موسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پور

سیستم اطلاعات مجوزهای مسافرتی اروپا

سیستم اطلاعات مجوزهای مسافرتی اروپا

“European Travel Information and Authorization System”

سیستم اطلاعات مجوزهای مسافرتی اروپا

ETIAS – سیستم اطلاعات و مجوزهای مسافرتی اروپا سیستم اطلاعات و مجوزهای مسافرتی اروپا، که به زودی با عنوان ETIAS یاد می شود، یک برنامه پیش پرده ای برای چشم پوشی ویزا برای بازدید کنندگان معاف از ویزا است که مایلند از اول ژانویه 2021 وارد خاک اتحادیه اروپا شوند. سیستم خودکار فناوری اطلاعات قادر به شناسایی خطرات مرتبط با ویزیتور معاف ویزا در سفر به منطقه شینگن است.

شورای اروپا ایجاد این برنامه را در ژوئن سال 2017 به عنوان راهی برای جلوگیری از حمله تروریستی آینده و جریان مهاجرت ، که برای چند سال گذشته با آن روبرو بود ، پیشنهاد کرد.

در تاریخ 25 مه 2018 سفیران اتحادیه اروپا توافق حاصل شده بین ریاست شورا و نمایندگان پارلمان اروپا را برای تأسیس سیستم اطلاعات و مجوزهای سفر اروپا تأیید كردند.

ETIAS چگونه از اتحادیه اروپا سود می برد؟
ایده اصلی این طرح تقویت کنترل مرزهای خارجی و تقویت امنیت در این مرزها است.

با شروع برنامه ، کشورهای عضو اتحادیه اروپا می توانند:

قبل از کسانی که مایل به ورود به خاک هستند ، بررسی های قبلی انجام دهید
در صورت لزوم ، اجازه سفر را برای اتباع کشورهای ثالث معاف از ویزا که در منطقه شنگن مسافرت می کنند در صورت مشاهده این شخص به عنوان یک تهدید یا خطر احتمالی برای اتحادیه اروپا ، رد کنید
بهبود امنیت داخلی قلمرو به عنوان یک کل و هر کشور عضو
جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی
خطرات بهداشت عمومی را محدود کرده و با شناسایی افرادی که ممکن است در یکی از این مناطق خطری ایجاد کنند ، قبل از رسیدن به مرزهای خارجی ، تأخیرها را در مرزها کاهش دهد.

چه کسی به ETIAS احتیاج دارد؟
تخمین زده می شود سالانه حدود 30 میلیون نفر با شروع ETIAS از 2021 وارد اروپا می شوند. در حال حاضر 60 کشور جهان وجود دارند که توافق هایی درباره سفر بدون ویزا با اتحادیه اروپا برقرار کرده اند که ساکنان آنها مجاز به ورود به منطقه شنگن بدون نیاز به اخذ ویزا.

با این حال ، این توافق نامه ها فقط به ساکنان کشورهای جهان سوم اجازه می دهد تا طی مدت 6 ماه در مدت 90 روز در منطقه شینگن بمانند ، آنچه بسیاری از بازدید کنندگان از آن نقض می کنند. آنها نیز مجاز به کار نیستند که این قانون توسط تعداد زیادی از آنها نیز شکسته شده است.

این یکی از دلایلی است که چرا اتحادیه اروپا ETIAS را نیز به منظور جلوگیری از اضافه برداشت افراد و کار غیرقانونی و همچنین جلوگیری از ورود افراد دارای سوابق جنایی و سایر افراد ناخوشایند ایجاد کرده است.

