موسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پور

مهاجرت به کانادا

کانادا


کانادا کشوری در شمال آمریکای شمالی است که از ده استان و سه قلمرو تشکیل شده است.از شرق تا اقیانوس اطلس ، از غرب تا اقیانوس آرام ، از شمال به اقیانوس منجمد شمالی ، و از جنوب به ایالات متحده امتداد دارد. کانادا دومین کشور بزرگ جهان از نظر مساحت کل و چهارمین کشور بزرگ جهان از نظر مساحت است. مرز کانادا با ایالات متحده طولانی ترین مرز زمینی در جهان است. پایتخت کانادا اتاوا و تورنتو بزرگترین شهرهای این کشور هستند. بیشتر کانادا به دلیل سرما و مجاورت با قطب شمال خالی از سکنه است.

مهاجرت به کانادا نقشه

مجاورت جغرافیایی این کشور با ایالات متحده باعث شده است که روابط اقتصادی بین کانادا و ایالات متحده به حدی گسترده باشد که ایالات متحده و کانادا بزرگترین روابط اقتصادی در جهان را دارند و این دو کشور بیش از دو کشور دیگر در جهان تجارت می کنند. با این حال ، این رابطه اقتصادی قوی به کانادا نیز آسیب رسانده است. آلودگی ناشی از کارخانه های آمریکایی در نزدیک مرز دو کشور یکی از این تلفات است.

کانادا دارای منابع طبیعی فراوان است. آب و هوای آن سرد و در بیشتر نقاط قطبی است. البته آب و هوا در جنوب غربی معتدل است ، جایی که ونکوور در آن قرار دارد. آبشار نیاگارا ، بزرگترین آبشار جهان ، هم مرز با ایالات متحده است.

مهاجرت به کانادا 


مهاجرت به کانادا یکی از مقاصد متقاضیان مهاجرت می‌باشد. کانادا دارای بیش از ۶۰ برنامه مهاجرتی می‌باشد که هر کدام از آن‌ها معیارهای خاصی برای پذیرش متقاضیان دارند.

مهاجرت به کاناداکانادا تراکم جمعیتی بسیار پایینی دارد. این کشور به لحاظ وسعت دومین کشور دنیا و به لحاظ جمعیت کشور سی‌وهشتم دنیاست. کانادا بالاترین نرخ سرانه مهاجر‌پذیری در دنیا را دارد. یعنی نسبت تعداد افرادی که هر سال به کانادا مهاجرت می‌کنند به جمعیت کانادا بیشتر از هر کشور دیگری است. بیش از ۳۴ گروه قومی با جمعیت بیشتر از صد هزار نفر در این کشور زندگی می‌کنند که یکی از این گروه‌ها ایرانیان هستند.

جمعیت ایرانیان کانادا نیز به سرعت در حال رشد است. به طوری که در سرشماری سال ۲۰۰۶ جمعیت ایرانیان و ایرانی‌تبارها ۱۲۱ هزار نفر بود اما در سرشماری سال ۲۰۱۶ مرکز آمار کانادا این رقم به حدود ۲۱۰ هزار نفر رسید. یعنی میانگین رشد سالانه ۳۴ درصدی مهاجران ایرانی در این ده سال ثبت شده است.

روش های مهاجرت به کانادا


 1. مهاجرت از طریق کار
 2. مهاجرت تحصیلی
 3. مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری
 4. مهاجرت از طریق خود اشتغالی
 5. مهاجرت از طریق اکسپرس
 6. مهاجرت از طریق ازدواج و تولد فرزند
 7. مهاجرت از طریق فامیلی، خانوادگی و اسپانسرشیپ
 8. ویزای توریستی کانادا
 9. مهاجرت از طریق پناهندگی

مهاجرت از طریق کار


مهاجرت به کانادا با ویزای کار یکی از بهترین روش های مهاجرت به کانادا و در عین حال سخت ترین راه برای اخذ ویزا است. متقاضیان این روش می توانند از طریق برنامه هایی (اکسپرس اینتری ، برنامه استانی و خوداشتغالی) اقامت کانادا را دریافت کنند. البته باید توجه داشته باشید که در این روش شرایطی مانند سابقه کار ، وضعیت تاهل ، مدرک زبان و سن افراد مورد ارزیابی قرار می گیرد. برای اخذ این نوع ویزا ، ارائه مدارکی مانند گذرنامه ، مدارک شغلی و تحصیلی ، گواهی سلامت ، عدم سوء پیشینه ، دعوتنامه و تکمیل فرم های مربوطه ضروری است.

