موسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پور

ویزای توریستی و بازدید آلمان

ویزای توریستی و بازدید آلمان

ویزا شینگن آلمان (توریستی / بازدید از خانواده و دوستان در آلمان)

آلمان کشوری با جاذبه های گردشگری و مسافرتی زیبا است که از نقاط مختلف جهان برای بازدید از این جاذبه هیا به کشور آلمان سفر میکنند از جمله این جاذبه ها میتوان به

تالار شهر قدیمی در بامبرگ، قلعه شوورین، بازار کریسمس نورنبرگ، دیوار برلین، جشنواره اکتبر، کلیسای جامع کلن و بسیاری مکان ها و رویدادهای دیگر در آلمان، برای مسافران در سراسر جهان بسیار جذاب کننده بوده است. علاوه بر این، انواع نوشیدنی، نان و کالباس های خوشمزه، مهمان نوازی مردم و بسیاری دیگر، تنها در سال 2017 459.6 میلیون بازدید کننده را به جمهوری فدرال آلمان جذب کرده است.

با این حال، ورود به آلمان یک امری آسان برای همه نیست، زیرا برای بعضی افراد ورود به آلمان نیاز به ویزا می باشد . با اینکه آلمان با بسیاری از کشورها به توافقات تسهیل ویزا رسیده است، هنوز تعداد بسیاری از کشورهای جهان وجود دارد که شهروندان آنها حتی برای اقامت کوتاه و گردشگری نیاز به اخذ ویزا دارند.

اگر قصد بازدید از آلمان را برای مدت زمانی کوتاهتر از سه ماه برای ملاقات اعضای خانواده یا دوستان یا گشت و گذار در آن دارید، به ویزای شینگن احتیاج دارید.

ویزای توریستی / بازدید کننده به آلمان چیست؟

ویزای گردشگری شینگن / بازدید کننده به آلمان ویزایی است که توسط کشورهای عضو شنگن ایجاد شده است و این امکان را به صاحب آن می دهد که نه تنها از آلمان بلکه از بین 26 کشور عضو شینگن نیز بازدید کند. در قالب ویزای برچسبی درج شده به گذرنامه مسافر صادر می شود.

ویزای شینگن برای اهداف گردشگری یا بازدید از دوستان و اعضای خانواده، شما را تنها برای مسافرت و گشت و گذار در سراسر منطقه شینگن محدود می کند.

لطفا توجه داشته باشید که با ویزای شینگن توریستی  مجاز به کار یا تحصیل نیستید، بنابراین اجباری است که در صورت تمایل برای ویزای دانشجویی یا ویزای کار (ویزای ملی) یا سایر انواع ویزا طبق هدف ورود خود اقدام کنید.

بازدید کننده هایی که نیازی به ویزا به آلمان ندارند

مسافرانی که برای ورود به کشور آلمان یا برای گشت و گذار یا بازدید از اعضای خانواده یا دوستان خود، نیازی به ویزا ندارند، باید متعلق به یکی از دسته های زیر باشند:

شهروندان منطقه شنگن

شهروندان یکی از کشورهایی که قرارد رژیم  بدون ویزا را با کشورهای عضو شنگن برقرار کرده اند *

شهروندان یک کشور جهان سوم که دارای رژیم بدون ویزا با کشورهای عضو شنگن نیستند، اما در حال حاضر در منطقه شنگن تحت یک:

ویزای شینگن برای کل قلمرو شنگن معتبر است

ویزا ملی صادر شده توسط یکی از کشورهای عضو

اقامت دائم یکی از کشورهای عضو

* از اول ژانویه سال 2021، کلیه مسافران این دسته قبل از سفر خود به هر یک از کشورهای عضو شنگن، باید برای ETIAS درخواست کنند تا اجازه ورود به این سرزمین را داشته باشند.

بازدید کننده هایی که نیاز به ویزا به آلمان دارند

از طرف دیگر، مسافران باید قبل از سفر به آلمان ویزای شینگن را اخذ کنند در صورتی که شهروندان کشورهای ثالث باشند:

توافق آزادسازی ویزا با کشورهای عضو شینگن نداشته باشید

توافق نامه آزادسازی ویزا با کشورهای شینگن داشته باشید اما مسافر از ورود بدون ویزا توسط مرزبانان رد شد

چگونه ویزای توریستی / بازدید کننده آلمانی را بدست آوریم؟

برای اخذ ویزای توریستی / بازدید کننده آلمانی، باید مراحل مراحل درخواست ذکر شده در زیر را دنبال کنید:

اسناد مورد نیاز را جمع آوری کنید. لیست زیر را ببینید!

