موسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پور

مهاجرت به آلمان

“Immigrating to Germany”

آلمان


آلمان با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان نام بین المللی روی نقشه “Germany” کشوری در قاره اروپا با پایتخت برلین است. آلمان از شمال با دریای شمال ، دانمارک و دریای بالتیک ، از شرق با لهستان و جمهوری چک ، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه ، لوکزامبورگ ، بلژیک و هلند همسایه است. مساحت آن 357،386 کیلومتر مربع است و 83.7 میلیون نفر جمعیت دارد.
مهاجرت به آلمان نقشه آلمان

مهاجرت به آلمان

آلمان دارای سیستم سیاسی جمهوری فدرال پارلمانی است و دارای 16 ایالت است که می توانند در برخی مسائل به طور مستقل عمل کنند. آلمان در حال حاضر یکی از صنعتی ترین کشورهای جهان است و به جای ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا ، موتور اقتصادی منطقه یورو است. شهرهای مهم آلمان برلین ، هامبورگ ، مونیخ و فرانکفورت هستند.

آلمان در جنگهای جهانی اول و دوم نقش برجسته ای داشت و در نتیجه این دو جنگ خسارات زیادی متحمل شد. پس از پایان جنگ ، وی با وام های متفقین توانست کشور را بازسازی کند. جمهوری فدرال آلمان در حال حاضر عضو سازمان ملل متحد ، ناتو ، G8 و G5 به علاوه یک است و یکی از بنیان گذاران اتحادیه اروپا است.

روش های مهاجرت به آلمان


آلمان یکی از برترین کشورهای جهان در زمینه های اقتصادی ، علمی و فرهنگی است. این کشور به عنوان پنجمین کشور پر طرفدار مهاجرت در جهان شناخته می شود. 1.58 میلیون نفر در سال 2018 به این کشور مهاجرت کرده اند که از این تعداد 1.38 میلیون نفر دارای گذرنامه از کشور دیگری هستند.

قطعاً می توان آلمان را یکی از جذاب ترین مقاصد برای مردم جهان دانست. دلایل اصلی این امر اقتصاد قوی ، سیستم آموزشی و موقعیت شغلی است. پایتخت آلمان برلین است که یکی از تاریخی ترین شهرهای اروپا است.

تولید ناخالص داخلی آلمان در سال 2019 حدود 3677 میلیارد دلار بوده است که در بین کشورهای جهان در رتبه چهارم قرار دارد که نشان دهنده اقتصاد قوی آلمان است. داشتن یک اقتصاد قوی منجر به سطح بالای رفاه و درآمد در این کشور شده است. این کشور یکی از برترین کشورهای اروپایی در زمینه صادرات از جمله دستگاه های الکترونیکی است که منجر به توسعه اقتصادی شده است.

در ادامه با انواع روش های مهاجرت به آلمان آشنا خواهید شد:

  • مهاجرت از طریق تحصیل
  • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری
  • مهاجرت از طریق کار
  • مهاجرت از طریق ازدواج
  • مهاجرت از طریق تولد

مهاجرت از طریق تحصیل


یکی از انواع ویزا برای مهاجرت طولانی مدت به آلمان ، ویزای دانشجویی است. دولت آلمان همواره با تأکید بر کیفیت آموزش ، امکانات آموزشی و تحقیقاتی و همچنین دانشگاهی ، دارای بالاترین اعتبارات دانشگاهی در میان دانشگاه های برتر جهان بوده است. به گفته برخی از دانشجویان خارجی ، آلمان بهترین شرایط را برای ادامه تحصیل در دانشگاه دارد. همچنین پس از اخذ این نوع ویزا و مهاجرت به آلمان ، یک دوره تأیید اولیه را برای ادامه تحصیل در آلمان بگذرانید.

ویزای دانشجویی به هر متقاضی اعطا نمی شود و برای درخواست ویزای آلمان باید از دانشگاه یا موسسه ای از داخل آلمان تأیید کنید.

ویزای تحصیل در آلمان مهاجرت به آلمانویزای تحصیلی و فراگیری زبان (Studying & Language Learning)


برای خارجیانی که مایل به ورود به کشور هستند و تنها هدف شرکت در یک دوره زبان یا ادامه تحصیل در یک موسسه آموزشی در آلمان را دارند.

برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان ، باید مدارک زیر را داشته باشید:

_ مدارک تحصیلی
_ انگیزه نامه
_ گواهی زبان
_ توصیه ها
_ تجربه کاری

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری


یکی از راه های مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت در این کشور سرمایه گذاری و ثبت شرکت می باشد. 

روش های سرمایه گذاری در آلمان

1_ اولین روش ، شروع یک کسب و کار بر اساس فعالیت های حرفه ای است. اگر فقط می خواهید در آلمان سرمایه گذاری کنید اما نمی خواهید شرکت ثبت کنید ، می توانید مجوزهای مربوط به تجارت موردنظر مانند رستوران ها ، مغازه ها را دریافت کنید. پوشاک و… سرمایه گذاری کنید.

2_ روش دوم ثبت شرکت با مسئولیت محدود است. در این روش شما باید سرمایه ای در حدود 25،000 یورو داشته باشید. البته برای درخواست این روش باید سابقه مدیریتی داشته باشید و صاحب یک شرکت باشید.

3_ روش سوم برای سرمایه گذاری ، ثبت شرکت سهامی است که دقیقاً مشابه مورد قبلی است و تنها تفاوت در میزان اعتبار شرکت است و همچنین بدهی سهامداران متفاوت است.