لازم به ذکر است که داشتن پیشنهاد کار از سوی یک کارفرما در کانادا (پیشنهاد کارJob offer) می تواند نقطه مثبتی برای این نوع مهاجرت و در نهایت دریافت اقامت باشد.

مهاجرت تحصیلی


مهاجرت به کانادا مهاجرت تحصیلیبسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند، به گرفتن ویزای تحصیلی علاقمند هستند و از این طریق می‌خواهند شانس خود را برای گرفتن اقامت دائم یا حداقل گذراندن دوران تحصیلی خود در دانشگاه‌ها و کالج‌های معتبر و با استانداردهای بالای آموزشی امتحان کنند. مهاجرت تحصیلی به کانادا یکی از پرمتقاضی ترین راه های مهاجرت به این کشور است و مهاجرانی که شرایط مناسبی دارند می توانند در آسان ترین حالت ممکن با انتخاب رشته مورد نظر خود، نسبت به اخذ پذیرش در یکی از برترین دانشگاه های این کشور اقدام نمایند. شرایط ویزای تحصیلی کانادا برای ایرانیان در سال های اخیر به نسبت سایر کشورها خوب بوده است. 

کانادا در زمینه جذب دانشجویان بین‌المللی، سومین جایگاه را در بین کشورهای دنیا دارد و از محبوبیت بالایی برخوردار است.

کشور کانادا دارای استانداردهای بالای آموزشی در سطح دنیا می‌باشد. این کشور دارای ۵ دانشگاه معتبر جهانی به نام‌های تورنتو، مک گیل، بریتیش کلمبیا، مونترال و دانشگاه آلبرتا می‌باشد که در رنکینگ دانشگاه های برتر جهان جایگاه ویژه ای دارند و بین دانشجویان بین المللی از محبوبیت زیادی برخوردارند.

ایران در سالهای اخیر همواره جزء ده کشور اول از نظر تعداد Study Permit های صادر شده بوده است.

مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری


اخذ ویزای سرمایه گذاری یکی دیگر از روشهای مهاجرت به کانادا است که البته معمولاً بیشتر از سایر روشها به طول می انجامد و همانطور که از نامش پیداست یکی از گرانترین راههای اخذ اقامت دائم کانادا است.

در این روش ، پس از انتخاب نوع سرمایه گذاری (سرمایه گذاری از طریق برنامه فدرال ، برنامه استانی کبک ، برنامه PNP و کارآفرینی) ، عواملی مانند توانایی مالی ، میزان سرمایه و رزومه متقاضی مورد ارزیابی قرار می گیرد. برای کاهش خطر این نوع مهاجرت ، توصیه می شود که از آژانس های معتبر مهاجرت و وکلای مهاجرت کمک بگیرید و تصمیم بگیرید که با اطلاع دقیق از شرایط مهاجرت به کانادا این روند را آغاز کنید. موسسه حقوقی مهاجرتی دکتر مهدی براتعلی‌پور با دارا بودن کادری مجرب و کارشناسان متخصص شما را در این امر راهنمایی میکنند.

لازم به ذکر است مهاجرت به کانادا با سرمایه گذاری در شهرهای مختلف این کشور ، مستلزم رعایت شرایط خاص یک شهر است و قوانین و مقررات و حتی میزان سرمایه برای هر شهر متفاوت است.

مهاجرت از طریق خود اشتغالی


اگر در زمینه های فرهنگی ، هنری و ورزشی کار می کنید و به زندگی و کار در کانادا علاقه دارید ، می توانید از طریق برنامه خود اشتغالی خود به کانادا مهاجرت کنید و همچنین میتوان به ویزای خود اشتغالی در ایران به نام ویزای هنرمند کانادا و ویزای ورزشکار اشاره کرد.

البته مشاغل فرهنگی و هنری به اینجا ختم نمی شود و در اینجا تنها تعدادی از آنها ذکر شده است. در اینجا برخی از الزامات برای برنامه خود اشتغالی کانادا آمده است:

_ در 5 سال گذشته حداقل 5 سال تجربه حرفه ای در حرفه های فرهنگی و هنری داشته باشید
_ داشتن علاقه و توانایی بالا برای مشارکت فعال در برنامه های ورزشی و فرهنگی-هنری در کانادا
_ در سیستم امتیاز دهی مشاغل آزاد حداقل 35 امتیاز از 100 کسب کنید
_ داشتن امکانات مالی و توانایی پرداخت هزینه های زندگی در کانادا به مدت حداقل 6 ماه

خوداشتغالی کانادا یکی از جذاب ترین برنامه ها برای ورزشکاران ، هنرمندان و فعالان فرهنگی و هنری است. اگر در این زمینه ها تخصص دارید ، می توانید از این برنامه برای اخذ اقامت دائم کانادا استفاده کنید.

