موسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پور

مهاجرت به ترکیه

ترکیه


ترکیه با نام رسمی جمهوری ترکیه کشوری فراقاره‌ای در اوراسیا است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی (آسیای کوچک) در قاره آسیا و بخش کوچک یعنی تراکیه در قاره اروپا قرار دارد.

کشور ترکیه دارای تاریخی کهن بوده و نقطه اتصال غرب و شرق به شمار می آید. این کشور از سه طرف با دریا احاطه شده است و با داشتن گذرگاه‌های همچون چناق‌قلعه و تنگه بسفر زییایی های وصف ناپذیری را به نمایش می‌‌گذارد. توام با این تاریخ و مناظر چشم نواز فراوان، سیستم آموزشی دانشگاه ها نیز در سال های اخیر توانسته است دانشجویان بین المللی بسیاری را جذب کند.

جمعیت جوانان در ترکیه بسیار زیاد است و به دلیل پذیرش سریع خارجی‌ها، مهمان نوازی ترک ها و ارائه تمام امکانات موجود برای راحتی هرچه بیشتر آنها، به کشوری خاص تبدیل شده‌است.

مهاجرت به ترکیه نقشه ترکیه

جمعیت کشور ترکیه نزدیک ۸۴ میلیون تن (برآورد ۲۰۲۰) می‌باشد، که حدوداً ۷۵ تا ۸۵ درصد مردم سنی و ۱۵ تا ۲۵ درصد هم علوی هستند. حکومت ترکیه سکولار است ولی بسیاری از مردم به دین اسلام پایبند هستند و عید فطر و عید قربان در این کشور تعطیل رسمی است.

همچنین ترکیب قومی در ترکیه حدود ۷۰٪-۷۵٪ درصد مردم ترک، ۱۸٪ درصد کرد و ۷٪-۱۲٪ را سایر باشندگان قومی ترکیه تشکیل می‌دهند.

زبان رسمی ترکیه، ترکی استانبولی است که در گذشته با خط عربی (عثمانی) نوشته می‌شد و پس از جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراتوری عثمانی، و تشکیل جمهوری ترکیه توسط آتاتورک در سال ۱۹۲۳ با خط لاتین نوشته می‌شود.

مهاجرت به ترکیه


ترکیه در حال حاضر میزبان بیشترین جمعیت مهاجر است. تعداد مهاجران و پناهندگان مقیم ترکیه در حال حاضر 3.9 میلیون نفر است که بیش از 90 درصد آنها سوری هایی هستند که به دنبال درگیری های جاری در سوریه به ترکیه مهاجرت کرده اند. از سوی دیگر وجود بسیاری از دانشگاه های معتبر در ترکیه باعث شده است متقاضیان برای تحصیل با نرخ بالایی به ترکیه مهاجرت کنند. بنابراین مهاجرت به ترکیه به روش های مختلف امکان پذیر است. تحصیل ، کار و سرمایه گذاری راه های مهاجرت به ترکیه است که طرفداران زیادی دارد.

مهاجرت به ترکیه

روش های مهاجرت به ترکیه


  • مهاجرت تحصیلی
  • مهاجرت از طریق کار
  • مهاجرت از طریق خرید ملک و خانه
  • مهاجرت از طریق ازدواج

مهاجرت تحصیلی به ترکیه


مهاجرت به ترکیه مهاجرت تحصیلی به ترکیه

ترکیه کشور اروپایی-آسیایی همسایه، محل زندگی ایرانی‌های زیادی است. فرزندان خانواده‌های خارجی که در کشور ترکیه اقامت دارند، امکان تحصیل در ترکیه را دارند.

تحصیل در ترکیه یکی از رایج‌ترین روش‌های مهاجرت به این کشور است. در مدارس و دانشگاه های ترکیه غالبا به دو زبان انگلیسی و ترکی تدریس می‌شود. مدارس و دانشگاه های بین‌المللی ترکیه برای مهاجران دوره آموزش زبان ترکی را در نظر گرفته است.

مدارس و دانشگاه های غیردولتی در ترکیه اغلب از نظر هزینه کمی گران هستند. اما امکانات یادگیری بی‌نظیری را ارائه می‌دهند و هزینه‌ها طبق اندازه کلاس‌ها، امکانات درجه یک و فوق‌برنامه اخذ می‌شوند.

هزینه تحصیل به زبان ترکی در مدارس ترکیه ارزان‌تر از زبان انگلیسی است.

