موسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پور

تحصیل در مدارس ترکیه

تحصیل در مدارس ترکیه

“Studying in Turkish schools”

ترکیه یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت و تحصیل است. ایرانیان زیادی برای ادامه تحصیل و اخذ بورسیه و اپلای و مهاجرت تحصیلی به ترکیه میروند. در این مقاله ما شرایط تحصیل در مدارس ترکیه را بررسی میکنیم.

تحصیل در مدارس ترکیه و سیستم آن

ترکیه بین آسیای غربی و جنوب شرقی اروپا واقع شده است. در ترکیه، آموزش توسط یک سیستم ملی تنظیم می شود که طبق اصلاحات آتاتورک پس از جنگ استقلال ترکیه شکل گرفت. وزارت آموزش ملی مسئول آموزش در سطح مدرسه در ترکیه آموزش پیش دبستانی، ابتدایی و متوسطه است که توسط شورای آموزش عالی (CoHE) مدیریت و نظارت می شود.

سیستم آموزشی ملی ترکیه شامل آموزش رسمی و غیر رسمی است. آموزش رسمی توسط دولت برای سنین 6 تا 18 سال است اما آموزش غیر رسمی برای جوانانی است که نتوانستند در مدرسه شرکت کنند یا نتوانستند تحصیلات خود را به پایان برسانند.

آموزش پیش دبستانی در ترکیه

تحصیل در مدارس ترکیهآموزش پیش دبستانی در ترکیه اختیاری است و توسط مهدکودک ها و سایر موسسات مراقبت از کودکان ارائه می شود. کودکان 3 تا 6 ساله می توانند در این دبستان تحصیل کنند. در ترکیه پیش دبستانی های بصورت خصوصی و دولتی وجود دارد.

آموزش ابتدایی در ترکیه

تحصیل ابتدایی در ترکیه برای کودکان 6 تا 14 ساله است و 4سال طول میکشد. حضور در این مقطع تحصیلی اجباری است و دروس ریاضیات، ترکی، زبان خارجی و علوم زیستی (حیات بیلگیسی) و همچنین علوم و مطالعات اجتماعی تدریس می شود. به دانش آموزانی که تحصیلات ابتدایی خود را با موفقیت به پایان برسانند، مدرک تحصیلی ابتدایی اعطا می شود.

آموزش متوسطه در ترکیه

تحصیل متوسطه در ترکیه اختیاری است و برای کودکان 15 تا 17،18 سال است. مدت تحصیلات متوسطه 4 سال است. این آموزش توسط دبیرستان های (Lise) ارائه می شود. دولت مسئول این مدارس است و آموزش در این مدارس رایگان است. آموزش متوسطه در ترکیه شامل آموزش های عمومی، حرفه ای و فنی می باشد. این سطح آموزشی دانش آموزان را برای تحصیلات عالی یا حرفه آماده می کند.

تحصیل در دبیرستان های ترکیهآموزش متوسطه عمومی:

کودکان 15 تا 17 ساله ممکن است برای آموزش متوسطه عمومی شرکت کنند. این سطح آموزشی متوسطه شامل دبیرستان ها، دبیرستان های هنرهای زیبای آناتولی، دبیرستان های آموزش زبان های خارجی، دبیرستان های آناتولی، دبیرستان های علمی و دبیرستان های تربیت معلم آناتولی است. 

آموزش متوسطه فنی و حرفه ای:

این سطح آموزشی متوسطه دانش آموزان را برای یک حرفه خاص یا برای آموزش عالی آماده می کند. این سطح آموزشی متوسطه شامل مدارس فنی پسرانه، مدارس آموزش دینی، مدارس آموزشی فنی دخترانه، مدارس آموزش بهداشت، مدارس تجارت و گردشگری، مدارس آموزش ویژه، دبیرستان های چندبرنامه ای و مدارس آموزش خصوصی است.

امتحان:

در پایان دوره متوسطه، دانش آموزان ملزم به شرکت در امتحان پایان دبیرستان هستند. دانشجویانی که در این آزمون موفق شوند مجاز به شرکت در آزمون ورودی دانشگاه هستند. دانشجویانی که در آزمون دانشگاه قبول می شوند، واجد شرایط درخواست برای موسسه آموزش عالی و دانشگاه های ترکیه هستند.

