موسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پور

هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه

هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه

“Cost of living as a student in Turkey”

ترکیه محیطی دلپذیر و دوستانه برای دانشجویان فراهم می کند. موسسات آموزش عالی و دانشگاه ها در ترکیه قبل از شروع دوره آموزشی یک برنامه جهت یابی انجام می دهند. این برنامه برای همه دانشجویان جدیدالورود است تا بتوانند دانشگاه خود را به خوبی بشناسند و همچنین از هزینه زندگی در ترکیه مطلع باشند. پردیس، رشته و شهر عموماً موضوعات برنامه توجیهی هستند. برای دریافت اطلاعات دقیق در مورد هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه در ادامه مطلب همراه ما باشید. 

هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه

هزینه های تحصیل بسته به دانشگاه، دولتی یا خصوصی و برنامه تحصیلی متفاوت است. شهریه برنامه های تحصیلات عالی در شروع هر سال تحصیلی توسط دولت تعیین می شود. هزینه های تحصیل برای دانشجویان بین المللی بسته به برنامه تحصیلی و سطح تحصیل در ترکیه متفاوت است. دانشگاه های خصوصی در مقایسه با دانشگاه های دولتی ترکیه هزینه بیشتری دریافت می کنند.

شهریه تحصیل مقطع کارشناسی در ترکیه

در دانشگاه های دولتی در ترکیه با زبان آموزشی انگلیسی، دانشجویان بین المللی باید حدود 450 تا 1500 دلار بصورت سالانه پرداخت کنند. برای دانشگاه های دولتی در مقطع کارشناسی با زبان آموزشی ترکی دانشجویان بین المللی میتوانند حدود 240 تا 750 دلار آمریکا پرداخت کنند. 
همچنین در دانشگاه های خصوصی در ترکیه یا بنیادی دانشجویان بین المللی باید حدود 5000 تا 20000 دلار شهریه دانشگاه بپردازند. 

شهریه تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه 

در دانشگاه های دولتی در ترکیه اگر زبان آموزش انگلیسی باشد دانشجویان بین المللی می توانند انتظار داشته باشند که بین 600 تا 900 دلار باید پرداخت کنند. اگر زبان آموزش ترکی باشد دانشجویان بین المللی می توانند انتظار داشته باشند که بین 300 تا 600 دلار پرداخت کنند. 

همچنین در دانشگاه های خصوصی ترکیه یا بنیادی دانشجویان می توانند انتظار داشته باشند که بین 5000 تا 20000 دلار باید بپردازند. 

تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه به خصوص در مقایسه با کشورهای اروپایی یا آمریکا بسیار مقرون به صرفه است. البته ممکن است در برخی رشته ها مانند پزشکی و مهندسی مقداری گرانتر باشد. 

هزینه زندگی در ترکیه 

هزینه زندگی در ترکیه

هزینه های زندگی در ترکیه بسته به سبک زندگی، برنامه تحصیلی، موقعیت مکانی و امکانات شما متفاوت است. دانشجویان بین المللی می توانند انتظار داشته باشند که حدود 400 تا 500 دلار در ماه برای سفر، اقامت، غذا، سرگرمی، تلفن و اینترنت و پوشاک هزینه کنند.  

هزینه های عمومی در هر ترم در ترکیه 

هزینه اقامت: 1500 تا 2000 دلار (با احتساب ودیعه اتاق)  

حمل و نقل: 300 دلار غذا: 1100 دلار  

کتاب و لوازم التحریر: 150 دلار 

هزینه حمل و نقل برای دانشجویان  

تاکسی از تکسیم به بشیکتاش: 8 لیر  

بلیط اتوبوس: 1.5 لیر  

بلیط مینی بوس از تکسیم به کادیکوی: 5 لیر 

هزینه خوابگاه دانشجویی در ترکیه 

هزینه خوابگاه دانشجویی در ترکیه 

تقریباً تمام موسسات آموزش عالی و دانشگاه ها در ترکیه امکانات اقامتی را برای دانشجویان فراهم می کنند. خوابگاه های دانشجویی، خوابگاه های دولتی، آپارتمان های اجاره ای و خوابگاه های جوانان برای دانشجویان در ترکیه موجود است.  

  • خوابگاه ها: در ترکیه، پردیس و همچنین خوابگاه های دولتی برای دانشجویان وجود دارد. تمامی امکانات لازم در این خوابگاه ها در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. خوابگاه های دانشگاه توسط دفتر مدیریت دانشگاه اداره می شود.  

خوابگاه ها بر اساس جنسیت متفاوت هستند. اتاق های یک، دو تخته و چهار تخته برای دانشجویان در دسترس است. به دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد امکان دسترسی به خوابگاه های دانشگاه داده می شود. دانشجویان می توانند انتظار داشته باشند که بین 30 تا 300 دلار در ماه پرداخت کنند، اگرچه ممکن است متفاوت باشد.  