مهاجرت از طریق کار به ترکیه 


اقامت در ترکیه از طریق کار یکی از محبوب ترین روش های اخذ اقامت ترکیه است که می تواند پس از چند سال منجر به اخذ تابعیت ترکیه و گذرنامه شود. هر خارجی که به مدت 5 سال در ترکیه کار می کند و هزینه بیمه و مالیات خود را پرداخت می کند ، دارای تابعیت و گذرنامه ترکیه است.

اقامت کاری در ترکیه یکی از اقامتگاه های دائمی در ترکیه است و می تواند سالانه تمدید شود.

برای کار در ترکیه باید مجوز کار داشته باشید. در ترکیه به آن مجوز کار Chalizma Izin گفته می شود و داشتن کارت Chalizma Izin برای کار در ترکیه مورد نیاز است. کار در ترکیه بدون کارت چالش تخلف و مجازات است. اگر قصد کار در ترکیه را دارید ، ابتدا باید یک کار مناسب پیدا کنید و سپس برای دریافت کارت چالش ترکی و ویزای کار ترکیه اقدام کنید. 

مهاجرت از طریق خرید ملک و خانه به ترکیه


مهاجرت به ترکیه خرید ملک در ترکیه خرید خانه در ترکیهیکی از روش های رایج برای دریافت اجازه اقامت در ترکیه خرید خانه به ارزش کمتر از 250،000 دلار است. مزیت این روش نسبت به اجاره خانه در ترکیه این است که می توانید خانه خود را اجاره کنید و علاوه بر دریافت مجوز اقامت در ترکیه ، درآمد نیز کسب کنید؛

همچنین اگر خانه ای در محله مناسب خریداری کنید ، می توانید به عنوان یک سرمایه گذاری خوب به آن نگاه کرده و سود کسب کنید.

شایان ذکر است که با خرید خانه ای به ارزش کمتر از 250،000 دلار می توانید تنها یک سال اقامت توریستی در ترکیه داشته باشید و از این طریق نمی توانید پاسپورت ترکیه بگیرید.

از بین همه کشورهای جهان ، ساده ترین راه برای اخذ تابعیت دوم یا گذرنامه در ترکیه است. شما می توانید خانه ای به ارزش بیش از 250،000 دلار یا چند خانه به ارزش بیش از 250،000 دلار در ترکیه در مدت زمان بسیار کوتاهی (حدود چند ماه) خریداری کنید تا شهروندی و گذرنامه ترکیه را برای خود و خانواده (همسر و فرزندان زیر 18سال خود) پوشش دهید.  شهروندی چندگانه در ترکیه مجاز است ، بنابراین شما می توانید همزمان شهروند ترکیه و شهروند ایرانی باشید.

شما میتوانید با متخصصان ما مشورت کنید و اطلاعات دقیق تری در این زمینه کسب کنید.

مهاجرت از طریق ازدواج به ترکیه


یکی از راه های اخذ اقامت تقریبا در همه کشورها هست، ازدواج با شهروندان آن کشور است. از این روش برای اخذ اقامت ترکیه نیز استفاده می شود و امکان اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج وجود دارد.

مهاجرت به ترکیه مهاجرت از طریق ازدواجمزیت ازدواج با یک شهروند ترکیه این است که مردم ایران و ترکیه شباهت های فرهنگی زیادی با یکدیگر دارند و ازدواج شهروندان این دو کشور با یکدیگر بیشتر از سایر کشورها به نظر می رسد و امکان ملاقات با شهروندان دو کشور و ازدواج آنها با یکدیگر زیاد است. است.

با وجود این مزیت ، ازدواج با یک شهروند ترکیه به راحتی و در مدت زمان کوتاهی منجر به اقامت دائم در ترکیه نمی شود.

با توجه به کلاهبرداری هایی که ممکن است در شیوه اقامت ترکیه از طریق ازدواج رخ دهد ، دولت ترکیه بسیار سخت گیر است و این موضوع را بررسی می کند.

شما باید حداقل 5 سال با یک شهروند ترکیه ای زندگی کنید و معمولا بعد از 3 سال از این 5 سال می توان اقامت دائم در ترکیه را اخذ کرد.

وکیل مهاجرت به ترکیه


مهاجرت یک فرایند زمان بر و چالش برانگیز است. داشتن وکیل یا مشاور مهاجرت می تواند این روند را تسریع کرده و میزان موفقیت پرونده مهاجرت شما را افزایش دهد.

موسسه حقوقی مهاجرتی دکتر براتعلی پور

احتمالا می دانید که موارد زیادی وجود دارد که می تواند باعث شود درخواست دریافت اقامت شما رد شود یا حتی چندین سال از مهاجرت به ترکیه منع شوید. یک وکیل مهاجرت، شما را با این قوانین و آخرین قوانین راهنمایی می کند.