کشورهایی که ساکنین آنها برای ورود به اتحادیه اروپا نیاز به داشتن ETIAS دارند ، به شرح زیر است:

آلبانی
آنتیگوا و باربودا
آرژانتین
استرالیا
باهاما
باربادوس
بوسنی و هرزگوین
برزیل
برونئی
کانادا
شیلی
کلمبیا
کاستاریکا
دومینیکا
السالوادور
جورجیا
گرنادا
گواتمالا
هندوراس
هنگ کنگ
اسرائيل
ژاپن
کیریباتی
ماکائو
مالزی
جزایر مارشال
موریس
مکزیک
میکرونزی
مولداوی
مونته نگرو
نیوزلند
مقدونیه شمالی
نیکاراگوئه
پالائو
پاناما
پاراگوئه
پرو
سنت کیتس و نوویس
سنت لوسیا
سنت وینسنت
ساموآ
صربستان
سیشل
سنگاپور
جزایر سلیمان
کره جنوبی
تایوان
تیمور لست
تونگا
ترینیداد و توباگو
تووالو
اوکراین
امارات متحده عربی
ایالات متحده آمریکا
اروگوئه
واناتو
ونزوئلا
ساکنان کشورهایی که جزو این لیست نیستند، هنوز هم باید برای ورود به کشورهای عضو شنگن درخواست ویزای معمولی شینگن را بدهند، در حالی که برای کسانی که مایل به سفر به کشورهای اروپایی غیر شنگن هستند، بازدید کننده خواهد داشت. درخواست ویزای معمولی طبق درخواست هر کشور مربوطه.

از کدام کشورها می توانم با ETIAS دیدار کنم؟
شما باید ETIAS را بدست آورید تا بتوانید وارد خاک شینگن شوید که دارای 26 کشور عضو است و از این میان 22 کشور عضو اتحادیه اروپا به شرح زیر است:

اتریش
بلژیک
لوکزامبورگ
هلند
آلمان
فرانسه
اسپانیا
کشور پرتغال
سوئد
فنلاند
دانمارک
لیتوانی
لتونی
استونی
لهستان
اسلواکی
مجارستان
اسلوونی
ایتالیا
یونان
جمهوری چک
مالت
لیختن اشتاین
ایسلند
نروژ
سوئیس
فرآیند درخواست ETIAS

اگرچه قبل از 1 ژانویه 2021، یک و نیم سال دیگر، هیچ کس قادر به گرفتن ETIAS نخواهد بود، فرآیند درخواست از قبل شناخته شده است. برای به دست آوردن این اجازه سفر که به صاحب آن حق ورود به منطقه شنگن را می دهد، باید مراحل خاصی را دنبال کنید.

مرحله 1 – اطمینان حاصل کنید که واجد شرایط ETIAS هستید
لیست ذکر شده در بالا را بر روی “چه کسی به ETIAS احتیاج دارد” را بررسی کنید و اگر کشور شما در آنجا نیست، احتمالاً باید برای ویزای معمولی اقدام کنید. اگر کشور شما بخشی از شینگن است، دیگر نیازی به ETIAS برای حرکت در سراسر منطقه نخواهید داشت، زیرا کشورهای عضو این کشور مرزهای داخلی بین یکدیگر را از بین برده اند.

مرحله 2 – برنامه آنلاین را شروع کنید
قبل از شروع مراحل درخواست خود، اطمینان حاصل کنید که بودجه کافی در هزینه 7 یورویی که برای پرداخت درخواست ETIAS شما پرداخت می شود، در بانک خود داشته باشید. برای این کار به اتصال قوی نیاز دارید، زیرا اگر اتصال به اینترنت در وسط برنامه شما متوقف شود، ممکن است مجبور شوید از ابتدا آن را شروع کرده و در طول تلاش دوم با مشکلات دیگری روبرو شوید.

