موسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پور

مهاجرت تحصیلی به فرانسه

مهاجرت تحصیلی به فرانسه

study immigration to france

اینکه فرانسه یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی در جهان است، مطمئناً جای شکی نیست. در ادامه بخوانید که چرا بسیاری از دانشجویان بین المللی برای تحصیل، فرانسه را انتخاب می کنند و همچنین اگر می خواهید به آنها بپیوندید مطلع شوید که چه کارهایی باید انجام دهید. در ادامه با چگونگی مهاجرت تحصیلی به فرانسه با ما همراه باشید.

مهاجرت تحصیلی به فرانسه 

مهاجرت تحصیلی به فرانسه

فرانسه مجموعه ای متمایز از تداعی ها را در تخیل جمعی ما تداعی می کند. از پیچیدگی شهری و تاریخ شهرهای آن، تا غذاهای افسانه‌ای آن، تا مناظر تماشایی، کوه‌های ناهموار و جنگل‌های سرسبز، سواحل طلایی و دریاهای نیلگون، مراتع و رودخانه‌های عظیم. هرکس تصور ایده‌آلی از فرانسه دارد. به گفته سازمان جهانی جهانگردی سازمان ملل، فرانسه به عنوان محبوب ترین مقصد گردشگری جهان منعکس شده است. 

اگر مایلید نه تنها به عنوان یک تعطیلات، بلکه به عنوان یک دانشجو از فرانسه دیدن کنید، برای اطلاع از دانشگاه های فرانسه، شهرهای دانشجویی و نحوه شروع کار با درخواست ها، هزینه ها و ویزا با ما همراه باشید. 

دانشگاه های فرانسه 

دانشگاه های برتر فرانسه

در مجموع 35 دانشگاه فرانسوی در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS 2019 گنجانده شده‌اند که از این میان 11 دانشگاه در بین 300 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. دو دانشگاه پیشرو کشور، دانشگاه PSL و Ecole Polytechnique، هر دو به ترتیب در رده‌های 50 و 65 در بین 70 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. ، شهرت خود را به عنوان دو مؤسسه پیشرو در اروپا و جهان تثبیت کردند. 

علاوه بر این 35 دانشگاه برتر، فرانسه نیز به‌خاطر گروه قوی دانشکده‌های بازرگانی تخصصی خود شناخته شده است. اینها به دلیل تمرکز بر موضوع خاص در رتبه بندی کلی قرار نمی گیرند، اما با این وجود از شهرت بین المللی گسترده ای برخوردار هستند. نمونه های قابل توجه عبارتند از ESCP اروپا، ESSEC Business School، HEC Paris و INSEAD. 

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های پیشرو فرانسه جزو پایین‌ترین دانشگاه‌های جهان است و هزینه‌های سالانه آن برای دانشجویان داخلی و بین‌المللی به طور متوسط کمتر از 1000 دلار آمریکا در سال است. 

بنابراین، آیا تحصیل در فرانسه برای شما مناسب است؟ خوب، اگر می خواهید با هزینه مقرون به صرفه در یک موسسه با کیفیت بالا شرکت کنید، به زبان فرانسوی زیبا و مورد استفاده بین المللی مسلط شوید، و به طور کلی با هنر زندگی مشهور کشور آشنا شوید، پاسخ می تواند بسیار خوب باشد. 

در زیر لیستی از 10 دانشگاه برتر فرانسه (به همراه رتبه بندی جهانی آنها بر اساس رتبه بندی QS برای سال 2020) آمده است: 

 1.  Université PSL (53) 
 2. École Polytechnique (60) 
 3. Sorbonne University (77) 
 4. CentraleSupélec (139) 
 5. École Normale Supérieure de Lyon (160) 
 6. TELECOM ParisTech (224) 
 7. Sciences Po (242) 
 8. Ecole des Ponts ParisTech (250) 
 9. University of Paris (253) 
 10. Université Paris-Sud (262) 

بهترین دانشگاه های فرانسه کدامند؟ 

دانشگاه های فرانسه برای تحقیق و تدریس از شهرت بالایی برخوردار هستند. موسساتی مانند École Polytechnique یا Sciences Po مرتباً در بین بهترین دانشگاه های اروپا و جهان رتبه های بالایی دارند. اگر به جزئیات علاقه مند هستید، می توانید رتبه بندی بین المللی دانشگاه های فرانسه را بررسی کنید.  

