موسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پور

اپلای برای تحصیل در آلمان

اپلای برای تحصیل در آلمان

Apply to study in Germany

آلمان یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی غیرانگلیسی زبان در جهان است، و با شهرهای دانشجویی مد روز و شهریه های پایین (یا بدون) آن،که درک دلیل آن خیلی سخت نیست. برای اطلاع از مراحل دقیق نحوه اپلای برای تحصیل در آلمان در ادامه با ما همراه باشید.

گام به گام چگونگی اپلای برای تحصیل در آلمان

1. دانشگاه مد نظر خود را انتخاب کنید:

بنابراین، شما آلمان را به عنوان مقصد تحصیلی خود در خارج از کشور انتخاب کرده اید – اکنون زمان آن رسیده است که رشته و دانشگاه مناسب را برای خود انتخاب کنید.
متأسفانه فرصت‌های تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی در حال حاضر نسبتاً محدود است، اگرچه برخی از دوره‌ها به دو زبان انگلیسی و آلمانی تدریس می‌شوند (معمولاً برای دو تا چهار ترم اول با انگلیسی شروع می‌شوند و سپس به آلمانی تغییر می‌کنند). این به شما امکان می دهد به زبان انگلیسی تحصیل کنید و در عین حال مهارت خود را در آلمانی بهبود ببخشید.

البته ممکن است دانشگاه شما کلاس های زبان آلمانی ارائه دهد.

2. شرایط پذیرش خود را بررسی کنید:

قبل از درخواست، بررسی کنید که مدارک فعلی شما توسط دانشگاه انتخابی شما به رسمیت شناخته شده است. برای تحصیل در آلمان باید مدرک Hochschulzugangsberechtigung (HZB) به رسمیت شناخته شده داشته باشید که به معنای “مدرک تحصیلی ورودی آموزش عالی” است.

برای دانشجویان آینده لیسانس، دیپلم دبیرستان، گواهی پایان مدرسه یا نتیجه آزمون ورودی دانشگاه معمولاً کافی است. دانش‌آموزانی که مدارک تحصیلی خارج از اروپا دارند، ممکن است پس از شرکت در یک دوره مقدماتی Studienkolleg مجبور به شرکت در آزمون ورودی Feststellungsprüfung شوند، اگرچه دانش‌آموزان با پیشرفت عالی ممکن است بتوانند از آن عبور کنند.
همچنین باید الزامات زبان را بررسی کنید. اکثر دوره ها به زبان آلمانی تدریس می شوند و متقاضیان بین المللی باید مدرکی مبنی بر مهارت در زبان آلمانی ارائه دهند. دو آزمون اصلی برای این منظور موجود است: Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang (DSH، به معنای “امتحان زبان آلمانی برای ورود به دانشگاه”) و TestDaF.

3. امور مالی خود را بررسی کنید:

تمکن مالی برای زندگی در آلمان

برای برآورده کردن شرایط ویزای دانشجویی، باید مدرکی ارائه دهید که نشان دهد سالانه حدود 8700 یورو (~ 10000 دلار آمریکا) برای پوشش هزینه های زندگی خود دارید یا به آن دسترسی دارید، اگرچه ممکن است بسته به نوع خود نیاز بیشتری داشته باشید.
سبک زندگی و عادات خرج کردن (متوسط دانش آموز 850 یورو / 975 دلار آمریکا در ماه هزینه می کند). هزینه های زندگی نیز بسته به موقعیت مکانی متفاوت است. طبق نظرسنجی هزینه زندگی مرسر، مونیخ در حال حاضر گران ترین شهر این کشور است.

اگر نگران هزینه ها هستید، بورسیه هایی برای حمایت از دانشجویانی که در آلمان در سطوح مختلف تحصیلی تحصیل می کنند، وجود دارد.

4. برای Apply درخواست کنید!:

اپلای برای تحصیل در آلمان

برای دوره ها و دانشگاه های متعدد به طور جداگانه درخواست دهید تا شانس خود را برای پذیرش افزایش دهید.
برای شروع تحصیل در ترم زمستان یا تابستان. به طور کلی، درخواست برای ثبت نام در زمستان باید تا 15 جولای و درخواست برای ثبت نام تابستان تا 15 ژانویه انجام شود. با این حال، مهلت های درخواست در بین مؤسسات متفاوت است.

 

در بسیاری از دانشگاه های آلمان می توان دو بار در سال برای پذیرش درخواست کرد.

توصیه می‌شود حداقل شش هفته قبل از پایان مهلت، درخواست‌ها را ارسال کنید تا در صورت کمبود اطلاعات، از زمان اصلاح یا اضافه شدن اطمینان حاصل کنید. تقریباً یک تا دو ماه پس از پایان مهلت، باید انتظار دریافت پذیرش یا رد رسمی را داشته باشید. مدارک خاص مورد نیاز و فرآیند درخواست توسط هر موسسه تنظیم می شود، اما معمولاً از شما خواسته می شود که مدارک زیر را ارسال کنید:

⦁ یک کپی گواهی شده از دیپلم دبیرستان یا مدارک قبلی و سایر مدارک مربوطه به زبان اصلی
⦁ یک مرور کلی ترجمه شده از ماژول ها و نمرات دوره شما
⦁ عکس پاسپورت
⦁ یک کپی از پاسپورت شما (اطلاعات شخصی و صفحه شناسنامه عکس)
⦁ مدرک مهارت زبان (گواهی آزمون یا معادل آنلاین)
⦁ همچنین ممکن است نیاز به پرداخت هزینه درخواست داشته باشید.

