موسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پور

تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل رایگان در آلمان

Free education in  germany

آلمان یکی از بهترین کشورها برای تحصیل در خارج از کشور است. این کشور ترکیبی منحصر به فرد از دانشگاه های عالی و کیفیت زندگی بالا را ارائه می دهد و با مقاصد محبوب دیگر مانند انگلستان یا هلند رقابت می کند. در ادامه با چگونگی تحصیل رایگان در آلمان آشنا خواهید شد.

همچنین آلمان نه تنها خانه برخی از بهترین دانشگاه های جهان است بلکه می توانید در آنجا به صورت رایگان تحصیل کنید.

تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل رایگان در آلمان

آیا همه می توانند در آلمان بدون شهریه تحصیل کنند؟ بله! آلمانی‌ها، اروپایی‌ها و همه غیراروپایی‌ها می‌توانند به صورت رایگان در آلمان تحصیل کنند . بدون هزینه تحصیل. فرقی نمی کند اهل کجا باشید. تحصیل رایگان در آلمان تقریباً برای تمام برنامه های تحصیلی در دانشگاه های دولتی صدق می کند.
یک نکته کوچک وجود دارد. اگر از خارج از اتحادیه اروپا هستید، قبل از ورود به کشور باید مجوز اقامت دریافت کنید. و باید تحصیلات خود را در آلمان به پایان برسانید.

دانشگاه های آلمان برای تحصیل رایگان در آلمان

دانشگاه های برتر آلمان

در آلمان به طور کلی می توانید در دانشگاه های دولتی به صورت رایگان تحصیل کنید. تقریباً 300 دانشگاه دولتی در آلمان وجود دارد و در مجموع بیش از 1000 برنامه تحصیلی برای تحصیل رایگان در آلمان وجود دارد . بنابراین شما گزینه های زیادی دارید.
برخی از بزرگترین دانشگاه های دولتی عبارتند از:

 1. University of Cologne دانشگاه کلن
 2. Ludwig Maximilians University Munich (LMU) (دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانس مونیخ)
 3. Goethe University Frankfurt (دانشگاه گوته فرانکفورت)
 4. RWTH Aachen University (دانشگاه آخن)
 5. University of Münster (دانشگاه مونستر)
 6. Ruhr University Bochum (دانشگاه روهر بوخوم)
 7. University of Duisburg-Essen (دانشگاه دویسبورگ-اسن)
 8. Universität Hamburg (دانشگاه هامبورگ)
 9. FAU Erlangen-Nürnberg (دانشگاه رلانگن-نورنبرگ)
 10. Technical University of Munich (TUM) (دانشگاه فنی مونیخ)
 11. University of Würzburg (دانشگاه وورزبورگ)

برای بررسی شرایط شما و پیشنهاد بهترین دانشگاه متناسب با شرایط و تحصیلات شما ، میتوانید با مشاوران ما در ارتباط باشید.

چرا دانشگاه های دولتی آلمان هیچ شهریه ای دریافت نمی کنند؟

تقریباً در هر نقطه از اروپا و جهان، دانشگاه ها شهریه دریافت می کنند. البته فقط از خارجی هایی که برای تحصیل به آن کشور می آیند. آلمان یکی از معدود کشورهای اروپایی است که می توانید در آن به صورت رایگان تحصیل کنید، حتی اگر اهل آسیا، آفریقا یا جاهای دیگر باشید.

آلمانی ها عموماً معتقدند که آموزش نباید به عنوان یک محصول تجاری تلقی شود و دسترسی رایگان به آموزش عالی رشد اقتصادی و رفاه بیشتر جمعیت را تضمین می کند.

همچنین، دولت های آلمان در سال های اخیر مزایای اقتصادی و اجتماعی مهاجرت را درک کرده اند. آلمان می خواهد باهوش ترین ذهن ها را برای تحصیل در آلمان جذب کند و در حالت ایده آل پس از فارغ التحصیلی بماند و کار کند. به همین دلیل است که هیچ شهریه عمومی برای خارجی ها نیز وجود ندارد.