4_ متناوبا ، اگر صاحب یک شرکت بزرگ هستید ، می توانید دفتر نمایندگی یا شعبه ای از شرکت خود را در آلمان تاسیس کنید ، در این صورت شما را تاجر کامل می نامند. 

برای کسب اطلاعات در مورد مهاجرت به آلمان و روش های آن ، لطفاً با مشاوران ما در موسسه حقوقی مهاجرتی دکتر مهدی براتعلی‌پور در ارتباط باشید.

مهاجرت از طریق کار


دو راه برای ورود به آلمان از طریق کار وجود دارد. روش اول داشتن پیشنهاد کار است. به این ترتیب می توانید با کارفرمایی در آلمان در کشور خود قرارداد کار امضا کرده و سپس با قرارداد کار وارد آلمان شوید. البته باید در نظر داشته باشید که برای کار در آلمان باید حداقل 2 تا 3 سال سابقه کار داشته باشید و همچنین حداقل مدرک کارشناسی خود را دریافت کنید.

به محض ورود به آلمان ، با یک قرارداد کاری استخدام می شوید و در نهایت ، پس از 4 سال ، می توانید یک کارت آبی آلمان یا اقامت دائم آلمان دریافت کنید. دومین روش مهاجرت ویزای جستجوی کار یا جستجوی کار است که یک پیشنهاد ویژه آلمان برای خارجیانی است که می خواهند در این کشور کار کنند. افراد با مهارت و تخصص خاص می توانند وارد آلمان شوند و به مدت 6 ماه در این کشور به دنبال کار باشند.

برای داشتن این ویزا باید رزومه مناسب و همچنین مهارت زبان آلمانی کافی داشته باشید.

مهاجرت از طریق ازدواج


یکی از راه های اخذ اقامت تقریبا در همه کشورها هست، ازدواج با شهروندان آن کشور است. پس از ازدواج با یک فرد آلمانی ، می توانید ویزای ازدواج بگیرید و همچنین با ارائه گواهی ازدواج ، مهاجرت کرده و در آلمان اقامت کنید. توجه داشته باشید که ازدواج باید به طور رسمی ثبت شود.

همچنین لازم است که یک آلمانی از امکانات مالی برخوردار باشد زیرا باید نشان دهد که می تواند از عهده شخص دیگری برآید. همچنین باید مدرک زبان A1 ارائه دهید. پس از ارسال مدارک به سفارت و در صورت تأیید ، ویزای یک ساله به شما داده می شود و سپس می توانید آن را تمدید کنید. 

توجه داشته باشید که فرد آلمانی نباید سابقه داشته باشد. پس از سه سال می توانید تابعیت این کشور را نیز دریافت کنید. 

مهاجرت به آلمان مهاجرت از طریق ازدواجمهاجرت از طریق تولد


شهروند شدن از راه تولد به دو صورت است: اصل خون و اصل خاک. در روش اول ، شخص باید از والدینی متولد شود که شهروند آن کشور هستند. اما اصل خاک بدین معناست که اگر در این کشور متولد شده اید ، فارغ از این که والدین شما از کدام کشور هستند ، به شما شهروندی آن کشور اعطا می شود. اساس آلمان اصل خون است و فرزند باید از والدین آلمانی متولد شود. 

نکته دیگر این است که اگر والدین فرد متولد شده مشخص نباشند ، تابعیت این کودک آلمانی است.

مهم ترین ویزای مهاجرت آلمان


* ویزای توریستی و بازدید (Tourist & Visitor)
برای افرادی که مایل به ورود به آلمان هستند با هدف مراجعه به دوستان یا خویشاوندان، یا بازدید از گشت و گذار و جاذبه های گردشگری و آشنایی با فرهنگ آلمانی.

* ویزای پیوستن به خانواده (Family Reunion Visa)
برای پیوستن به یک اقوام یا شریک زندگی – که ویزای اعضای خانواده ساکنان آلمانی است که مایل به پیوستن به آنها در آلمان هستند.

* ویزای کاریابی (Job Seeker)
به صاحب خود فرصت می دهد تا به آلمان بیاید و به جستجو شغل باشد.

* ویزای تحصیلی و فراگیری زبان (Studying & Language Learning)
برای خارجیانی که مایل به ورود به کشور هستند و تنها هدف شرکت در یک دوره زبان یا ادامه تحصیل در یک موسسه آموزشی در آلمان را دارند.

* ویزای کار (Working Visa)
برای افرادی که شغل خود را در آلمان بدست آورده اند.

* ویزای بازرگانی (Business Visa)
برای افراد تجاری که باید برای مدت زمانی بیشتر از 90 روز در طی 6 ماه با هدف ایجاد شغل در آلمان بمانند.

* ویزای کارآموزی و کارورزی (Training/Internship Visa)
ویزایی است که این امکان را برای حضور در یک آموزش یا کارآموزی برای اتباع کشورهای جهان سوم فراهم می کند.

وکیل مهاجرت به آلمان


مهاجرت یک فرایند زمان بر و چالش برانگیز است. داشتن وکیل یا مشاور مهاجرت می تواند این روند را تسریع کرده و میزان موفقیت پرونده مهاجرت شما را افزایش دهد.

موسسه حقوقی مهاجرتی دکتر براتعلی پور

احتمالا می دانید که موارد زیادی وجود دارد که می تواند باعث شود درخواست دریافت اقامت شما رد شود یا حتی چندین سال از مهاجرت به آلمان منع شوید. یک وکیل مهاجرت، شما را با این قوانین و آخرین قوانین راهنمایی می کند.