موسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پور

هزینه زندگی در آلمان 2022

هزینه زندگی در آلمان 2022

“Cost of Living in Germany”

حتما شما هم قصد مهاجرت به آلمان را دارید اما هیچ اطلاعی از هزینه های زندگی در این کشور ندارید. اطلاع از هزینه زندگی در آلمان که شما قصد مهاجرت و سکونت دارید بسار مهم است. در ادامه ما از هر لحاظ هزینه زندگی در آلمان را برای شما بررسی خواهیم کرد.

هزینه زندگی در آلمان

هزینه زندگی در آلمان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی کاملاً مناسب است. از سال 2022 برای تامین هزینه های زندگی خود در آلمان به حدود 861 یورو در ماه نیاز دارید.

قیمت غذا، اقامت، قبوض، لباس و سرگرمی اساساً با میانگین اتحادیه اروپا مطابقت دارد. اجاره ماهیانه شما بزرگترین هزینه شما در آلمان است.

اگر قصد تحصیل و زندگی به عنوان دانشجوی بین المللی در آلمان را دارید، خوب است که از هزینه زندگی در آلمان اطلاع داشته باشید و انتظارات دقیقی داشته باشید. این مقاله تمام جزئیاتی را که باید بدانید را پوشش می دهد.

نقشه کلی هزینه زندگی در کشورهای مختلف جهان

هزینه زندگی در کشورهای مختلف جهان

*رنگ هر نشانگر با هزینه زندگی در شهر مطابقت دارد. نشانگرهای قرمز رنگ شهرهای گران تر را نشان می دهد و رنگ سبز شهرهای ارزان تر را نشان می دهد.

شهریه دانشگاه در آلمان

اکثر دانشگاه های آلمان دارای تحصیلات عالی رایگان هستند. تنها پرداختی که شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی در آلمان باید از آن مراقبت کنید، کمک به اصطلاح ترم است. مبلغ ثابتی که برای خدمات دانشگاهی خاص مانند مسافرت با اتوبوس، کمک های اداری، امکانات ورزشی، سالن های غذاخوری و غیره پرداخت می کنید.

اگرچه تحصیل بدون شهریه در آلمان بار مالی زیادی را برای شما کاهش می دهد، اما همچنان هزینه های زندگی وجود دارد. آلمان کشور گرانی برای زندگی دانشجویی نیست، اما اگر برای برنامه ریزی محل زندگی خود تلاش کنید و هزینه های خود را به خوبی مدیریت کنید، پس انداز زیادی به همراه خواهد داشت.

کدام منطقه بیشترین هزینه زندگی در آلمان را دارد؟

به طور کلی، هزینه کل زندگی در آلمان به عواملی مانند محل اقامت شما و نوع سبک زندگی شما بستگی دارد. در شهرهای بزرگ صنعتی اجاره، غذا و لباس گران تر است. در مقابل، در مناطق کم جمعیت، می توان انتظار قیمت ارزان تری برای برخی از محصولات و خدمات داشت.
بیشترین هزینه زندگی در آلمان

هزینه اجاره آپارتمان در آلمان

به طور کلی، جنوب آلمان گران ترین منطقه برای زندگی در آلمان است. مونیخ و اشتوتگارت، دو تا از بزرگترین شهرهای این بخش از کشور، از گران ترین شهرها برای زندگی هستند. لایپزیگ یکی از مقرون به صرفه ترین شهرهای آلمان برای زندگی است.

خرید آپارتمان در آلمان

هزینه خرید آپارتمان در آلمان

اجاره در لایپزیگ بیش از 40 درصد ارزان تر از اشتوتگارت است، در دوسلدورف 20 درصد ارزان تر از اشتوتگارت است، در حالی که قیمت ها در اشتوتگارت و در بزرگترین شهر شمال، هامبورگ تقریباً مشابه است.

به عنوان مثال، اجاره یک آپارتمان یک خوابه در اشتوتگارت به طور متوسط 846.43 یورو هزینه دارد، در حالی که یک آپارتمان مشابه در شهر شمالی آلمان، برمن، به طور متوسط 560 یورو هزینه دارد.

اجاره آپارتمان در آلمان

هزینه اجاره آپارتمان در آلمان

پایتخت برلین در مقایسه با اکثر شهرهای پایتخت اروپا یا برخی از بزرگترین شهرهای آلمان گران نیست. بیشترین هزینه ای که می خواهید در برلین داشته باشید اجاره مسکن است. یک آپارتمان کوچک در برلین با یک اتاق خواب به طور متوسط 795 یورو هزینه دارد.

هزینه رستوران در آلمان

هزینه رستوران در آلمان

در حال حاضر، یک وعده غذایی برای دو نفر در یک رستوران متوسط ممکن است به طور متوسط 45 یورو برای شما هزینه داشته باشد. در یک رستوران کوچکتر، قیمت یک وعده غذایی ممکن است بین 8 تا 14 یورو متغیر باشد. به دنبال هر دسر معمولی یا هر نوشیدنی، قیمت مطمئناً بالاتر خواهد رفت.

هزینه مواد غذایی در آلمان

هزینه مواد غذایی در آلمان

هزینه حمل و نقل در آلمان

انتخاب برجسته از نوع حمل و نقلی که استفاده کنید نه تنها ممکن است در زمان شما صرفه جویی کند، بلکه باعث صرفه جویی در هزینه نیز می شود. همانطور که در بالا ذکر شد، پرداخت سهم ترم بلیط اتوبوس دانشجویان و دانش آموزان را دانشگاه شما پوشش می دهد. اگر به هر دلیلی مجبور به استفاده از نوع دیگری از حمل و نقل هستید، ممکن است بدانید چقدر ممکن است برای شما هزینه داشته باشد.