در گذشته نه چندان دور، قانونی وجود داشت که به دانشگاه‌های دولتی اجازه می‌داد هزینه‌های تحصیلی بسیار ناچیز 1000 یورو در سال دریافت کنند. اما پس از سال‌ها اعتراض عمومی، شهریه‌ها دوباره در سال 2014 لغو شد. امروزه، تنها استثنائات بسیار کمی وجود دارد که دانشگاه‌های دولتی می‌توانند شهریه دریافت کنند.

اگر شهریه رایگان است یعنی دانشگاه ها خیلی خوب نیستند؟

دانشگاه های آلمان جزو بهترین دانشگاه های جهان هستند و شما می توانید انتظار داشته باشید که به عنوان یک دانشجوی خارجی از تحصیلات در سطح جهانی برخوردار شوید. بسیاری از مؤسسات بزرگتر مرتباً در بین 100 مؤسسه برتر در رتبه بندی های بین المللی قرار می گیرند.

صرف نظر از رتبه بندی دانشگاه، همیشه می توانید انتظار تدریس با کیفیت بالا را داشته باشید. آلمان استانداردهای بسیار سختگیرانه ای برای اعتبار بخشیدن به ارائه دهندگان آموزشی خود دارد.

این واقعیت که آموزش عالی در دانشگاه های دولتی بدون شهریه است، یک تصمیم صرفا سیاسی توسط دولت آلمان است. مدرک دانشگاهی آلمان در سرتاسر جهان مورد احترام خواهد بود و درهای زیادی را برای انتخاب شغل شما باز می کند.

در چه شرایطی برای تحصیل در آلمان باید شهریه پرداخت کرد؟

به طور کلی می توانید در آلمان به صورت رایگان تحصیل کنید. اما چند استثنا وجود دارد که در آنها باید شهریه پرداخت کنید

 • فقط دانشگاه های دولتی رایگان هستند. اگر در یکی از تقریباً 100 دانشگاه خصوصی تحصیل می کنید، انتظار می رود که هزینه پرداخت کنید، و این هزینه های تحصیلی با هزینه ای است که در کشورهایی مانند بریتانیا یا ایرلند پرداخت می کنید. با این حال، مدارس خصوصی در آلمان به دلیل رقابت با دانشگاه‌های دولتی ارزان، برنامه‌های تخصصی و سایر مزایا را ارائه می‌کنند تا ارزش پول خود را به دست آورید.

البته،این را هم فراموش نکنید که ممکن است واجد شرایط دریافت بورسیه از دانشگاه های خصوصی آلمان باشید و بصورت رایگان در آلمان تحصیل کنید. برای اطلاع از اینکه بورسه به شما تعلق میگیرد یا خیر میتوانید با مشاوران مجرب موسسه حقوقی مهاجرتی دکتر براتعلی‌پور در ارتباط باشید.

 • دانشگاه های آلمان بین برنامه های کارشناسی ارشد “پیوسته” و “ناپیوسته” تمایز قائل می شوند. برنامه های پیوسته آنهایی هستند که می توانید بلافاصله پس از پایان دوره لیسانس در آنها ثبت نام کنید. برنامه های ناپیوسته معمولاً مستلزم این است که دانش آموزان دارای تجربه کاری پس از لیسانس باشند.چنین برنامه های تحصیلی ناپیوسته معمولاً حتی در دانشگاه های دولتی شهریه دارد. آنها نسبتا نادر هستند. معمولی هستند به عنوان مثال “MBA های اجرایی”، بلکه برخی از برنامه های کارشناسی ارشد تخصصی
 • از سال 2017، دانشگاه های دولتی در ایالت بادن-وورتمبرگ می توانند از دانشجویان غیر اتحادیه اروپا و EEA شهریه دریافت کنند. این شامل دانشگاه های اشتوتگارت، کارلسروهه، مانهایم، فرایبورگ، هایدلبرگ و برخی شهرهای دیگر می شود. هزینه تحصیل در هر ترم 1500 یورو تعیین شده است – که هنوز هم بسیار مقرون به صرفه تر از بسیاری از کشورهای دیگر در اروپا است.
 • برخی از ایالت‌های فدرال همچنین اگر می‌خواهید «مدرک متوسطه» («Zweitstudium») را دنبال کنید، شهریه‌ای بین 500 تا 650 یورو در هر ترم را انتظار دارند. اگر برای اولین بار در یک دوره لیسانس یا یک برنامه (پیوسته) کارشناسی ارشد پس از مدرک لیسانس خود ثبت نام کنید، این امر اعمال نمی شود. در عوض، “مدرک متوسطه” به معنای
  ثبت نام در یک برنامه کارشناسی ارشدناپیوسته ، ثبت نام در مقطع لیسانس زمانی که قبلاً مدرک لیسانس در رشته دیگری دارید، یا ثبت نام در برنامه کارشناسی ارشد زمانی که قبلاً مدرک کارشناسی ارشد در موضوع دیگری دارید.

