجعه کنید. همچنین می توانید دوره زبان انگلیسی را در مراکز اختصاصی و از طریق پلتفرم های آنلاین در نظر بگیرید. این دوره می تواند به شما کمک کند تا مهارت های زبان انگلیسی خود را در هر زمینه ای که ممکن است نیاز به توجه بیشتری داشته باشد، تقویت کنید.

پاسخ به سوالات متداول شما

 1. حداکثر تعداد دفعاتی که می توانم در آزمون شرکت کنم چقدر است؟

بله، می توانید چندین بار در آزمون PTE Academic شرکت کنید. هیچ محدودیتی برای تعداد دفعاتی که می توانید در آزمون شرکت کنید وجود ندارد. با این حال، تنها شرط این است که قبل از رزرو برای شرکت مجدد در آزمون، باید منتظر دریافت نمرات خود باشید.

 1. آیا من مجاز به یادداشت برداری در آزمون PTE Academic هستم؟

بله. یک دفترچه یادداشت پاک شدنی (5 برگ کاغذ سایز A4) در اختیار شما قرار می گیرد. همچنین می توانید در صورت نیاز جزوه دیگری بخواهید. اما تا زمان شروع آزمون مجاز به یادداشت برداری نیستید.

تفاوت آزمون زبان PTE و آیلتس

PTE، مانند آیلتس، یک آزمون آکادمیک ارائه می دهد، اما تفاوت هایی بین آنها وجود دارد. تفاوت اصلی این است که آیلتس بین یک آزمون کاغذی یا یک آزمون کامپیوتری انتخاب را ارائه می دهد، اما آزمون PTE تماماً مبتنی بر رایانه است و توسط یک ماشین مشخص می شود.

وکیل مهاجرت

مهاجرت یک فرایند زمان بر و چالش برانگیز است. داشتن وکیل یا مشاور مهاجرت می تواند این روند را تسریع کرده و میزان موفقیت پرونده مهاجرت شما را افزایش دهد.

موسسه حقوقی مهاجرتی دکتر براتعلی پور

احتمالاً می دانید که موارد زیادی وجود دارد که می تواند باعث شود درخواست ویزای شما رد شود یا حتی چندین سال از مهاجرت به کشور مدنظرتان منع شوید. یک وکیل مهاجرت، شما را با این قوانین و آخرین قوانین راهنمایی می کند.

پیام بگذارید