مهاجرت از طریق اکسپرس اینتری


اکسپرس اینتری (Express Entry) یک کلمه انگلیسی به معنی ورود سریع است. با توجه به روند پیچیده مهاجرت و مدت زمان طولانی انتظار برای دریافت ویزا ، کانادا در سال 2015 سیستم ورود سریع را راه اندازی کرد.

هدف اصلی این سیستم صدور اقامت دائم برای کارگران ماهر در کوتاه ترین زمان ممکن بود. برای دریافت این ویزا باید امتیازاتی کسب کنید. کسانی که بالاترین امتیاز را دارند می توانند ویزای کانادا را دریافت کرده و به کانادا مهاجرت کنند.

اکنون بسیاری از مهاجران از طریق اکسپرس اینتری وارد کانادا می شوند.

اکسپرس اینتری دارای 4 برنامه برای مهاجران است:

_ کلاس کارگران ماهر فدرال
_ برنامه معاملات ماهر فدرال
_ کلاس تجربه کانادایی
_ برنامه های نامزدی استانی (PNP)

مهاجرت از طریق ازدواج و تولد فرزند


مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج یکی از ساده ترین راه های مهاجرت است. اما نه به آن سادگی که فکر می کنید! IRCC صراحتا اعلام کرده است افرادی که فکر می کنند ازدواج صوری و ساختگی بلیط آنها برای ورود به کانادا است ، سخت در اشتباه هستند.

در سال 2019 ، کانادا 1700 درخواست مهاجرت ازدواج به کانادا را به دلیل جعلی بودن آنها رد کرد.

اگر برای دولت کانادا مشخص شود که ازدواج شما غیر واقعی بوده است و شما فقط برای اخذ ویزای کانادا این کار را کرده اید ، فوراً از کانادا اخراج می شوید. همچنین باید بدانید که ؛ اگر با یک شهروند کانادایی ازدواج کنید ، فوراً به شما تابعیت داده نمی شود.

شما باید با حمایت همسر کانادایی خود وارد این کشور شوید و حداقل 3 سال در کانادا زندگی کنید. شما می توانید بعد از 3 سال اقامت دائم کانادا را دریافت کنید.

مهاجرت به کانادا مهاجرت از طریق ازدواج

هر نوزادی که در کشور کانادا متولد می شود دارای تابعیت بدون قید و شرط کانادا است. در سال های اخیر ، این امر منجر به افزایش نرخ زاد و ولد خارجیان در کانادا و پدیدار شدن پدیده ای به نام گردشگری هنگام تولد شده است.

والدین کودکی که در کانادا متولد می شوند نمی توانند تابعیت کانادا را دریافت کنند و شهروندی فقط به کودکی متولد می شود. البته دریا و حریم هوایی کانادا نیز بخشی از کانادا هستند.

این امکان وجود دارد که والدین بتوانند از طریق تولد فرزند هنگامی که آن کودک به سن 18 سالگی رسیده است اقامت کانادا را دریافت کنند و در صورت داشتن شرایط لازم توسط والدین آنها حمایت می شود.

مهاجرت از طریق فامیلی، خانوادگی و اسپانسرشیپ


برای اقامت کانادا از این طریق ، یکی از اعضای درجه یک خانواده یا بستگان شما باید شهروند کانادا باشد.

نسبی درجه 1 به معنی:

مادر ، پدر ، خواهر ، برادر ، همسر و فرزندان. این شخص که در کانادا زندگی می کند نیز باید بتواند از شما حمایت مالی کند.

 

ویزای توریستی کانادا


ویزای توریستی کانادا فقط با اهداف گردش و تفریح صادر نمی‌شود. شما می‌توانید برای سر زدن به خانواده یا دوستان، شرکت در جلسات کاری و … هم ویزای توریستی کانادا بگیرید. ویزای توریستی کانادا 3 نوع است:

مهاجرت به کانادا ویزای تورریستی کانادا

_ ویزای یکبار ورود
این ویزا یک بار ورود است و می توانید تا 6 ماه در کانادا اقامت داشته باشید. اگر کانادا را ترک می کنید و می خواهید دوباره وارد شوید ، باید برای ویزای جدید درخواست دهید.

_ ویزای چند بار ورود
این ویزا برای ورودهای متعدد معتبر است و با هر بار ورود می توانید تا 6 ماه در کانادا بمانید.

