موسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پورموسسه حقوقی دکتر مهدی براتعلی پور

همه چیز درباره آزمون زبان CLB

همه چیز درباره آزمون زبان CLB

“Canadian Language Benchmark (CLB)”

بسیاری از برنامه های مهاجرت به کانادا، متقاضیان را ملزم می کند که سطح مشخصی از مهارت را در یکی یا هر دو زبان رسمی کانادا، انگلیسی و فرانسوی نشان دهند. مهاجرانی که قادر به برقراری ارتباط به یکی از زبان های رسمی هستند، اغلب پیدا کردن شغل و سازگاری با زندگی در یک کشور جدید آسان تر است.

به منظور ارزیابی مهارت زبان، مقامات مهاجرت از یک آزمون زبان تایید شده درخواست نمرات خواهند کرد. در ادامه با چگونگی آزمون زبان CLB آشنا خواهید شد.

آزمون زبان CLB چیست؟

همه چیز درباره آزمون زبان CLB

معیار زبان کانادایی  Canadian Language Benchmark (CLB)، استانداردی است که توسط اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) برای توصیف، اندازه گیری و تشخیص توانایی زبان انگلیسی مهاجران احتمالی که قصد زندگی و کار و تحصیل در کانادا را دارند استفاده می شود.

 IELTS و CELPIP دارای سیستم های نمره دهی متفاوتی هستند و آزمون زبان CLB یک معیار مشترک برای مقایسه عملکرد همه متقاضیان آزمون ارائه می دهد.

پس از تکمیل یک آزمون زبان، آزمون زبان  CLB سنجش مهارت شما را ارائه می دهد، بنابراین شما می دانید که آیا حداقل شرایط لازم برای درخواست مهاجرت خود را دارید یا خیر. آزمون زبان CLB چهار مهارت (یا توانایی) زبان شامل گوش دادن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن را اندازه گیری می کند. هر مهارت با 12 سطح مهارت یا معیار اندازه گیری می شود. 

Niveaux de compétence linguistique canadiens (NCLC) برای ارزیابی توانایی ها در زبان فرانسوی به همان روشی که CLB برای انگلیسی انجام می دهد استفاده می شود.

چرا CLB برای مهاجرت به کانادا لازم است؟

کانادا به عنوان یک کشور دو زبانه، دو زبان رسمی انگلیسی و فرانسوی هستند و توانایی برقراری ارتباط به یک یا هر دو زبان برای کار، زندگی و در نهایت پیشرفت در اینجا ضروری است. برای درخواست اقامت دائم (PR)، باید در آزمون زبانی شرکت کنید که مورد تایید IRCC باشد تا شرایط درخواست را برآورده کند.

دلایل اصلی که چرا آزمون زبان CLB برای مهاجرت به کانادا مورد نیاز است عبارتند از:

 • امتیازدهی استاندارد: استاندارد آزمون زبان CLB تضمین می کند که هر متقاضی با استفاده از یک سیستم امتیازدهی استاندارد واحد ارزیابی می شود، صرف نظر از اینکه در کدام آزمون تایید شده شرکت می کنید. مقیاس توانایی زبان از 12 معیار یا نقطه مرجع تشکیل شده است که از ابتدایی تا پیشرفته را شامل می شود.

هر چه نمره آزمون زبان شما بالاتر باشد، سطح CLB شما بالاتر است. امتیازی که در آزمون زبان خود کسب می کنید با استاندارد آزمون زبان  CLB مجدداً محاسبه می شود تا هر متقاضی با استفاده از معیار مشابه مقایسه شود.

 • بر امتیازات CRS شما تأثیر می گذارد: سیستم رتبه بندی جامع (CRS) یک سیستم مبتنی بر امتیاز است که توسط دولت کانادا برای تعیین واجد شرایط بودن شما برای برنامه مهاجرت اکسپرس اینتری استفاده می شود. سطح آزمون زبان  CLB شما می تواند بر امتیاز CRS شما تأثیر بگذارد.

اگر برای PR تحت اکسپرس اینتری درخواست می دهید، هر چه سطح CLB شما بالاتر باشد، امتیاز CRS بیشتری کسب می کنید. برخی از برنامه های اقامت دائم نیز برای واجد شرایط بودن به حداقل نمره آزمون زبان  CLB نیاز دارند.

 • حداقل امتیاز مورد نیاز: درخواست شما فقط در صورتی پردازش می شود که حداقل شرایط لازم برای نمره آزمون زبان  CLB را برای برنامه خود داشته باشید.

به عنوان مثال، هنگام درخواست برای برنامه کارگر ماهر فدرال (FSW) تحت اکسپرس اینتری، به حداقل نمره آزمون زبان CLB سطح 7 در هر توانایی زبان نیاز دارید.

 • آزمون برای هر دو زبان: اگر قصد شرکت در آزمون زبان انگلیسی و فرانسه را دارید، نمره NCLC شما برای آزمون زبان فرانسه نیز می تواند با معیار زبان کانادایی ارزیابی شود. داوطلبان می توانند برای مهارت در دومین زبان رسمی خود امتیاز CRS بیشتری کسب کنند،

بنابراین اگر به هر دو زبان رسمی مسلط هستید، ایده خوبی است که در هر دو آزمون شرکت کنید.

