موسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پور

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

“Cost of living as a student in Germany”

آلمان یکی از محبوب ترین مقاصد برای دانشجویان بین المللی است. در دانشگاه های آلمان، از تحصیل با کیفیت و برنامه های متعدد کارشناسی و کارشناسی ارشد که به زبان انگلیسی تدریس می شود، لذت خواهید برد. اکثر برنامه های تحصیلی نیز برای همه دانشجویان خارجی رایگان است. در ادامه با هزینه زندگی دانشجویی در آلمان آشنا خواهید شد.

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

نه تنها می توانید در آلمان به صورت رایگان تحصیل کنید، بلکه این کشور بسیار مقرون به صرفه است. برای اطلاع از چگونگی تحصیل رایگان در آلمان روی عکس زیر کلیک نمایید.

تحصیل رایگان در آلمانآلمان به دلیل مزایای مختلف، مقصدی مطلوب برای دانشجویان و خانواده‌ها از تقریباً تمام نقاط جهان است. آلمان کیفیت زندگی برتر را در کنار فرصت های شغلی فراوان و سنت ها و جنبه های فرهنگی جالب ارائه می دهد. آلمان یکی از توسعه‌ یافته‌ترین و بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان با بازار کار باثبات و توسعه‌یافته را دارد.

میانگین هزینه های زندگی در آلمان برای دانشجویان بین 700 تا 1000 یورو در ماه با احتساب خوابگاه متغیر است.

  • شهرهای بزرگتر: برلین، فرانکفورت یا دوسلدورف، هزینه کل زندگی 900 تا 1500 یورو در ماه
  • شهرهای کوچکتر: فرایبورگ، لایپزیگ یا هانوفر، به 750 تا 1100 یورو در ماه نیاز دارید ارزان تری را انتخاب می کنند. تعداد کمتری از دانشجویان در خوابگاه ها ساکن هستند.

هزینه تحصیل در آلمان

اگر می‌خواهید در آلمان تحصیل کنید، خوشحال خواهید شد که بدانید دانشگاه‌های دولتی برای برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد شهریه دریافت نمی‌کنند (به جز اگر قصد دارید مدرک کارشناسی ارشد را دنبال کنید که بر موضوعی متفاوت از موضوعی که در آن تحصیل کرده‌اید، ادامه دهید.) سیستم شهریه رایگان آلمان برای همه دانشجویان خارجی صرف نظر از کشور مبدا در دسترس است.

هزینه تحصیل در آلمان

اکثر دانشگاه های آلمان دولتی هستند، بنابراین شما فقط باید هزینه مدیریتی بپردازید که معمولا بین 100 تا 350 یورو در هر ترم هزینه دارد. این هزینه خدمات سازمان دانشجویی و ثبت نام شما را پوشش می دهد. با این حال، استثناهایی برای این قانون بدون شهریه وجود دارد. اگر دوره تحصیلی خود را به موقع تمام نکنید و در برمن، نیدرزاکسن، زارلند، زاکسن، زاکسن-آنهالت یا تورینگن تحصیل کنید، ممکن است مجبور به پرداخت شهریه باشید.

در اینجا چند نمونه از دانشگاه های دولتی رایگان در آلمان آورده شده است:

  1. University of Stuttgart
  2. University of Mannheim
  3. University of Bremen
  4. University of Cologne
  5. University of Hamburg

هزینه تحصیل در دانشگاه های برتر آلمان

در اینجا لیستی از متوسط هزینه های تحصیل در دانشگاه های برتر آلمان آمده است:

هزینه تحصیل در دانشگاه های برتر آلمان

شهریه دانشگاه های خصوصی در آلمان

شهریه دانشگاه های خصوصی در آلمان

هزینه های اقامت دانشجویی در آلمان

وقتی صحبت از زندگی در آلمان به میان می آید، مسکن بالاترین هزینه ماهانه ای است که شما خواهید داشت. گزینه های ارزان تر برای دانشجویان بین المللی، اقامتگاه یا اشتراک در یک آپارتمان اجاره ای خصوصی است. همچنین می توانید یک آپارتمان یک اتاقه (که به آن استودیو نیز می گویند) اجاره کنید. در زیر میانگین هزینه های اقامت دانشجویی در آلمان را مشاهده می کنید:

اتاق های خوابگاه های دانشجویی یکی از محبوب ترین گزینه های مسکن است. بر اساس DAAD، بیش از 40٪ از دانشجویان بین المللی در یک اقامتگاه دانشجویی زندگی می کنند. دومین گزینه پرطرفدار، اشتراک آپارتمان است که 30 درصد از دانشجویان این نوع مسکن را انتخاب می کنند. خدمات ماهانه مانند برق، گاز، گرمایش و اینترنت می تواند بین 100 تا 200 یورو به هزینه های زندگی شما اضافه کند.

هزینه های غذا برای دانشجویان بین المللی در آلمان

به عنوان دانشجو در آلمان، حدود 170 یورو در ماه برای غذا پرداخت خواهید کرد. اگر به دنبال قیمت‌های پایین‌تر هستید، سوپرمارکت‌های ارزان‌تری مانند Aldi، Lidl و Netto را امتحان کنید. اگر می خواهید هر چند وقت یک بار در رستوران شام بخورید، 10 یورو برای غذا در یک رستوران ارزان می پردازید. یک وعده غذای سه وعده برای دو نفر در یک رستوران متوسط 45 یورو و یک نوشیدنی سبک اضافی 3 یورو خواهد بود.

هزینه های غذا برای دانشجویان بین المللی در آلمان

هزینه ی حمل و نقل در آلمان

طبق یک مطالعه DAAD، حدود 10٪ از کل بودجه ماهانه دانشجویان صرف حمل و نقل می شود. کارت حمل و نقل عمومی برای دانشجویان بین 25 تا 200 یورو در ماه است. با این حال، در بسیاری از دانشگاه ها، هزینه حمل و نقل ماهانه در هزینه مدیریتی که باید هر ترم پرداخت کنید، لحاظ می شود.

شما به راحتی می توانید با دوچرخه در هر شهر آلمان رفت و آمد کنید. نرخ کرایه دوچرخه حدود 15-20 یورو در روز است. از سیستم قطار Deutsche Bahn آلمان استفاده کنید و از هر شهر آلمانی که می خواهید بازدید کنید. کرایه ها بین 20 تا 70 یورو است.

هزینه ی حمل و نقل در آلمان

تامین مالی و حمایت از دانشجویان در آلمان

دولت آلمان قویاً از آموزش عالی حمایت می کند و دانشگاه ها را با پوشش شهریه ها تأمین مالی می کند. علاوه بر این، دولت آلمان نیز برنامه های حمایت مالی برای دانشجویان ارائه می دهد. برای اطلاع از چگونگی دریافت بورسیه و اپلای برای تحصیل در آلمان روی عکس زیر کلیک کنید.

ویزای دانشجویی آلمان

اکنون که نگاهی اجمالی به هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی در آلمان دارید، می توانید برای دانشگاه ها اقدام کنید. در حالی که این کار را انجام می دهید. برای اطلاع از چگونگی دریافت ویزای دانشجویی آلمان روی عکس زیر کلیک کنید.

وکیل مهاجرت

مهاجرت یک فرایند زمان بر و چالش برانگیز است. داشتن وکیل یا مشاور مهاجرت می تواند این روند را تسریع کرده و میزان موفقیت پرونده مهاجرت شما را افزایش دهد.

موسسه حقوقی مهاجرتی دکتر براتعلی پور

احتمالاً می دانید که موارد زیادی وجود دارد که می تواند باعث شود درخواست ویزای شما رد شود یا حتی چندین سال از مهاجرت به کشور مدنظرتان منع شوید. یک وکیل مهاجرت، شما را با این قوانین و آخرین قوانین راهنمایی می کند.

پیام بگذارید