ویزای چند ساله به مدت 10 سال اعتبار دارد ، اما به دلیل اعتبار 5 ساله گذرنامه ایرانی ، ویزای 5 ساله نیز نامیده می شود.

_ سوپر ویزای کانادا
این ویزا به طور خاص برای والدین مهاجر ، پدربزرگ و مادربزرگ هایی که فرزندان یا نوه های آنها مقیم دائم کانادا هستند طراحی شده است. با داشتن سوپر ویزای کانادا ، این افراد می توانند حداکثر 2 سال در کانادا و در نهایت حداکثر 10 سال در کانادا بمانند.

ویزای توریستی راهی برای مهاجرت به کانادا نیست و اقامت شما موقت است. اما در طول سفر می توانید شرایط مهاجرت خود را ساده کنید.

مهاجرت از طریق پناهندگی


مهاجرت به کانادا مهاجرت پناهندگیبه جز موارد استثنایی ، پناهندگی روش مناسبی نیست و هیچ یک از وکلا و مشاوران مهاجرت این روش را توصیه نمی کنند. با توجه به خطرات ، مشکلات و مشکلات پناهندگی و مدت زمان رسیدگی به پرونده ، این یکی از آخرین راه های مهاجرت است. موسسه ما این روش را پیشنهاد نمیکنند اما میتوانید مشاوره ای در این زمینه و زمینه های دیگر با از داشته باشید.

شرایط و هزینه مهاجرت به کانادا


شرایط مهاجرت به کانادا بسته به نحوه مهاجرت شما متفاوت است. هر روش مهاجرت شرایط ، قوانین و اسناد خاص خود را می طلبد.

هزینه مهاجرت به کانادا بسته به اینکه کدام مسیر را انتخاب می کنید متفاوت است. هزینه های مهاجرت به کانادا را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

_ هزینه های دولتی بررسی پرونده ، انگشت نگاری ، سفارت ، آزمایش های مورد نیاز ، ویزا و اجازه اقامت
_ حق الوکاله ، پیگیری پرونده ، ترجمه اسناد و…

شما میتوانید با متخصصان ما مشورت کنید و اطلاعات دقیق تری در این زمینه کسب کنید.

وکیل مهاجرت به کانادا


مهاجرت یک فرایند زمان بر و چالش برانگیز است. داشتن وکیل یا مشاور مهاجرت می تواند این روند را تسریع کرده و میزان موفقیت پرونده مهاجرت شما را افزایش دهد.

موسسه حقوقی مهاجرتی دکتر براتعلی پور

احتمالاً می دانید که موارد زیادی وجود دارد که می تواند باعث شود درخواست ویزای شما رد شود یا حتی چندین سال از مهاجرت به کانادا منع شوید. یک وکیل مهاجرت، شما را با این قوانین و آخرین قوانین راهنمایی می کند.

آیا علاقه مند هستید به کانادا مهاجرت کنید اما نمی دانید چگونه این کار را انجام دهید؟

چه بخواهید کانادا را به خانه موقت خود تبدیل کنید یا آن را به عنوان سرای دائمی خود برگزینید، دسترسی به جدیدترین اطلاعات مهم است. این موسسه به شما کمک می کند تا به این سؤال پاسخ دهید: چگونه می توانم به کانادا مهاجرت کنم؟

مهاجرت ما به کانادا دارای سه برنامه اصلی است:

 1. اقامت دائم: برنامه های مهاجرت طولانی مدت، از جمله برنامه های اقتصادی (شامل اینتری اکسپرس) و حمایت مالی خانواده.
 2. مجوز کار: برنامه هایی که به شما امکان می دهند برای مدت محدودی در کانادا کار کنید.
 3. اجازه های تحصیلی: اجازه تحصیل در موسسات تأیید شده با امکان کار در طول و بعد از تحصیل و گزینه های انتقال به اقامت دائم

اگر بیش از یکی از موقعیت های ذکر شده در بالا برای شما صدق می کند، ما شما را تشویق می کنیم که ابتدا تحقیق خود را نسبت به آن کامل کنید و سپس حتما گزینه (های) بالقوه دیگر را نیز مرور کنید.

اگر هیچ یک از موقعیت های ذکر شده برای شما صدق نمی کند، هرگز ناامید نشوید. ممکن است هنوز واجد شرایط مهاجرت به کانادا باشید. پیشنهادهای ما را نیز بررسی کنید تا دریابید که راه های بسیاری برای مهاجرت به کانادا وجود دارد.