موسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پور

مهاجرت تحصیلی به ترکیه

مهاجرت تحصیلی به ترکیه

Study migration to Turkey

ترکیه کشور اروپایی-آسیایی همسایه، محل زندگی ایرانی‌های زیادی است. فرزندان خانواده‌های خارجی که در کشور ترکیه اقامت دارند، امکان تحصیل در ترکیه را دارند. مهاجرت به نرکیه راه های مختلفی دارد اما ما در ابن مقاله به مهاجرت تحصیلی به ترکیه میپردازیم. با ما همراه باشید.

تحصیل در ترکیه یکی از رایج‌ترین روش‌های مهاجرت به این کشور است.

مهاجرت تحصیلی به ترکیه

در مدارس و دانشگاه های ترکیه غالبا به دو زبان انگلیسی و ترکی تدریس می‌شود. همچنین ترکیه برای مهاجران دوره آموزش زبان ترکی را در نظر گرفته است. مدارس و دانشگاه های غیردولتی در ترکیه اغلب از نظر هزینه کمی گران هستند. اما امکانات یادگیری بی‌نظیری را ارائه می‌دهند و هزینه‌ها طبق اندازه کلاس‌ها، امکانات درجه یک و فوق‌برنامه اخذ می‌شوند.

هزینه تحصیل به زبان ترکی در مدارس و دانشگاه های ترکیه ارزان‌تر از زبان انگلیسی است.

مزایای تحصیل در ترکیه

  1. نقطه تقاطع بین شرق و غرب: ترکیه محل ملاقات هنر، فرهنگ‌ها و افراد مختلف است؛ و در زمینه‌ جاذبه‌های نمادین، جشنواره‌های پرهیجان و ایده‌های پژوهشی الهام بخش هیچ کمبودی ندارند.
  2. اقتصاد در حال رشد: این کشور با در دست داشتن دومین نرخ رشد اقتصادی در جهان، بازارهای در حال توسعه و نفوذ سیاسی، بهترین مکان مناسب برای ادامه تحصیل می‌باشد.
  3. تحصیل به زبان انگلیسی: چشم انداز آینده دانش آموزان برای حضور در عرصه های بین المللی، ایجاب می کند که دوره های آموزشی در نزدیک ترین کشور مناسب به ایران به زبان انگلیسی دنبال شود.
  4. قیمت مناسب: هزینه‌های پایین زندگی و شهریه مناسب ترکیه را در مقایسه با سایر کشورها به مقصد ارزشمند تحصیلی تبدیل ساخته است.

انواع مدارس در ترکیه

مهاجرت تحصیلی به ترکیهمدارس ترکیه در دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند و سیستم آموزشی ترکیه نیز ۱۲ سال آموزشی را شامل شده است. زبان تحصیل اغلب انگلیسی و ترکی هستند اما در مدارس خصوصی بیشتر از زبان ترکی برای آموزش استفاده می‌شود.

مدارس دولتی ترکیه رایگان هستند. اما مدارس خصوصی شامل شهریه هستند که وابسته به کیفیت آموزش و امکانات آموزشی هزینه‌ها متفاوت خواهد بود. 

هزینه تحصیل در این مدارس افزون بر ۱۰۰۰ لیر است. دبیرستان‌های ترکیه اغلب طول دوره ۴ ساله برای تحصیل در نظر می‌گیرد. در برخی از مدارس آموزش ۱ ساله دوره زبان خارجی هم وجود دارد که هزینه مخصوص به خود دارد.

اعتبار بین المللی دانشگاه های ترکیه

دانشگاه های برتر ترکیه

مطابق با سیستم رتبه بندی جهانی QS، سیستم آموزشی ترکیه در رنکینگ جهانی، رتبه 43 ام  در دنیا را دارد. بسیاری از دانشگاه های ترکیه با دانشگاه های معتبر جهانی ارتباط و همکاری دارند و مدارک تحصیلی دانشجویان بین المللی که در دانشگاه‌های ترکیه تحصیل می‌کنند، در بسیاری از کشورهای اروپایی، آمریکا و جهان معتبر است. 