  • محل اقامت خارج از دانشگاه: دانشجویان می توانند یک اتاق یا آپارتمان اجاره کنند. قیمت این نوع مسکن دانشجویی بسته به موقعیت، متراژ و امکانات رفاهی متفاوت است. دانشجویان می توانند آپارتمان را به اشتراک بگذارند تا هزینه ها کاهش یابد. همچنین می توانند انتظار داشته باشند که بین 200 تا 500 دلار در ماه باید پرداخت کنند.  

کار در حین تحصیل در ترکیه 

دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی در ترکیه مجاز به کار در حین تحصیل در ادارات دولتی و خصوصی نیستند. با این حال، دانشگاه های دولتی و خصوصی در ترکیه دستیاران پژوهشی استخدام می کنند. اما افرادی که در دوره های فوق لیسانس و تکمیلی شرکت می کنند، می توانند 20 ساعت در هفته به صورت پاره وقت کار کنند.

دانشجویان که تحت بورسیه تحصیلی در ترکیه هستند هم میتوانند در پروژه های پژوهشی دانشگاه شرکت کنند. برای اطلاع از شرایط دریافت بورسیه در دانشگاه های ترکیه میتوانید جهت دریافت مشاوره تخصصی با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

کار بعد از تحصیل در ترکیه 

دانشجویان بین المللی که مایل به انجام کار در ترکیه هستند باید مجوز کار داشته باشند. آنها باید برای دریافت مجوز اقدام کنند. مجوز کار توسط وزارت کار صادر می شود. در ابتدا، مجوز برای یک دوره 1 ساله صادر می شود، البته می توان آن را برای 3 سال و سپس 6 سال تمدید کرد. 

بیمه سلامت برای دانشجویان در ترکیه 

بیمه سلامت برای دانشجویان در ترکیه 

سیستم بهداشت و درمان ترکیه به خوبی تثبیت شده است. تمام بیمارستان های ترکیه دارای اورژانس هستند. پزشکان نیز انگلیسی صحبت می کنند. موسسات آموزش عالی و دانشگاه ها در ترکیه خدمات پزشکی رایگان را در مراکز پزشکی خود ارائه می دهند. دانشجویان بین المللی باید دارای یک بیمه نامه درمانی معتبر باشند.

دانشجویان بین‌المللی باید هزینه‌های بستری شدن در بیمارستان یا سایر هزینه‌های خدمات پزشکی را که در مراکز بهداشتی دانشگاه در دسترس نیست، متقبل شوند. 

دانشجویانی که دارای مجوز اقامت ترکیه بیش از 6 ماه هستند به طور خودکار از طریق سیستم متمرکز در موسسه تامین اجتماعی ترکیه ثبت نام می کنند. با این بیمه هزینه داروهای تجویز شده توسط پزشک به 20 درصد از کل مبلغ کاهش می یابد. 

 دولت ترکیه در سطح ملی از همه دانشجویان بین المللی می خواهد که یک بیمه نامه درمانی محلی با موسسه تامین اجتماعی ترکیه (SGK) دریافت کنند. این بیمه نامه درمانی به آنها این امکان را می دهد که در هنگام اقامت در ترکیه از مزایای مربوط به بیمه نامه بهره مند شوند. دانشجویان باید پرداخت ماهانه بیمه درمانی را خودشان انجام دهند. اعتبار بیمه نامه تا پایان سال تحصیلی می باشد. 

سفر در داخل ترکیه

سفر در داخل ترکیه

حمل و نقل عمومی در ترکیه به راحتی در دسترس و ارزان است. مینی بوس، اتوبوس و مترو در ترکیه موجود است. برای حمل و نقل درون شهری و بین شهری به دانشجویان تخفیف داده می شود.  

اکثر شهرها دارای یک ایستگاه اتوبوس هستند که با اتوبوس رایگان به مرکز شهر متصل می شود. شبکه اتوبوس به خوبی توسعه یافته و نگهداری می شود. 

TCDD کارت های ریلی ماهانه را برای سفر در داخل و اطراف ترکیه معرفی کرده است. به دانشجویان که این کارت ها را دارند در سفرها تخفیف داده می شود. در استانبول و ازمیر، کشتی های درون شهری در دسترس هستند. این کشتی ها راحت و ارزان هستند. همچنین در ترکیه، اکثر شهرها دارای مترو و تراموا هستند. استانبول دارای سیستم مترو و شبکه گسترده تراموا است و هنوز در حال گسترش است. همچنین آدانا، ازمیر، آنکارا و اسکی شهیر سیستم های متروی خود را دارند. 

وکیل مهاجرت به ترکیه

مهاجرت یک فرایند زمان بر و چالش برانگیز است. داشتن وکیل یا مشاور مهاجرت می تواند این روند را تسریع کرده و میزان موفقیت پرونده مهاجرت شما را افزایش دهد.

موسسه حقوقی مهاجرتی دکتر براتعلی پور

احتمالا می دانید که موارد زیادی وجود دارد که می تواند باعث شود درخواست دریافت اقامت شما رد شود یا حتی چندین سال از مهاجرت به ترکیه منع شوید. یک وکیل مهاجرت، شما را با این قوانین و آخرین قوانین راهنمایی می کند.

پیام بگذارید