موسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پور

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

Studied medicine and dentistry in France

در واقع، تحصیل پزشکی در فرانسه یک فرصت مهم برای همه دانشجویان این تخصص است. بدیهی است که فرانسه یک مقصد واقعی برای بیش از 18000 دانش آموز سالانه و از ملیت های مختلف است. در ادامه با چگونگی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه با ما همراه باشید.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه 

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

علاوه بر این، مطالعه پزشکی در دانشگاه های فرانسه با کاربرد عملی و همچنین مطالعه نظری مشخص می شود. بنابراین جزئیات زیادی را برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در این کشور باستانی به شما نشان خواهیم داد. کافیست این راهنمای کامل را با ما دنبال کنید…

مدت زمان تحصیل پزشکی در فرانسه

برای فرانسه، 9 سال طول می کشد تا متخصصان پزشکی در رشته پزشکی عمومی تحصیل کنند. از سوی دیگر، برای سایر متخصصان مانند جراح یا متخصص اطفال 10 تا 12 سال طول می کشد.

سیستم تحصیل پزشکی در فرانسه

اصولاً مطالعات پزشکی در فرانسه به سه دوره PCEM، DCEM و پزشکی عمومی یا سایر تخصص ها تقسیم می شود. با اخذ مدرک دکتری پزشکی کشور خاتمه می یابد.

 • مرحله اول (PCEM)

مرحله اول دو سال آمادگی تحصیلی با یک دوره تحصیلی برای کلیه دانشجویان پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، پرستاری و همچنین فیزیوتراپی می باشد.

شایان ذکر است که دانش آموزان تنها دو فرصت برای گذراندن سال اول دارند. برای قبولی در سال دوم، باید در پایان سال اول در آزمون رقابتی شرکت کنید. حداکثر تعداد دانشجویان خارجی پذیرش شده از خارج از اتحادیه اروپا به 8٪ از تعداد کل دانشجویان محدود می شود. این به شرطی است که مدرک دانشجو برابر یا بالاتر از آخرین دانشجوی فرانسوی پذیرفته شده باشد.

 • مرحله دوم (DCEM)

مرحله دوم چهار سال طول می کشد. دانش آموزان سال چهارم برای رسیدن به مرحله سوم باید مرحله دوم را با موفقیت پشت سر گذاشته و امتحانات نظری را پشت سر گذاشته باشند. علاوه بر اعتبارسنجی کلیه دوره های کارورزی در بیمارستان ها و شرکت در سمینارها. دانشجویان پس از موفقیت و بسته به نمرات خود، حق دارند تخصص مورد نظر خود را دنبال کنند.

 • مرحله سوم (DES)

مرحله سوم شامل دو برنامه تحصیلی است: پزشکی عمومی یا سایر تخصص ها، که هر دوی آنها شما را قادر می سازند تا دیپلم مطالعات تخصصی DES را دریافت کنید.
علاوه بر این، می توانید برخی از تخصص ها را برای دریافت گواهینامه مطالعات تخصصی تکمیلی DESC که دو سال طول می کشد را تکمیل کنید. پس از آن، دانشجو می تواند پایان نامه ای را برای اخذ دکتری پزشکی کشور تهیه و به بحث و گفتگو بپردازد.

شرایط تحصیل پزشکی فرانسه

پس از بررسی مدت و مرحله های تحصیل پزشکی در فرانسه، اطلاع از شرایط پذیرش الزامی است. آیا شرایط لازم برای تکمیل تحصیلات پزشکی خود در فرانسه را دارید؟
خودتان چک کنید …

روش درخواست برای تحصیل در دانشگاه پزشکی در فرانسه بستگی به کشوری دارد که دانشجو از آن آمده است. دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا به ویزای دانشجویی نیاز دارند که باید از موسسه Campus France عبور کنند. در طول اولین سال تحصیلی، دانشجوی بین المللی فقط باید ویزای خود را به عنوان مدرکی دال بر اقامت خود نشان دهد.

برای اطلاع از اینکه شما واجد شرایط برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه هستید، میتوانید با متخصصان ما مشورت کنید.

با این حال، او باید ظرف 30 روز پس از ورود خود در اداره مهاجرت ثبت نام کند و برای تکمیل مراحل اداری ویزای خود، معاینه پزشکی انجام دهد. با شروع از سال دوم تحصیل، او باید برای اجازه اقامت اقدام کند.

ضمناً لازم به ذکر است که دانشجویان باید دارای مدرک دیپلم متوسطه بوده و به زبان فرانسه مسلط باشد. در واقع، با پیوستن به دوره های زبان فرانسه که توسط مراکز خصوصی ارائه می شود، می توان به این امر دست یافت.