برای تحصیل در آلمان چه هزینه های دیگری را باید در نظر بگیرم؟

هزینه تحصیل در آلمان

در حالی که معمولاً هیچ شهریه ای در دانشگاه های دولتی وجود ندارد، شما معمولاً باید چیزی به نام «هزینه ترم» («Semesterbeitrag») یا «هزینه اداری» بپردازید. اما این مقدار کمی است: اغلب حدود 300 یا 400 یورو برای کل ترم. پس از آن، بلیت حمل‌ونقل عمومی برای شهر شما و گاهی اوقات حتی مناطق اطراف را نیز پوشش می‌دهد، کسری از مبلغی که معمولاً برای چنین بلیطی می‌پردازید.

بسته به شهری که در آن تحصیل می کنید، می توانید ماهانه 850 یورو بپردازید، کمی بدهید یا بگیرید. شهرهای بزرگتر مانند مونیخ، فرانکفورت یا هامبورگ گران تر از شهرهای کوچکتر هستند.

بورسیه های تحصیل در آلمان

اپلای برای تحصیل در آلمان

بورسیه های زیادی برای دانشجویان خارجی در آلمان وجود دارد. سرویس تبادل دانشگاهی آلمان (DAAD) دارای یک پایگاه داده رسمی بورسیه است که به شما امکان می دهد گزینه های بورس تحصیلی مناسب را جستجو کنید، به عنوان مثال. بر اساس کشور مبدا شما.

آیا بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه می توانم در آلمان بمانم؟

اقامت پس از تحصیل در آلمان

بله. فارغ التحصیلان بین المللی دانشگاه های آلمان می توانند تا زمانی که به دنبال کار هستند در آلمان بمانند. و این برای همه دانش آموزان، صرف نظر از کشور مبدا، صدق می کند. اگر شهروند خارج از اتحادیه اروپا هستید، می توانید برای اقامت 18 ماهه برای پس از فارغ التحصیلی درخواست دهید.
با چنین “ویزای جستجوی کار” (یا “ویزای کار پس از تحصیل”)، می توانید شغلی را جستجو کنید که با شرایط خود مطابقت داشته باشد. و شما مجاز به هر شغلی در طول این 18 ماه هستید.
دولت فدرال آلمان اطلاعات بیشتری در مورد اجازه اقامت فارغ التحصیل ارائه می دهد. برای اطلاع از این اطلاعات میتوانید با مشاوران ما در ارتباط باشید.

مهاجرت تحصیلی آسان به آلمان

مهاجرت یک فرایند زمان بر و چالش برانگیز است. داشتن وکیل یا مشاور مهاجرت می تواند این روند را تسریع کرده و میزان موفقیت پرونده مهاجرت شما را افزایش دهد.

موسسه حقوقی مهاجرتی دکتر براتعلی پور

احتمالاً می دانید که موارد زیادی وجود دارد که می تواند باعث شود درخواست ویزای شما رد شود یا حتی چندین سال از مهاجرت به آلمان منع شوید. یک وکیل مهاجرت، شما را با این قوانین و آخرین قوانین راهنمایی می کند.

پیام بگذارید