مرحله 3 – فرم درخواست آنلاین را تکمیل کنید
فرم درخواست اطلاعات مشخصی راجع به شما از شما سؤال می کند، که شما باید برای در نظر گرفتن ETIAS ارائه دهید. اطلاعات صحیح و صادقانه ای را که مطابق با گذرنامه و سایر اسناد شما باشد ارائه دهید. برنامه سؤالاتی راجع به اطلاعات اساسی از این قبیل سؤال می کند:

نام و نام خانوادگی
تاریخ تولد
محل تولد
ارتباط جنسی
اطلاعات مربوط به والدین
جزئیات گذرنامه
جزئیات ملیت
آدرس ایمیل معتبر
شماره تلفن
تحصیلات
سابقه اشتغال
جزئیات مربوط به سفرهای گذشته در اروپا
وضعیت پزشکی
استفاده مواد مخدر
تاریخ جنایی
اطلاعات امنیتی
مرحله 4 – اطمینان حاصل کنید که گذرنامه شما معتبر باشد
برخلاف درخواست ویزا، در طول برنامه ETIAS شما نیازی به ارسال مقادیر زیادی از اسناد نیست، که برای به دست آوردن وقت و انرژی لازم است. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که اطمینان حاصل کنید که گذرنامه شما از اعتبار لازم برخوردار است، طبق مقررات شورای اتحادیه اروپا در مورد ETIAS، که مستلزم گذرنامه شما در زمان ورود به اروپا و فراتر از عزیمت برنامه ریزی شده شما است. گذرنامه همچنین باید دارای بخش قابل خواندن دستگاه در صفحه جزئیات بیوگرافی باشد.

مرحله 5 – پردازش برنامه
پس از ارائه درخواست خود، آنچه اتفاق می افتد دیگر در دست شما نیست. این برنامه ابتدا در سیستم های امنیتی مختلف ایجاد شده توسط شنگن به عنوان SIS / VIS / EUROPOL DATA / SLTD (Interpol) / EURODAC / ECRIS و غیره، قوانین غربالگری ETIAS و همچنین لیست تماشای ETIAS نمایش داده می شود. اگر فایل شما با داده هایی که باعث ایجاد ضربه می شوند، از این سیستم ها داده می شود.

به طور معمول، اگر سیستم اطلاعاتی را پیدا نكند كه نشان می دهد شما خطای احتمالی شنگن یا اتحادیه اروپا هستید، در طی 96 ساعت به شما ETIAS صادر می شود. از طرف دیگر، اگر سیستم موردی مشکوک به نظر برسد، درخواست شما رد می شود و به جای آن، مجبور به درخواست ویزا خواهید شد. با این حال، در صورت رد درخواست ETIAS، باز هم یک ایمیل با دلایل امتناع دریافت خواهید کرد.

مرحله ششم – شبانه روزی و ورود به اتحادیه اروپا
بعد از تأیید اینکه به شما ETIAS اعطا شده است، می توانید به اروپا سفر کنید. با این حال، در نظر داشته باشید که ETIAS، دقیقاً مانند ویزا، به شما حق ورود به مرزهای اتحادیه اروپا را نمی دهد، زیرا این مرزبان است که تصمیم نهایی را می دهد که آیا شما اجازه ورود دارید یا نه

مرزبان پایگاه داده ETIAS را بررسی می کند که آیا به شما اجازه سفر داده شده است یا نه، سپس تصمیم بگیرید که آیا باید اجازه عبور دهید یا خیر.

سؤالات متداول درباره ETIAS

چرا اتحادیه اروپا برنامه ETIAS را خاتمه می دهد؟
همانطور که در جزئیات بیشتر توضیح داده شد، پس از مواجهه با مهاجرت غیرقانونی، جریان پناهندگان و حملات تروریستی، کشورهای عضو اتحادیه اروپا سرانجام تصمیم گرفتند برای کنترل امنیت چه کسی وارد منطقه شوند و چه کسی از منطقه خارج شود، برای تقویت امنیت و جلوگیری از تهدیدها.

آیا ساکنان اتحادیه اروپا به ETIAS احتیاج دارند؟
از آنجا که اتحادیه اروپا مرزهای بین کشورهای عضو را لغو کرده است، ETIAS برای آنها منظور نشده است.

آیا می توانم با ETIAS به کشورهای غیر اتحادیه اروپا سفر کنم؟
تاکنون، فقط با کشورهای عضو اتحادیه اروپا می توانید با ETIAS سفر کنید. این که آیا شما اجازه ورود به کشورهای دیگر با آن را داشته باشید، همه اینها به سیاست سفر کشورهای دیگر بستگی دارد.