سطوح آزمون زبان CLB

مدرک CLB دارای سه سطح (Stage) می باشد. این سطوح عبارتند از:

 1. مبتدی: 1 تا 4 امتیاز
 2. میانگین: 5 تا 8 امتیاز
 3. پیشرفته: 9 تا 12 امتیاز

توجه: اگر در آزمون‌های زبان انگلیسی و فرانسه شرکت می‌کنید، حداقل نمره زبان دوم قابل قبول برای برنامه کارگر ماهر فدرال (FSW) معادل CLB 5 است.

آزمون های زبان تایید شده برای مهاجرت به کانادا

آزمون های تایید شده مهارت زبان انگلیسی برای مهاجرت به کانادا عبارتند از:

 • برنامه شاخص مهارت زبان انگلیسی کانادا (CELPIP)
 • سیستم بین المللی آزمون زبان انگلیسی (IELTS)

آزمون های تایید شده زبان فرانسه برای مهاجرت به کانادا عبارتند از:

 • TEF کانادا: آزمون ارزشیابی فرانسوی
 •  TCF کانادا: آزمون دانش فرانسه

آیلتس برای مهاجرت به کانادا

چگونه نمره آزمون زبان CLB

نمره ای که در آزمون زبان انگلیسی خود (IELTS یا CELPIP) کسب می کنید با استفاده از استاندارد CLB مجدداً محاسبه می شود تا هر متقاضی با معیارهای مشابه مقایسه شود. شما می توانید نمره CLB خود را برای نتایج آزمون خود با نمودارهای معادل ارائه شده توسط دولت کانادا تعیین کنید. در اینجا نمودارهای تبدیل IELTS و CELPIP آمده است:

معادل سازی مدرک زبان CLB با آیلتس

معادل سازی مدرک زبان CLB با آیلتس

معادل‌سازی مدرک  زبان CLB با CELPIP

معادل‌سازی مدرک  زبان CLB با CELPIP

معادل سازی مدرک زبان CLB با TCF

معادل سازی مدرک زبان CLB با TCF

معادل سازی مدرک  زبان CLB با TEF

معادل سازی مدرک  زبان CLB با TEF

حداقل امتیاز CLB مورد نیاز برای اکسپرس اینتری

همانطور که آماده سازی برای آزمون زبان خود را شروع می کنید، باید از حداقل نمره CLB که باید کسب کنید آگاه باشید زیرا در سه برنامه اکسپرس اینتری متفاوت است. شرایط لازم برای اولین زبان رسمی در زیر مشخص شده است.

 • برنامه کارگران ماهر فدرال (FSW): شما باید حداقل امتیاز CLB 7 برای هر چهار توانایی زبانی یا NCLC 7 را در صورتی که زبان فرانسوی زبان رسمی شما است، کسب کنید.
 • برنامه تجارت ماهر فدرال (FSTP): شما باید حداقل نمره CLB 5 (یا NCLC 5) برای هر دو توانایی شنیداری و گفتاری و حداقل CLB 4 (یا NCLC 4) برای هر دو توانایی خواندن و نوشتن کسب کنید.
 • کلاس تجربه کانادایی (CEC): اگر از طریق برنامه کلاس تجربه کانادایی (CEC) درخواست می دهید، حداقل نمره CLB مورد نیاز شما به سطح TEER شغل شما بستگی دارد.

نتایج آزمون زبان چقدر معتبر است؟

نتایج آزمون زبان به مدت دو سال معتبر است. به خاطر داشته باشید که نمایه اکسپرس انتری شما تا 12 ماه اعتبار دارد، بنابراین مطمئن شوید که نتایج آزمون زبان شما برای حداقل یک سال دیگر زمانی که نمایه خود را ارسال می کنید معتبر باشد.

اگر نتایج آزمون شما قبل از دعوت به درخواست منقضی می شود، باید مجدداً در آزمون شرکت کنید و نمایه خود را با نتایج جدید خود به روز کنید. اگر برای روابط عمومی با نتایج آزمون زبان منقضی شده درخواست دهید، درخواست شما رد خواهد شد.

اگر نمره CRS شما به اندازه کافی بالا نیست که واجد شرایط یک برنامه مهاجرتی باشد، شرکت مجدد در آزمون زبان راهی آسان برای افزایش شانس موفقیت شما است.

وکیل مهاجرت به کانادا

مهاجرت یک فرایند زمان بر و چالش برانگیز است. داشتن وکیل یا مشاور مهاجرت می تواند این روند را تسریع کرده و میزان موفقیت پرونده مهاجرت شما را افزایش دهد.

موسسه حقوقی مهاجرتی دکتر براتعلی پور

احتمالاً می دانید که موارد زیادی وجود دارد که می تواند باعث شود درخواست ویزای شما رد شود یا حتی چندین سال از مهاجرت به کانادا منع شوید. یک وکیل مهاجرت، شما را با این قوانین و آخرین قوانین راهنمایی می کند.

پیام بگذارید