ترجیحاً دانشجویی که مایل به تکمیل تحصیلات خود در فرانسه است، برنامه ریزی برای یادگیری زبان فرانسه را از قبل شروع کند.

آزمون های ثبت نام در دانشگاه های فرانسه

دانشجویان برای شرکت در یکی از دو آزمون زیر اقدام کنند که به آنها امکان ثبت نام در دانشگاه های فرانسه را می دهد:

 1. دیپلم زبان فرانسه DELF & DALF
 2. دیپلم زبان فرانسه DELF و دیپلم متمرکز در زبان فرانسه (DALF) که این مدارک نشان دهنده مهارت های دانش آموز در زبان فرانسه است. اینها مادام العمر معتبر هستند و در تمام دنیا به رسمیت شناخته شده اند.

در واقع، آنها همچنین برای جستجوی شغل در فرانسه یا هر کشور فرانسوی زبان ضروری هستند. برای مثال B2 سطحی است که عموماً در دانشگاه های فرانسه مورد نیاز است.

تست های TCF / TFE فرانسه

اساساً این آزمون ها سطح مهارت داوطلب در زبان فرانسه را ارزیابی می کند. برخلاف مدارک معتبر DELF و DALF مادام العمر، گواهینامه TCF فقط برای دو سال معتبر است. حال بیایید با مهم ترین دانشگاه های پزشکی فرانسه و نحوه ثبت نام آشنا شویم.

6 تا از بهترین دانشگاه های پزشکی فرانسه

اکنون که با شرایط تحصیل در فرانسه آشنا شدید، زمان آن رسیده است که بهترین دانشگاه هایی را که می توانید در آن ثبت نام کنید، جستجو کنید. در اینجا لیستی از بهترین کالج های پزشکی در فرانسه را با وب سایت های رسمی آنها خواهید یافت.

 1. دانشگاه پاریس دکارت (Paris Descartes University)
 2. دانشگاه سوربن (Sorbonne University)
 3. دانشگاه بریتنی غربی (Western Brittany University)
 4. کالج پزشکی مونپلیه نیمز(Montpellier Nimes College of Medicine)
 5. دانشکده پزشکی استراسبورگ (Strasbourg Medical School)
 6. دانشکده پزشکی مارسی (Marseille Medical School)

تحصیل پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی

متاسفانه تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی فرانسه فقط به زبان فرانسه می باشد. از این رو تسلط بر این زبان یکی از مهمترین موانع در برابر دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در فرانسه می باشد.

از سوی دیگر و به منظور جذب دانشجویان خارجی از سراسر جهان، گروهی از دانشگاه ها و کالج های خصوصی پزشکی برنامه های آموزشی خود را به زبان انگلیسی ارائه می کنند.

این کار با هزینه تحصیلی انجام می شود که از دانشگاه و کالج دیگری بسته به تخصص یا مقطع تحصیلی متفاوت است. از جمله این دانشگاه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. کالج پزشکی تور (Tor Medical College)

هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه

هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه

بر اساس مطالعه ای که توسط انجمن ملی دانشجویان پزشکی فرانسه (ANEMF) انجام شده است، دانشجویانی که در PACES ثبت نام می کنند به طور متوسط ​​6000 یورو برای هزینه های ثبت نام کالج و همچنین دوره های خصوصی پرداخت می کنند.

(Anemf) هزینه ها را بیش از 5000 یورو برای پزشکی سال اول (PACES) و 4000 یورو برای دانش آموزان سال سوم برآورد کرد. به آن شرایط تحصیلی تقریباً 260 یورو را اضافه کنید. این بودجه شامل کتاب ها و کلیه مطالب مورد تایید برای مطالعه پزشکی می باشد.

علاوه بر این هزینه ها، حق بیمه تامین اجتماعی حدود 500 یورو در سال است. هزینه های خوابگاه دانشجویی و سایر هزینه ها باید محاسبه شود.

بورسیه تحصیلی پزشکی در فرانسه

بورسیه تحصیلی پزشکی در فرانسه

آیا برای تامین هزینه تحصیل خود در فرانسه به حمایت مالی نیاز دارید؟ اکثر دانش آموزان پاسخ مثبت خواهند داد… سپس می توانید برای تحصیل پزشکی در فرانسه، مانند بورسیه تعهدی که توسط دانشکده های پزشکی اعطا می شود، درخواست بورسیه تحصیلی بدهید.

اساسا، این یک پیشنهاد برای بورسیه های شایستگی است که به تحصیلات تکمیلی اختصاص داده شده است. این به این دلیل است که بورسیه تحصیلی بر اساس شایستگی برای دانشجویان تمام وقت پس از بررسی درخواست ها توسط کمیته ارزیابی اعطا می شود. باز هم، شما باید این کار را از قبل برای مطالعه خود انجام دهید.