آیا شهروندان انگلیس به ETIAS احتیاج دارند؟
احتمالا بله. اگرچه انگلیس هنوز خروج از اتحادیه اروپا نهایی نشده است، اما در تاریخ 29 مارس 2019 سرانجام از این مرحله خارج خواهد شد. در مورد آن زمان مشخص خواهد شد که آیا بخشی از طرح ETIAS خواهد بود، احتمالاً چه خواهد کرد.

آیا ETIAS برابر ESTA ایالات متحده است؟
سیستم الکترونیکی ایالات متحده برای مجوز سفر کاملاً شبیه ETIAS اروپا است. در واقع دومی مبتنی بر اولین است. با این حال، شما نمی توانید از ESTA خود برای ورود به اتحادیه اروپا یا ETIAS خود برای ورود به ایالات متحده استفاده کنید.

برای تکمیل فرم درخواست ETIAS چه مدت زمان نیاز دارم؟
این واقعاً به متقاضی بستگی دارد، اما تخمین زده می شود که فرم تکمیل آن کمتر از 10 دقیقه زمان ببرد. پس از ارسال، ظرف 96 ساعت پاسخ دریافت خواهید کرد.

ETIAS چه مدت اعتبار دارد؟
ETIAS برای مدت سه سال معتبر خواهد بود که در طی آن شما می توانید با هواپیما، زمین یا دریا هر چند بار که می خواهید وارد کشورهای عضو اتحادیه اروپا شوید.

اگر گذرنامه من در حالی که ETIAS هنوز معتبر است ، منقضی شود؟
اگر گذرنامه شما در حالی که ETIAS هنوز معتبر است، منقضی می شود، باید با گذرنامه جدید خود برای ETIAS درخواست دهید.

چند بار می توانم با ETIAS وارد اتحادیه اروپا شوم؟
تا زمانی که ETIAS و گذرنامه شما همچنان معتبر باشد، می توانید هر زمان که می خواهید، به اروپا و از آنجا سفر کنید، با این شرط اصلی که بیش از 60 روز اقامت در یک دوره 180 روزه تجاوز نکنید.

آیا در صورت داشتن ویزای شینگن آیا به ETIAS احتیاج دارم؟
اگر شما دارای ویزای شینگن هستید، این بدان معنی است که کشور وطن شما واجد شرایط برنامه ETIAS نیست. بنابراین تا زمانی که کشور شما به توافقنامه سفر بدون ویزا با اتحادیه اروپا نرسد، واجد شرایط بودن برای درخواست ETIAS واجد شرایط نیستید. در ضمن می توانید با ویزای شینگن سفر به اتحادیه اروپا را ادامه دهید.

انگلیسی

جستجو کردن

حساب مسدود شده برای خارجی ها

حساب مسدود شده آلمان برای دانشجویان بین المللی

اخذ ویزای آلمانی در سراسر جهان

ویزای آلمان در انگلیس
ویزای آلمان در ایالات متحده
ویزای آلمان در هند
ویزای آلمان در دبی

مهاجرت و اجازه اقامت

اقامت دائم با مجوز تسویه برای فارغ التحصیلان خارجی دانشگاههای آلمان
مجوز اقامت آلمان برای پیوستن به خانواده
دوره های ادغام: یادگیری زبان آلمانی و خیلی موارد دیگر
چگونه اجازه اقامت آلمان دریافت کنیم؟
مهاجرت به آلمان – هر آنچه راجع به حرکت به آلمان باید بدانید
چگونه می توان تابعیت آلمان را دریافت کرد؟
فرم درخواست ویزا آلمان را بارگیری کنید

لطفاً اطمینان حاصل کنید که فرم را به طور کامل تکمیل کرده اید، – لطفاً هنگام شرکت در قرار ملاقات ویزا، چاپ، امضا کرده و همراه خود بیاورید. فرم های دست نویس پذیرفته نمی شوند.

منبع

 

پیام بگذارید