مهلت درخواست برای دانشگاه های فرانسه چقدر است؟ 

به طور سنتی، اکثر دانشگاه ها مهلت درخواست خود را بین فوریه و آوریل برای مدارک از پاییز همان سال تعیین می کنند. با این حال، مطابق با اصلاحات اخیر فرانسه برای دانشجویان بین المللی، ممکن است از سال 2019 به بعد، همه چیز به گونه ای متفاوت مدیریت شود. برای اطمینان کامل از دانشگاه هایی که می خواهید اپلای کنید میتوانید با مشاوران مجرب موسسه حقوقی مهاجرتی دکتر مهدی براتعلی‌پور مشورت کنید. 

مدرک زبان برای تحصیل در فرانسه 

بسیاری از دانشگاه های فرانسه برنامه های دوزبانه ای به غیر از زبان فرانسه ارائه می دهند که به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می شوند. با این حال، کسانی که مایل به یادگیری و یا بهبود زبان فرانسوی خود هستند، در حالی که در رشته تحصیلی دیگری تخصص دارند، می توانند از دوره های زبان فرانسه در کالج ها استفاده کنند. 

اگر تصمیم به تحصیل به زبان فرانسه در این کشور را دارید، باید حداقل یک سطح متوسط از زبان فرانسه را بدانید. بسیاری از دانشگاه ها به مدرک B2 (متوسط) در Diplôme d’Études en Langue Française (DELF) یا گاهی اوقات گواهی C1 (Advanced) (Diplôme Approofonddi Langue Française یا DALF، بسته به دوره) نیاز دارند.

برای برقراری ارتباط موثر و تحصیل در فرانسه، بهتر است فرد دانش زبان فرانسه را داشته باشد و دانشجویان بین المللی که به زبان فرانسه مسلط هستند، با زندگی روزمره و تحصیل بسیار راحت تر هستند. 

هزینه تحصیل در فرانسه 

هزینه تحصیل در فرانسه 

از پاییز 2019، دانشجویان بین المللی باید شهریه های بالاتری را در دانشگاه های فرانسه بپردازند. این یک تغییر شدید نسبت به سیستم شهریه رایگان است، که در آن دانش آموزان باید سالانه تنها حدود 200 یورو بپردازند. در عین حال، سه برابر بیشتر بورسیه های دولتی برای دانشجویان خارجی وجود خواهد داشت. 

 در ادامه ما تمام اطلاعات مرتبط در مورد هزینه های تحصیل در دانشگاه های فرانسه را گردآوری کرده ایم: 

هزینه تحصیل در فرانسه چقدر است؟ 

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی توسط دولت فرانسه تعیین می شود و در سراسر کشور یکسان است.  

 • 170 یورو در سال برای برنامه های لیسانس (لیسانس)، 
 • 243 یورو در سال برای برنامه های کارشناسی ارشد، 
 • 601 یورو در سال در دوره های مهندسی در موسسات خاص، 
 • 380 یورو در سال برای برنامه های دکترا (PhD). 

با این حال، از همه دانشجویان بین المللی دیگر اکنون برای مقاطع لیسانس و فوق لیسانس مبلغ بیشتری دریافت می شود. شهریه های جدید برای دانشجویان بین المللی، از سپتامبر 2019، به شرح زیر است:  

 • 2770 یورو در سال برای برنامه های لیسانس (لیسانس)، 
 • 3770 یورو در سال برای برنامه های کارشناسی ارشد، 
 • 380 یورو در سال برای برنامه های دکترا (PhD) – همان مقدار برای اروپایی ها. 

توجه داشته باشید که مقادیر بالا فقط مربوط به دانشگاه های دولتی است. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی می تواند بالاتر باشد. آنها به طور کلی از 3000 تا 20000 یورو در سال متغیر هستند. 

آیا تحصیل رایگان در فرانسه امکان پذیر است؟ 

بله، تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه «رایگان» است، و در مواردی هم مبالغ بسیار کمی از شما دریافت می شود. 