5. بیمه درمانی بگیرید:

قبل از اینکه کشور خود را ترک کنید، باید مطمئن شوید که بیمه درمانی خریداری کرده اید تا در طول اقامت در آلمان شما را تحت پوشش دهد. این هم قبل از ثبت نام و هم قبل از دریافت ویزای دانشجویی و/یا اجازه اقامت الزامی است.

اگر بیمه درمانی شما در آلمان معتبر نیست، باید ماهیانه بین 80 یورو (92 دلار آمریکا) تا 160 یورو (176 دلار آمریکا) پرداخت کنید.

اگر بالای 30 سال دارید، هزینه بالاتر است، و اگر در هنگام شروع دوره خود بیش از 29 سال دارید، فقط می توانید بیمه خصوصی دریافت کنید.

6. اخذ ویزای دانشجویی آلمان:

ویزای تحصیلی آلمان

شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان به کشور مبدا شما بستگی دارد. برای اطلاع از این موضوع میتوانید با کارشناسان مجرب ما در ارتباط باشید.

7. محل اقامت خود را پیدا کنید:

هنگامی که در یک دوره تحصیلی و ویزای دانشجویی خود را به دست آوردید، توصیه می شود که شروع به جستجوی محل اقامت کنید، زیرا متأسفانه اکثر دانشگاه های آلمان به دانشجویانی که در حال ثبت نام هستند خوابگاه ارائه نمی دهند.
اجاره به احتمال زیاد بزرگترین هزینه ماهانه شما خواهد بود و بسته به قسمتی از کشور که در آن زندگی می کنید متفاوت خواهد بود.

در شهرهای بزرگ در غرب آلمان (مانند دوسلدورف، کلن و غیره) و شهرهای کوچکتر دانشجویی مانند هایدلبرگ و فرایبورگ. ، باید انتظار داشته باشید کمی بیشتر از زمانی که در شرق آلمان (یعنی برلین) زندگی می کنید، اجاره پرداخت کنید.

8. در دانشگاه پذیرفته شده ثبت نام کنید:

قبل از شروع دوره و استفاده از امکانات دانشگاه مانند کتابخانه، باید ثبت نام کنید. همچنین باید قبل از شروع هر ترم دوباره ثبت نام کنید. این معمولا بسته به دانشگاه بین 150 تا 250 یورو (170-290 دلار آمریکا) هزینه دارد. ممکن است هزینه اضافی در حدود 180 یورو (205 دلار آمریکا) برای “ترم بلیط” که هزینه های حمل و نقل عمومی را به مدت شش ماه پوشش می دهد، وجود داشته باشد.

مدارک معمولی که برای ثبت نام نیاز دارید عبارتند از:
1. پاسپورت شما با ویزا یا اجازه اقامت
2. چند عکس پاسپورت
3. فرم ثبت نام تکمیل شده
4. مدارک صلاحیت ورود به آموزش عالی، اعم از اصل گواهی ها یا کپی ها و ترجمه های تایید شده رسمی
5. اطلاعیه پذیرش
6. مدارک دانش کافی به زبان آلمانی (یا انگلیسی)
7. مدارک بیمه درمانی قانونی در آلمان
8. رسید پرداخت هزینه ترم

پس از ثبت نام، گواهی ثبت نام دریافت خواهید کرد که به عنوان شناسه دانشجویی موقت عمل می کند و به شما امکان می دهد برای اجازه اقامت خود درخواست دهید و در کلاس ها ثبت نام کنید.

9. و حالا به زندگی دانشجویی در آلمان بپیوندید:

زندگی در آلمان

تبریک! اکنون (عمدتا) باید آماده باشید تا تحصیلات خود را در آلمان آغاز کنید! فراموش نکنید که تمام وسایل ضروری را بسته بندی کنید و همچنین چند کار مهم دیگر را ترتیب دهید:
1. یک حساب بانکی دانشجویی بگیرید. اکثر بانک ها این موارد را به صورت رایگان ارائه می دهند و مدیریت پرداخت های معمولی شما (مانند محل اقامت) را بسیار آسان تر می کند.
2. اگر در مورد چیزی نگران هستید و یا مطمئن نیستید و یا در هر کدام از مراحل بالا همچنان سوالی برایتان باقی مانده میتوانید از کارشناسان مجرب ما کمک بگیرید.

مهاجرت تحصیلی آسان به آلمان

مهاجرت یک فرایند زمان بر و چالش برانگیز است. داشتن وکیل یا مشاور مهاجرت می تواند این روند را تسریع کرده و میزان موفقیت پرونده مهاجرت شما را افزایش دهد.

موسسه حقوقی مهاجرتی دکتر براتعلی پور

احتمالاً می دانید که موارد زیادی وجود دارد که می تواند باعث شود درخواست ویزای شما رد شود یا حتی چندین سال از مهاجرت به آلمان منع شوید. یک وکیل مهاجرت، شما را با این قوانین و آخرین قوانین راهنمایی می کند. 

پیام بگذارید