متوجه شوید که در کجا باید درخواست کنید. این می تواند سفارتخانه / کنسولگری / مرکز ویزا در کشور شما باشد

مصاحبه تعیین کنید شما می توانید آن را بصورت آنلاین یا حضوری در کنسولگری آلمان / سفارت آلمان تعیین کنید.

هزینه ویزا را پرداخت کنید.

در مصاحبه شرکت کنید مصاحبه ممکن است حدود 20 دقیقه به طول انجامد و در طی آن کنسول ویزا سؤالاتی را در مورد سفر خود از شما سؤال می کند و به مدارک شما احتیاج دارد.

منتظر پاسخی در مورد برنامه خود باشید.

الزامات درخواست ویزای توریست / بازدید کننده آلمان

برای هر نوع ویزای دیگر به هر جای دیگر جهان، برای تکمیل درخواست ویزا خود مجبور به تهیه مدارک لازم برای ویزا در آلمان هستید.

مدارک لازم برای ویزای توریستی / بازدید شینگن به آلمان به شرح زیر است:

فرم درخواست به زبان انگلیسی یا آلمانی تکمیل شده است. فرم باید کاملاً، صادقانه و صحیح تکمیل شود، در انتها چاپ و امضا شود.

اعلامیه صحت اطلاعات

عکس اندازه پاسپورت. لطفاً توجه داشته باشید که این عکسها باید یکسان باشند و الزامات عکس ویزا را مطابق با کشورهای شنگن تنظیم کنند.

گذرنامه معتبر ملی. گذرنامه نباید از 10 سال بیشتر باشد و حداقل یک صفحه خالی داشته باشد تا بتواند برچسب ویزا را روی آن بچسباند و سایر الزامات گذرنامه را برآورده سازد.

صورتهای بانکی شخصی برای سه ماه گذشته

بیمه مسافرتی شینگن. شما باید نامه تأییدیه ای را از بیمه خدمات درمانی خود ارائه دهید که در آن گزارش شده است که شامل معالجه فوریت های پزشکی با حداقل 30،000 یورو است. M

اثبات اسکان. این می تواند هتلی برای اقامت شما در منطقه شنگن باشد یا دعوت نامه یک عضو خانواده یا دوستان اقامت در هر کشور و یا کشور های شنگن.

اثبات رزرو پرواز

اثبات وسایل مالی. این می تواند باشد:

صورتحساب بانکی که در سه ماه اخیر اخذ شده باشد یا

اگر دانش آموز هستید، مدرسه یا دانشگاه شما باید این گواهی را برای شما صادر کند.

اگر کارمند هستید، کارفرمای شما یا شرکتی که در آن کار می کنید باید این نامه را برای شما صادر کند.

اگر دانشجو نباشید و نیز کار نکنید، این گواهی لازم نیست.

نامه هدف از سفر این نامه باید توسط خود شخص تهیه شود ودلایل برای بازدید از آلمان را توضیح دهد، چه مدت می خواهید در آنجا بمانید وچکارهای میخواهد در زمان اقامتش انجام دهد

دعوتنامه. دعوت نامه شخصی که متقاضی در آلمان از آن بازدید می کند، که ممکن است شکل حمایت مالی یا اقامتگاه خصوصی را بگیرد. نامه دعوت نامه همچنین باید شامل آدرس، مدت زمان اقامت و اطلاعات تماس میزبان باشد.

اثبات وضعیت  اجتماعی ومدنی. این می تواند یک شناسنامه ازدواج، شناسنامه فرزندان، شناسنامه فوت همسر، کارت جیره بندی (در صورت وجود) و غیره باشد.