بهترین راه برای جابجایی از مقصدی به مقصد دیگر، استفاده از دوچرخه است، به ویژه در شهرهای شلوغ در ساعات شلوغی. در میان گزینه های دیگر سفر، مطمئناً حمل و نقل عمومی ارزان ترین است.

در حال حاضر، بلیط یک طرفه در حمل و نقل عمومی محلی به طور متوسط 2.00 یورو هزینه دارد. اگر یک مسافر معمولی در همان خط هستید، می توانید یک بلیط ماهانه با قیمت متوسط  70 یورو خریداری کنید. هزینه تاکسی اولیه به طور متوسط 3.50 یورو است، در حالی که کیلومتر بین 1.55 تا 2.50 یورو متغیر است. اگر ماشین دارید باید بدانید که قیمت بنزین از 1.25 یورو تا 1.49 یورو متغیر است.

هزینه خدمات آب و برق در آلمان (ماهانه)

علاوه بر اجاره مسکن، باید قبض های ماهانه گرمایش، برق، آب و زباله را نیز پوشش دهید. متأسفانه قیمت برق در آلمان با وجود کاهش اندک در سال 2018 بسیار بالاتر است.

در حال حاضر، در آلمان، برای هر کیلووات ساعت باید 29.42 سنت بپردازید. با توجه به این هزینه و سایر امکانات رفاهی به طور متوسط برای یک آپارتمان 85 متری، کل هزینه ماهانه 215.21 یورو است.

هزینه بیمه درمانی در آلمان

هزینه بیمه درمانی در آلمان

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که در آلمان بیمه درمانی بدون توجه به وضعیت اقامت یا درآمد شما طبق قانون اجباری است. از همان روز اولی که وارد کشور می شوید باید یک طرح بیمه درمانی دریافت کنید.

به طور کلی دو نوع طرح اصلی بیمه درمانی در آلمان وجود دارد بیمه سلامت عمومی بیمه سلامت خصوصی بسته به اینکه چه چیزی باید تحت پوشش قرار بگیرید و چقدر مایل به پرداخت هستید، می‌توانید هر یک از طرح‌های فوق را انتخاب کنید.

هزینه بیمه درمانی به نوع طرح بیمه ای که انتخاب می کنید بستگی دارد. بیمه سلامت عمومی که برای همه افراد در آلمان اجباری است، حق بیمه کمتری دریافت می کند. نرخ پرداختی که باید برای طرح بیمه سلامت عمومی خود بپردازید توسط دولت تنظیم می شود.

در حال حاضر، نرخ حق بیمه ماهانه برای این طرح از 70 تا 80 یورو در ماه متغیر است. اگر می‌خواهید نیازهای پزشکی بیشتری را پوشش دهید، باید یک طرح بیمه درمانی خصوصی دریافت کنید، که معمولاً قیمت بیشتری دارد.

هزینه پوشاک در آلمان

به غیر از نیازهای اساسی که قبلاً در اینجا ذکر شد، هزینه های دیگری نیز وجود دارد که باید در حین تحصیل و زندگی در آلمان پوشش دهید. برای مثال، ممکن است لازم باشد برای خود یک جفت کفش جدید تهیه کنید یا لباس جدیدی بخرید تا با فصل جدید سازگار شوید.

در آلمان کیفیت لباس بالاست، اما قیمت آن نیز بالاست. یک جفت جین حدود 50 تا 100 یورو برای شما قیمت دارد، در حالی که یک جفت کفش (به عنوان مثال کفش نایک رانینگ) بین 60 تا 120 یورو قیمت خواهد داشت. برای یک جفت کفش تجاری، باید قیمت بالاتری بین 70 تا 150 یورو بپردازید.

میانگین حقوق دریافتی در آلمان

میانگین حقوق دریافتی در آلمان

میانگین حقوق ماهانه در آلمان (خالص بعد از مالیات) حدود 2.748.09 یورو است. بسته به شغل و مدرک تحصیلی این هزینه ممکن است افزایش هم یابد. نرخ بهره وام مسکن هم 2.00 درصد است.

هزینه ورزش و اوقات فراغت در آلمان

هزینه باشگاه بدنسازی در آلمان برای بزرگسالان در ماه چیزی حدود 30.97 یورو و همچنین اجاره زمین تنیس (1 ساعت در آخر هفته) حدود 20.64 یورو و هزینه بلیط سینما برای هر نفر چیزی حدود 12.00 یورو است.

وکیل مهاجرت به آلمان

مهاجرت یک فرایند زمان بر و چالش برانگیز است. داشتن وکیل یا مشاور مهاجرت می تواند این روند را تسریع کرده و میزان موفقیت پرونده مهاجرت شما را افزایش دهد.

موسسه حقوقی مهاجرتی دکتر براتعلی پوراحتمالا می دانید که موارد زیادی وجود دارد که می تواند باعث شود درخواست دریافت اقامت شما رد شود یا حتی چندین سال از مهاجرت به آلمان منع شوید. یک وکیل مهاجرت، شما را با این قوانین و آخرین قوانین راهنمایی می کند.

پیام بگذارید