موسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پور

دادگاه صالح به رسیدگی به دعاوی خانوادگی برای زوجین مقیم خارج از کشور کدام است؟

من و همسرم در امریکا زندگی می‌کنیم. من پس از اختلاف با همسرم، مدتی است در اصفهان زندگی می کنم و الان می‌خواهم از او جدا شوم. اما همسرم اهل تهران است. در کدام دادگاه می‌توانم دادخواست طلاق دهم؟

1 پاسخ

پاسخ داده شده اسفند 27, 1395 توسط کارشناسان موسسه

شما باید در اصفهان اقامه دعوا کنید. بنابرِ ماده 14 قانون حمایت از خانواده مصوب 1391، هرگاه يکي از زوجين مقيم خارج از کشور باشد، دادگاه محل اقامت طرفي که در ايران اقامت دارد براي رسيدگي صالح است. اگر زوجين مقيم خارج از کشور باشند ولي يکي از آنان در ايران سکونت موقت داشته باشد، دادگاه محل سکونت فرد ساکن در ايران و اگر هر دو در ايران سکونت موقت داشته باشند، دادگاه محل سکونت موقت زوجه براي رسيدگي صالح است. هرگاه هيچ يک از زوجين در ايران سکونت نداشته باشند، دادگاه شهرستان تهران صلاحيت رسيدگي را دارد، مگر آنکه زوجين براي اقامه دعوي در محل ديگر توافق کنند.

پیام بگذارید