مدارک دانشگاهی ترکیه مورد تایید مراکز علمی معتبر دنیا برای کار و تحصیل می باشد.

تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی

زبان آموزش در دانشگاه‌ها انگلیسی و ترکی است؛ اما امکان تحصیل به زبان انگلیسی در ترکیه در تمام دوره های تحصیلی وجود دارد. اما شرط اصلی تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی، داشتن مدرک زبان انگلیسی (TOEFL ا IELTS ) می باشد. اگر متقاضی فاقد مدرک زبان باشد ابتدا باید دوره زبان انگلیسی را در دانشگاه مربوطه طی کند تا بتواند مدرک زبان را اخذ نماید و بعد از آن می تواند دوره تحصیلی خود را آغاز نماید.

شرایط تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

برای تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم، ابتدا متقاضی باید در آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه قبول شود، همچنین باید تسلط خود را به زبان انگلیسی یا ترکی با ارائه مدارک زبان به اثبات برساند.

برای اثبات تسلط به زبان ترکی مدرک آزمون تومر نیاز است. آزمون تومر آزمونی شبیه به آزمون های زبان انگلیسی TOFEL یا IELTS می باشد و شامل بخش های مختلفی برای سنجش مهارت های زبان ترکی داوطلبان می باشد .

شرایط تحصیل در ترکیه بدون کنکور

تحصیل در ترکیه بدون کنکور

در دانشگاه های ترکیه پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا از طریق آزمون سراسری و کنکور نمی‌باشد و هر دانشگاه به صورت جداگانه امتحانات ورودی را برای متقاضیان برگزار می کند. دانشگاه ها در سال دو نوبت رشته ها و ظرفیت پذیرش خود را اعلام می کنند و دانشجویان باید در رشته مورد نظر خود ثبت نام کنند و در امتحانات مربوطه شرکت نمایند.

شرایط انتقال از دانشگاهای ترکیه به دانشگاهای اروپایی و آمریکایی

پس از گذراندن ۶۰ واحد درسی در رشته مربوطه در ترکیه و با تایید این ۶۰ واحد در دانشگاه های مقصد با امکان انتخاب رشته ای نزدیک و مرتبط با رشته خود می توانید از ترم سوم مشغول به تحصیل در کشور دیگری شوید. ازشرایط احراز انتقال از دانشگاه‌های این کشور به دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی این است که دانشجویان می بایست دروس گذرانده شده در ترکیه را معادل سازی  evolution credit نمایند.

اگر به اطلاعات بیشتری در مورد نحوه مهاجرت تحصیلی و شرایط اقامت تحصیلی در ترکیه نیاز دارید. می توانید با مشاوران موسسه ما در ارتباط باشید.

هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه بسته به نوع دانشگاه، مقطع و رشته تحصیلی متغیر می باشد. دانشگاه های دولتی کم هزینه تر از دانشگاه های خصوصی هستند.

هزینۀ تحصیل در ترکیه (دانشگاه های دولتی)

دورۀ کارشناسی: ۳۰۰ تا ۸۰۰ دلار در سال (زبان تدریس ترکی) – ۵۰۰ تا ۱۸۰۰ دلار در سال (زبان تدریس  انگلیسی)

دورۀ کارشناسی ارشد : 300 تا 600 دلار در سال (زبان تدریس ترکی) – 600 تا 900 دلار در سال (زبان تدریس  انگلیسی)

دورۀ دکتری: 500 تا 800 دلار در سال (زبان تدریس  انگلیسی)

مهاجرت آسان به ترکیه

مهاجرت یک فرایند زمان بر و چالش برانگیز است. داشتن وکیل یا مشاور مهاجرت می تواند این روند را تسریع کرده و میزان موفقیت پرونده مهاجرت شما را افزایش دهد.

موسسه حقوقی مهاجرتی دکتر براتعلی پور

احتمالا می دانید که موارد زیادی وجود دارد که می تواند باعث شود درخواست دریافت اقامت شما رد شود یا حتی چندین سال از مهاجرت به ترکیه منع شوید. یک وکیل مهاجرت، شما را با این قوانین و آخرین قوانین راهنمایی می کند.

پیام بگذارید