مجوز و / یا صورتحساب ابزار شما به نام شما. این به عنوان اثبات اقامت در کنسولگری که قصد دارید ویزا را درخواست کنید، لازم است

برای افراد زیر سن قانونی:

در صورت مسافرت که توسط والدین (بازدید کنندگان) همراهی نکنید، نامه رضایت نامه توسط هر دو والدین امضا شده است

فرم امضا شده توسط هر دو والدین

گذرنامه های والدین را کپی کنید

از کجا درخواست ویزای توریستی / بازدید کننده در آلمان

اگر آلمان تنها مقصد شینگن شما باشد، بسته به اینکه مقامات آلمانی درخواست ویزا را در کشور شما تنظیم کرده اند، ممکن است مجبور شوید در این موارد اقدام کنید:

سفارت آلمان

کنسولگری آلمان

مرکز ویزا

با این حال، اگر قصد بازدید از بیش از آلمان را دارید، می توانید تنها در صورتی که آلمان مقصد اصلی شماست، در سفارتخانه / کنسولگری / مرکز ویزا در کشور خود اقدام کنید. یعنی:

شما به کشورهای دیگر سفر خواهید کرد اما روزهای بیشتری را در آلمان می گذرانید تا سایر کشورها

شما در هر کشوری که بازدید می کنید روزهای برابر را سپری خواهید کرد، اما از طریق آلمان وارد شنگن خواهید شد

اگر هیچ یک از گفته های فوق در مورد شما صدق نمی کند، علی رغم اینکه قصد دارید از بین سایر کشورها به آلمان سفر کنید، ممکن است مجبور شوید در سفارت یک کشور عضو دیگر شنگن اقدام کنید.

چه موقع برای ویزای توریست / بازدید کننده به آلمان اقدام کنید

سریعترین درخواست ویزای شینگن شما حداکثر شش ماه قبل از سفر مورد نظر شما به آلمان است. در حالی که، آخرین کاری که می توانید انجام دهید، دو هفته قبل از سفر به آلمان است.

با این حال، به شما توصیه می شود حداقل 3 هفته قبل از تاریخ سفر خود برای گرفتن ویزای توریستی اقدام کنید تا از تأخیر در پردازش خودداری کنید.

هزینه ویزا برای ویزای توریستی / بازدید کننده

برای اینکه درخواست شما رسیدگی شود، باید ویزای پرداخت کنید. هزینه ویزای شینگن از سال 2020 80 یورو است. با این حال، دسته هایی وجود دارند که از پرداخت هزینه ویزا معاف هستند یا مجبور به پرداخت هزینه کاهش یافته هستند. قبل از پرداخت هزینه مطمئن شوید که متعلق به هر یک از آنها هستید یا خیر.

لطفا توجه داشته باشید که در صورت رد ویزا هزینه ویزا بازپرداخت نخواهد شد و قیمت آن در هر زمان تغییر می کند.

زمان بررسی رسیدگی به اخذ ویزا

پردازش ویزاهای کوتاه مدت برای آلمان حدود 15 روز  به بالاطول می کشد تا پردازش شود. اما در مواقعی که سفارتخانه درخواست های ویزای زیادی را پردازش می کند، ویزای گردشگری ممکن است کمی بیشتر طول بکشد، زیرا ویزاهای تجاری یا سایرین با اولویت بیشتری برخورد می شوند. این دلیل اصلی است که به شما پیشنهاد می شود در اسرع وقت درخواست خود را برای ویزای جهانگردی / بازدید کننده ارائه دهید.

اعتبار ویزای توریستی / بازدید کننده شینگن

طولانی ترین مدت اقامت در آلمان با ویزای توریستی شینگن سه ماه است. با این حال، سفارت آلمان در کشور خود شما مرجعی  است که تصمیم می گیرد چند روز را در آلمان بگذرانید، و در آن تاریخ ها  می توانید در آلمان اقامت نمایید . لطفا درک کنید که بین اعتبار ویزا و مدت زمان اقامت تفاوت کمی وجود دارد.

اعتبار ویزا اولین روزی است که می توانید وارد منطقه شنگن شوید، و آخرین روزی که باید ترک کنید. در حالی که، مدت اقامت تعداد روزهایی است که می توانید درحوزه شنگن  بین اعتبار مدت ویزا بگذرانید. بنابراین، اعتبار ویزا همیشه طولانی تر از مدت زمان اقامت بوده است. اعتبار ویزا و مدت زمان اقامت خود را نقض نکنید. در غیر این صورت، ممکن است با ممنوعیت یا اخراج روبرو شوید.

منبع