برای اطلاع از بهترین مدارس بین المللی ترکیه در هر مقطع میتوانید با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.

مزایای تحصیل در مدارس ترکیه

امروزه دانش آموزان زیادی از تمام نقاط جهان به ویژه ایران در مدارس ترکیه تحصیل میکنند. در ابتدا تحصیل در این مدارس بسیار مقرون به صرفه و با هزینه کم است در کشوری که از لحاظ جغرافیایی و خیلی مسائل فرهنگی و اجتماعی نزدیک به ایران است.

از سمت دیگر دانشگاه های ترکیه بسیارعالی و باکیفیت هستند و هم تراز برخی از دانشگاه های برتر جهان اند. تحصیل در مدارس ترکیه این امکان را فراهم میکند تا به دانشگاه های ترکیه و حتی اروپا وارد شوید و ادامه تحصیل دهید.

هزینه تحصیل در مدارس ترکیه

هزینه تحصیل در مدارس ترکیهدر مدارس دولتی ترکیه مانند ایران هزینه ای پرداخت نمیشود و بصورت رایگان هستند اما مدارس خصوصی ترکیه هم باز هزینه های مناسب و مقرون به صرفه ای دارند. هزینه این مدارس بسته به نوع مدرسه متفاوت است.

در ترکیه مدارسی هستند که برای ایرانیان است و به زبان انگلیسی تدریس میشود.

هزینه ثبت نام در مدارس ایرانی در ترکیه به طور متوسط در مقطع پیش دبستان، 450 دلار در مقطع دبستان، 500 دلار در مقطع متوسطه اول، 600 دلار و در مقطع دبیرستان و پیش دانشگاهی حدود 800 دلار است.

اسامی مدارس ایرانی در ترکیه

مدارس ایرانی در ترکیه

  • در استانبول: مجتمع آموزشی فجر ایرانیان و مجتمع آموزش نور معرفت
  • در آنکارا: مجتمع آموزشی ۲۲ بهمن
  • در ترابزون: موسسه بین المللی طباعلم
  • در آنتالیا: مجتمع آموزشی فرهنگ ارس

هزینه تحصیل در مدارس بین المللی ترکیه بسته به نوع مدرسه از حدود 40هزار دلار تا 100هزار دلار است. تحصیل در این مدارس به زبان انگلیسی اما در زبان دوم یعنی ترکیه ای تدریس میشود.

هزینه زندگی دانش آموزان در ترکیه

به طور متوسط هزینه زندگی یک دانش آموز در ترکیه در یک ماه حدود 300 تا 500 دلار است که این رقم در مقابل کشور های دیگر بسیار پایین است گرچه از کیفیت زندگی بالایی برخوردار خواهند بود.

شرایط تحصیل در مدارس ترکیه

برای ورود به مدارس خصوصی به علت کیفیت بالای آموزشی هر مدرسه آزمون ورودی ترتیب داده است. چراکه فقط تعداد محدودی دانش آموز میپذیرند.

شرایط پذیرش مدارس ترکیه

  •  داشتن پاسپورت معتبر
  •  ارائه مدرک و ریزنمرات سال آخر دانش آموز
  •  ارائه توصیه نامه از سمت مدرسه معلم و ..
  •  مدرک زبان معتبر
  •  ارائه نامه تمکن مالی برای زندگی و تحصیل دانش آموز

برای اطلاع از نحوه پذیرش مدارس و دانشگاه های ترکیه میتوانید با کارشناسان موسسه حقوقی مهاجرتی دکتر براتعلی پور در ارتباط باشید.

وکیل مهاجرت

مهاجرت یک فرایند زمان بر و چالش برانگیز است. داشتن وکیل یا مشاور مهاجرت می تواند این روند را تسریع کرده و میزان موفقیت پرونده مهاجرت شما را افزایش دهد.

موسسه حقوقی مهاجرتی دکتر براتعلی پور

احتمالاً می دانید که موارد زیادی وجود دارد که می تواند باعث شود درخواست ویزای شما رد شود یا حتی چندین سال از مهاجرت به کشور مدنظرتان منع شوید. یک وکیل مهاجرت، شما را با این قوانین و آخرین قوانین راهنمایی می کند.

پیام بگذارید