توجه داشته باشید که این کار به خصوص برای دانشجویان بین المللی دشوار است. با این حال، هر چه سطح تحصیلات شما بالاتر باشد، احتمال کسب آن بیشتر است.

تحصیل دندانپزشکی در فرانسه 

تحصیل دندانپزشکی در فرانسه 

آیا می خواهید دندانپزشک شوید؟ مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در فرانسه 6 سال به طول می انجامد. از طرفی برای کسانی که می خواهند بیشتر تخصص داشته باشند (مثلاً در ارتودنسی) 9 سال طول می کشد. دوره تحصیل جراحی دندان در فرانسه (یا دندانپزشکی) با PACES (سال اول رایج در مطالعات بهداشتی) شروع می شود. به طور متوسط ​​30 درصد از دانش آموزان در مسابقه پذیرفته می شوند. برای شروع سال تحصیلی 2019-2020، تعداد صندلی های موجود به 1320 صندلی می رسد.

مرحله اول:

سال دوم و سوم این برنامه آموزشی بر چرخه اول مطالعه دندانپزشکی بر دانش اساسی لازم برای پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های دهان، دندان و فک متمرکز است: آناتومی دندان و بیماری های عفونی دندان.

علاوه بر این، دروسی مانند بهداشت عمومی، بهداشت، پیشگیری یا تصویربرداری پزشکی وجود دارد. در طول تمرینات عملی، دانشجویان مهارت های دستی خود را توسعه می دهند. آموزش پرستاری 4 هفته ای به دانشجویان اجازه می دهد تا در مورد تکنیک های مراقبت و سایر روش ها بیاموزند. در پایان سال سوم، دانشجویان DFGSO (دیپلم آموزشی عمومی در علوم دندانپزشکی) دریافت می کنند.

مرحله دوم:

سال چهارم و پنجم در سال چهارم، دروس پایه تدوین شده و با موضوعات دیگری مانند بهداشت عمومی دندان، دندانپزشکی قانونی و بیهوشی تکمیل می شود. اساساً دانشجو بیشتر دوره آموزشی را در دوره هایی می گذراند که بیشتر آن در مرکز بهداشت و یا در بخش های دندانپزشکی مرکز بیمارستان دانشگاهی است که دانشگاه شریک آن است.

در پایان سال پنجم، دانش آموزان DFASO (دیپلم آموزش پیشرفته در علوم دندانپزشکی) دریافت می کنند.

مرحله سوم:

بعد از سال پنجم در پایان کلاس پنجم، دانش آموزان دو گزینه دارند: برای ادامه در یک دوره کوتاه مقدماتی به مدت یک سال. حدود 90 درصد از دانشجویان برای اخذ دیپلم کشور در رشته جراحی دندانپزشکی DE به این دوره می پیوندند. ادامه در یک دوره طولانی که می توان از طریق رقابت در سطح ملی به آن رسید.

افرادی که ثبت نام کرده اند با توجه به طبقه بندی خود به 3 تخصص انتخابی دسترسی دارند: جراحی ارتودنسی، ظرف 3 سال. طب خوراکی در 3 سال؛ جراحی دهان در عرض 4 سال این دوره طولانی، علاوه بر دیپلم کشور در رشته جراحی دندان، امکان اخذ مدرک DES (دیپلم مطالعات تخصصی) را نیز فراهم می کند.

بدیهی است که تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه یکی از بهترین تخصص هایی است که بسیاری از دانشجویان مایل به پیوستن به آن هستند. با توجه به امتیازاتی که کشور ارائه می دهد و حتی موسسات آموزشی و دانشگاه ها به طور یکسان.

لازم به ذکر است که تنها حدود 15 تا 20 درصد از دانشجویان سال اول وارد سال دوم می شوند. به همین دلیل است که پشتکار و سخت کوشی برای تکمیل مطالعه در حد نیاز لازم است.

مهاجرت تحصیلی آسان به فرانسه

مهاجرت یک فرایند زمان بر و چالش برانگیز است. داشتن وکیل یا مشاور مهاجرت می تواند این روند را تسریع کرده و میزان موفقیت پرونده مهاجرت شما را افزایش دهد.

موسسه حقوقی مهاجرتی دکتر براتعلی پور

احتمالاً می دانید که موارد زیادی وجود دارد که می تواند باعث شود درخواست ویزای شما رد شود یا حتی چندین سال از مهاجرت به فرانسه منع شوید. یک وکیل مهاجرت، شما را با این قوانین و آخرین قوانین راهنمایی می کند.

پیام بگذارید