تحصیل رایگان در فرانسه

هزینه ماهانه زندگی در فرانسه چقدر است؟ 

زندگی دانشجویی در فرانسه نباید گران باشد. حتی در شهرهایی مانند بوردو، لیون یا تولوز نیز می‌توانید با 850 تا 1000 یورو در ماه، از جمله محل اقامت، از پس آن بربیایید. این هزینه ها بصورت متوسط است. در برخی از شهرهای کوچکتر ممکن است حتی کمتر هزینه کنید. اما استثنا پاریس، پایتخت است: انتظار داشته باشید حداقل 1250 تا 1400 یورو در ماه خرج کنید. 

ویزای دانشجویی فرانسه 

به عنوان یک دانشجوی بین المللی از خارج از اتحادیه اروپا، ممکن است به ویزای VLS-TS (“étudiant”) نیاز داشته باشید. ویزا نه تنها به شما این حق را می دهد که در فرانسه زندگی و تحصیل کنید، بلکه می توانید تا 964 ساعت در سال (20 ساعت در هفته) کار کنید و آزادانه در کشورهای حوزه شنگن سفر کنید.این فرصتی عالی برای کاوش در اروپا است.  

هنگام درخواست ویزای VLS-TS، باید 99 یورو بپردازید. این مبلغ پس از درخواست دانشگاه شما، زمانی که توسط مدرسه پذیرفته شده اید، پرداخت می شود و قبل از اینکه بتوانید برای تحصیل به فرانسه سفر کنید، به ویزا نیاز خواهید داشت. پس از ورود به فرانسه، باید ویزا را ظرف 3 ماه تایید کنید. هزینه آن 60 یورو دیگر است 

برای اطلاع بیشتر از چگونگی اخذ ویزای تحصیلی فرانسه بر روی عکس زیر کلیک کنید.

ویزای تحصیلی فرانسه

اقامت در فرانسه پس از تحصیل 

متقاضیان اخذ اقامت فرانسه پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های فرانسه باید دارای گواهی اشتغال به کار یا قرارداد کاری با حداقل حقوق 1.5 برابر «حداقل حقوق در فرانسه» باشند. کسانی که فرآیند ثبت شرکت (مربوط به رشته تحصیلی) را در فرانسه آغاز کرده اند نیز می توانند برای اقامت موقت اقدام کنند. 

نرخ بیکاری در فرانسه 7.8 درصد است که البته در سال های اخیر روندی کاهشی را نشان می دهد. نرخ اشتغال فارغ التحصیلان برخی از دانشگاه ها و کالج های فرانسه بسیار بالاست. به عنوان مثال، 97.7 درصد دانشجویان دانشگاه پلی‌تکنیک تا یک سال پس از فارغ‌التحصیلی مشغول به کار هستند و این دانشگاه از نظر وضعیت اشتغال فارغ‌التحصیل در بین تمام دانشگاه‌های جهان رتبه هجدهم را دارد. 

پس از 5 سال زندگی در فرانسه، می توانید برای دریافت کارت اقامت (carte de resident) اقدام کنید. این کارت در واقع یک اجازه اقامت دائم در فرانسه است، اما باید هر 10 سال یک بار آن را تمدید کنید. اعضای خانواده شما نیز می توانند پس از 5 سال برای اقامت دائم درخواست دهند. 

اگر بیش از دو سال متوالی فرانسه را ترک کنید، اقامت دائم شما لغو خواهد شد. 

مهاجرت تحصیلی آسان به فرانسه

مهاجرت یک فرایند زمان بر و چالش برانگیز است. داشتن وکیل یا مشاور مهاجرت می تواند این روند را تسریع کرده و میزان موفقیت پرونده مهاجرت شما را افزایش دهد.

موسسه حقوقی مهاجرتی دکتر براتعلی پور

احتمالاً می دانید که موارد زیادی وجود دارد که می تواند باعث شود درخواست ویزای شما رد شود یا حتی چندین سال از مهاجرت به فرانسه منع شوید. یک وکیل مهاجرت، شما را با این قوانین و آخرین قوانین راهنمایی می کند. 

پیام بگذارید